Aktualności - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

AktualnościZajęcia otwarte w Grupie „Smerfy”

W dniu 19 maja
2016 roku w grupie „Smerfy” odbyły się zajęcia otwarte pod  hasłem „Sport to zdrowie.” Nasze przedszkolaki  podczas  zadawanych pytań oraz rozwiązywanych zagadek  wykazały się dużą wiedzą na temat  znaczenia aktywnego spędzania czasu dla zachowania dobrego zdrowia. Znały doskonale zasady zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania różnych sportów. Podczas zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych ze śpiewem. Najwięcej radości zarówno wśród  dzieci jak i rodziców wzbudziły konkurencje sportowe m.in.  przeciąganie liny, skakanie na dużych piłkach, utrzymanie równowagi na nietypowych przyrządach gimnastycznych. Wszyscy zawodnicy, zarówno Ci najmłodsi jak i dorośli okazali się wspaniałymi sportowcami. Wszystkim przedszkolakom z grupy „Smerfy” oraz rodzicom i innym członkom rodziny dziękujemy za liczne przybycie oraz aktywny udział w zajęciach.


„Wiewiórki” na spektaklu w Miejskiej Bibliotece Publicznej

17 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” miały możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Jest taki kwiat” w wykonaniu grupy teatralnej „Wiraż” działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego. Grupa ta jest prowadzona przez p. Bożenę Mrozowską-Gozdołek. Spektakl ten oparty jest na podstawie opowiadania ks. Mieczysława Malińskiego.
„Jest taki kwiat” to bajka o złej królewnie Semiramidzie, która przysparzała rodzinie królewskiej wiele zmartwień i kłopotów. Egoistyczna i kapryśna królewna kochała jedynie kwiaty i godzinami przesiadywała w ogrodzie, rozmawiając z nimi. Jak to w bajkach bywa, zakochał się w niej królewicz Gustaw i postanowił ją zmienić. Pomógł mu w tym czarodziejski kwiat, który zakwita w nocy, ale tylko przy dobrym człowieku. Pewnego razu królewna postanowiła sprawdzić jego czarodziejską moc. Zmieniła swe zachowanie wobec służby, rodziców, a wtedy niezwykły kwiat  zakwitł. Bajka zawiera bardzo ważne przesłanie: szczęście daje człowiekowi dobro czynione innym. Barwna scenografia, rekwizyty i stroje sprawiły, że publiczność przeniosła się na moment w baśniowy świat przeżywając razem z aktorami przygody bohaterów. Dziękujemy pani Dyrektor Hannie Lecyk za zaproszenie i za serdeczne przyjęcie. Aktorom wśród których byli również nasi absolwenci oraz pani Bożenie gratulujemy tak świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów.


„Wiewiórki” i „Krasnale” w Parku Edukacji Leśnej

11 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Krasnale” i „Wiewiórki” udały się na wycieczkę do Parku Edukacji Leśnej, położonego przy siedzibie Nadleśnictwa Sokołów. Obiekt ten powstał z myślą o prowadzeniu w nim niezwykłych lekcji przyrody w formie gier i zabaw interaktywnych dla dzieci i młodzieży. Wizyta w Parku Edukacji Leśnej miała na celu przybliżenie dzieciom tematyki środowiska przyrodniczego lasu oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych.
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć film edukacyjny pt. „Dzik Ryjo”
, który przybliżył im pracę leśniczego i uwrażliwił na potrzeby środowiska leśnego. W związku z wyjątkowo dużym wysypem kleszczy w tę wiosnę dzieci dowiedziały się: jak wyglądają kleszcze, gdzie można je spotkać, jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza, w jaki sposób usuwać tego pajęczaka. Miały również możliwość oglądać eksponaty owadów umieszczonych w gablotach entomologicznych i eksponaty wypchanych zwierząt leśnych, zobaczyć różnorodność roślinności leśnej, obserwować płynące po stawie dzikie kaczki z pisklętami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się edukacyjna gra terenowa „Ośmiornica”, ,,Cymbały leśne”, na których każde dziecko miało okazję zagrać. Przedszkolaki obejrzały również „Galerię budek lęgowych” oraz rozpoznawały ukryte okazy przyrody za pomocą zmysłu dotyku. Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa przedszkolaki miały też okazję spróbować kiełbasek pieczonych w ognisku. Smakowały wyśmienicie!
Pobyt w Parku Edukacji Leśnej to ciekawa lekcja przyrody, która na długo zostanie w pamięci dzieci. Inicjatywa Nadleśnictwa Sokołów to wspaniały ukłon w stronę edukacji najmłodszych mieszkańców naszego miasta.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Sokołów - panu Jerzemu Tomczukowi oraz pani Iwonie Bieli za zorganizowanie niecodziennej lekcji przyrody dla przedszkolaków w Parku Edukacji Leśnej oraz za serdeczne przyjęcie nas na obiekcie.


Święto Flagi Narodowej w naszym przedszkolu

2 maja
obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. My ten dzień uczciliśmy 29 kwietnia - z tej okazji po cyklu zrealizowanych treści o tematyce patriotycznej, dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły ulicami miasta. W ten sposób już od dzieciństwa kształtuje się w dzieciach uczucie miłości i przywiązanie do własnego kraju oraz promuje się polskie symbole narodowe.


Sukcesy naszych przedszkolaków

29 kwietnia 2016 roku nasze przedszkole wzięło udział w XVII Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach
.
Zespół taneczny „Roztańczone Sokoliki”
(reprezentanci z gr. „Wiewiórki” i „Misie”) zajął II miejsce w kategorii „Taniec ludowy” prezentując „polkę warszawską”. Dzieci do występu przygotowała pani Katarzyna Żebrowska.
Natomiast sześcioro dzieci z grupy „Smerfy”
wystąpiło w kategorii „Taniec innych narodów” i zaprezentowało „taniec hiszpański” zajmując III miejsce. Przedszkolaki zatańczyły układ choreograficzny przygotowany przez panie: Jolantę Kościuczyk oraz Martę Mroczkowską.
Występy naszych przedszkolaków to nie tylko zaprezentowanie twórczości tanecznej najmłodszych, ale również promocja naszego miasta na forum regionu. Serdecznie gratulujemy dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.


Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu

22 kwietnia 2016 roku
dzieci z wszystkich grup wiekowych świętowały obchody Światowego Dnia Ziemi. Po wstępnych krótkich pogadankach w swoich salach przedszkolaki posadziły kwiaty i drzewka w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci 6-letnie z grupy "Wiewiórki" przyszły do przedszkola ubrane na zielono i wykonały transparent z hasłem "Segreguj śmieci - tak radzą dzieci" i wyruszyły na spacer, podczas którego sprawdziły, czy w okolicy przedszkola jest porządek, a także z radością uczestniczyły w eko-zabawach  "Przyjaciela przyrody" i w grach sprawnościowych oraz obserwowały przyrodę pod mikroskopem. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie wszystkim przedszkolakom w pamięci.


Poczytaj mi szkoło

Dnia 20 i 21 kwietnia 2016 roku
w ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim nasze przedszkolaki zostały zaproszone na cykl zajęć pod tytułem „ Poczytaj mi szkoło” przygotowanym przez uczniów tej szkoły. Powitała nas pani Dyrektor M.Baranowska czytając wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. W dalszej części spotkania młodzież w ciekawy i zabawny sposób przedstawiła nam treść znanych utworów np. : „Pierwszy dzień w przedszkolu”, „Szanuj zabawki” oraz interesujące konkursy z nagrodami dla dzieci. Przedszkolaki miło spędziły czas i chętnie brały udział w zabawie. Bardzo dziękujemy pani Dyrektor oraz nauczycielom i młodzieży za zaproszenie nas do szkoły i za ciekawą interpretację utworów dla dzieci.


Zajęcia z rytmiki w Konkatedrze

18 kwietnia 2016 roku
dzieci z grup „Wiewiórki”, „Smerfy” i „Misie” udały się do Konkatedry Niepokalanego Serca NMP na nietypowe zajęcia z rytmiki. Pan Michał Soszka zaprezentował naszym wychowankom bardzo stary instrument muzyczny jakim są organy kościelne. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały opowieści Pana Michała, który również zaprezentował jak trudną sztuką jest gra na takim instrumencie, gdyż wymaga zarówno gry rękami jak i nogami. Po wysłuchaniu kilku pieśni kościelnych, maluchy miały możliwość spróbowania samodzielnej gry, co też bardzo chętnie uczyniły. Bardzo dziękujemy Panu Michałowi za tak cenną lekcję rytmiki.


Sokołowskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wychowanie patriotyczne jest jednym z elementów edukacji przedszkolnej. Już od najmłodszych lat staramy się kształtować postawę patriotyczną naszych wychowanków.
14 kwietnia 2016 roku
w naszym mieście odbywały się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jednym z elementów sokołowskich obchodów było uroczyste składanie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola, w imieniu  jednostek oświatowych naszego miasta,  złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.
Chrzest Polski był ważnym wydarzeniem w naszej historii, a udział w obchodach jego rocznicy zapadnie na długo w pamięci najmłodszego pokolenia naszego miasta.Goście z Jekabpils

13 kwietnia 2016 r
oku nasze przedszkole odwiedzili Dyrektorzy przedszkoli z zaprzyjaźnionego z Sokołowem Podlaskim miasta Jekabpils na Łotwie. Goście poznali zasady funkcjonowania naszego przedszkola. Mieli możliwość zobaczenia fragmentów zajęć w każdej grupie wiekowej. Na zakończenie spotkania specjalnie dla nich dzieci z grupy Wiewiórki i Misie zatańczyły Polkę Warszawską. Wizyta przebiegła w miłej i bardzo serdecznej atmosferze.


Wiosenny koncert zespołu „Limbos” pt. „Perełki z muzycznego oceanu”

13 kwietnia 2016 roku
mieliśmy przyjemność, po raz kolejny, gościć w naszym przedszkolu Zespół Muzyczny „LIMBOS”, z którym współpracujemy już od kilku lat. Każdy kolejny koncert zespołu to spotkanie niosące ze sobą wiele nowych wrażeń, których dostarczają utwory należące do różnych gatunków muzycznych, prezentowane przez artystów. Spotkanie odbyło się pod nazwą „Wiosenne perełki z muzycznego oceanu”. Wszystkie dzieci z wielką uwagą słuchały prezentowanych utworów, naśladowały ruchem wygrywane rytmy uderzając rękami o kolana, kołysząc się na boki i chętnie śpiewały znane przeboje grane przez zespół. Wszyscy świetnie się bawili.


Dzień Marchewki w Kubusiach

13 kwietnia 2016 roku
w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury zorganizowaliśmy w naszej grupie Dzień Marchewki. W tym dniu dzieci oraz panie przyszły ubrane na pomarańczowo. Wszyscy bawili się przy piosence,, Urodziny marchewki”, rozwiązywaliśmy zagadki, które przysłał nam króliczek Szaruś, układaliśmy marchewkowe kompozycje, piliśmy sok marchewkowy. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa. Dzień ten poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców. Był to dzień wyjątkowy, witaminowy, marchewkowy i pomarańczowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie Kubusie będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.


Przedszkolaki z wizytą w szkole

Fakt pójścia do szkoły stanowi bardzo ważny moment w życiu dziecka i to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości zależy od stopnia jego dojrzałości szkolnej. Ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem progu szkoły jest nawiązanie i utrzymywanie kontaktów ze szkołą. Dlatego też 11 kwietnia 2016 roku dzieci 6-letnie z grupy „Wiewiórki” odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim. Dzieci przywitała Pani Dyrektor Zofia Steć wraz z przedstawicielkami Samorządu Uczniowskiego. Następnie przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Podróż dookoła świata” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego „Jutrzenka". Wśród aktorów mieliśmy okazję podziwiać naszych absolwentów. Dzieci brały udział w zajęciach przygotowanych w bibliotece szkolnej. Zapoznały się z najważniejszymi pomieszczeniami szkoły. Zobaczyły, jak wyglądają sale lekcyjne, do których uczęszczają uczniowie klas I – III. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz usiąść w szkolnych „ławkach” i poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Obejrzały m. in. salę gimnastyczną, szatnię, świetlicę, stołówkę. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie z kolegami i koleżankami, którzy są absolwentami naszego przedszkola. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz całej społeczności szkoły za zaproszenie oraz bardzo miłą i życzliwą atmosferę.Przedszkoliada na basenie

8 kwietnia 2016
roku dzieci 5 i 6-letnie z naszego przedszkola wzięły udział w sportowych zabawach na krytej pływalni w ramach VIII edycji Przedszkoliady. W kolejnym etapie przedszkoliady organizator przygotował kilka konkurencji w małym basenie między innymi: rzut piłką do bramki, napełnianie naczynia wodą, gra piłką plażową. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, a nad ich bezpieczeństwem czuwali dzielni ratownicy.


Wyjście do SOK na spektakl "Fabryka zabawek"

8 kwietnia 2016 roku dzieci z grup pięciolatków oraz sześciolatków udały się do sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury  na spektakl teatralno-ekologiczny pt. „Fabryka zabawek”,  który miał na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni). Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy z dziecięcą publicznością. Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał także bogate treści wychowawcze. Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej przypominającej najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody. Utrwalał i poszerzał wiedzę na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami. Ponadto spektakl podkreślał, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Zachęcał również do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.Konkurs tańca ,, Tańczyć każdy może- tańce krajów Unii Europejskiej”

,, Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy.
Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza
przed nami świat czarodziejskich dżwięków.
Łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne.
W ten sposób rozwija i kształci smak.”
Lukian Samosata

    
06 kwietnia 2016 roku nasze przedszkole po raz drugi było gospodarzem Konkursu Tańca Przedszkolaków. Tym razem była to II edycja Konkursu ,, Tańczyć każdy może- tańce krajów Unii Europejskiej”. Tego dnia do naszego przedszkola przybyły dzieci ze wszystkich publicznych miejskich przedszkoli oraz ze Żłobka Miejskiego wraz z paniami. Gościlismy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2, Miejskiego Przedszkola nr 3,  Miejskiego Przedszkola nr 4 ,, Leśna Kraina”oraz Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka. Bardzo miło było nam gościć zaproszonych gości. Wśród gości byli Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski pani Grażyna Grądzka, instruktor tańca w Sokołowskim Ośrodku Kultury pan Kamil Zaliwski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców w naszym przedszkolu pani Beata Kosieradzka. Na początku pani dyrektor Jolanta Krysiak powitała gości, dyrektorów placówek oraz Jury w składzie: przewodnicząca pani Grażyna Grądzka, członkowie pan Kamil Zaliwski oraz pani Beata Kosieradzka. Konkurs poprowadziły nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 3 Wioletta Skorupka oraz Urszula Ciach.Celem konkursuło popularyzowanie wśród dzieci tańca jako formy aktywności przejawiającej się w określonej formie ruchowej, prezentacja dziecięcej twórczości artystycznej w tańcu oraz przybliżenie kultury państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Konkurs został zorganizowany również w ramach realizacji w przedszkolu projektu edukacyjnego,, Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata- przedszkolne podróże po Europie”. Aby uświetnić imprezę organizatorki zaprosiły profesjonalną parę taneczną z Sokołowskiego Ośrodka Kultury Karolinę Iwańską oraz Patryka Częścika. Artyści wykonali taniec Krakowiak w formie towarzyskiej wprowadzając uczestników w odpowiedni klimat. Po pokazie przyszedł czas na prezentację zespołów tanecznych. Był krakowiak, taniec włoski tarantella oraz taniec hiszpański. Kolejne grupy reprezentowały bardzo wysoki poziom zarówno tańca jak też stroju. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Każda grupa przygotowywała się do konkursu z ogromnym zaangażowaniem, każde dziecko zasłużyło na nagrodę. Mali tancerze w swoich zespołach spełnili wszystkie kryteria oceny. Zaprezentowali wysokie artystyczne walory występu, dobre wyczucie stylu tańca, ciekawą choreografię układów. Było to piękne widowisko dostarczające cennych doświadczeń nauczycielom, a wszystkim widzom miłych wrażeń i bogatych przeżyć artystycznych. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Tomaszewskiej, panu Andrzejowi Czerkasowi, panu Sławomirowi Horowicz oraz prezesowi Banku Spółdzielczego za wsparcie finansowe, prezesowi Sieci Handlowej Eden panu Wiesławowi Skorupka, panu Robertowi Soszyńskiemu oraz pani Katarzynie Więzak za wsparcie rzeczowe.


Przedszkolaki na koncercie „Etno – wiosna z Sokołowianami”

5 kwietnia 2016 roku
wszystkie  nasze przedszkolaki uczestniczyły  w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”  pod hasłem  „Etno - wiosna z Sokołowianami”. Celem tego koncertu było propagowanie wśród dzieci i dorosłych tańców ludowych, narodowych i przyśpiewek szeroko rozumianego folkloru. Dzieci mogły się zapoznać z tańcami z regionu żywieckiego, Polką podlaską i warszawską oraz tańcem narodowym Polonez. Prowadząca koncert Iwona Kopiwoda Kierownik artystyczny i Choreograf zespołu  prezentowała nazwy poszczególnych elementów strojów, w których występują tancerze. Dzieci mogły też poznać krok podstawowy niektórych tańców. Prowadząca  w formie zabaw integracyjnych i konkursów przybliżała przyśpiewki ludowe włączając całą publiczność. Pani Iwona zachęcała chętne dzieci do zapisywania się do Zespołu. Był to wspaniały koncert, który dostarczył wszystkim wielu estetycznych wrażeń.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Obchodzenie tego święta ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji w piątek 1 kwietnia dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziła nasza lokalna pisarka książek dla dzieci - pani Bożena Mrozowska-Gozdołek, która na co dzień jest pracownikiem Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Nasi wychowankowie mieli okazję nie tylko posłuchać znanych wierszy autorki, ale również dowiedzieli się w jaki sposób tworzy się książki i jak dostarczane są do księgarni czy biblioteki. Mamy nadzieję, że takie spotkania zachęcą młodych czytelników do częstszego sięgania po książki, a naszej pani Bożence życzymy wielu takich wspaniałych pomysłów w jej twórczości literackiej.Powitanie wiosny w grupach starszych

„WIOSNA”

Przyszła do nas wiosna,
ciepła i radosna.
Ptaszek pięknie śpiewa,
zielenią się drzewa.
Słonko w górze świeci,
weselą się dzieci.
Każdy dobry nastrój ma,
niechaj wiosna długo trwa!
/Magdalena Frączek/Od lat w naszym przedszkolu świętujemy nadejście wiosny. W tym roku 22 marca dzieci ze starszych grup przedszkolnych uczciły nie tylko Dzień Wiosny, ale również przypadający na 21 marca Dzień Lasu oraz 22 marca Dzień Wody. Barwne przedstawienie w wykonaniu „Wiewiórek”, które swoim przebraniem inscenizowały Wiosnę, „Smerfów”, które przedstawiały wodę oraz „Misiów”, które obrazowały las było doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Dzieci zaśpiewały wiele piosenek oraz recytowały wiersze zgodne z tematyką obchodzonego święta. Rozwiązywały także zagadki i wypowiadały ekologiczne hasła świadczące o tym, że troska o środowisko nie jest im obca. Dużą atrakcją był „Walc kwiatów” do muzyki Piotra Czajkowskiego oraz inscenizacja piosenki „Jesteśmy żaby, aby, aby” w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu Wiosna zagości u nas na dobre, a środowisko lasu i wody będzie zawsze czyste.


Powitanie wiosny

„Maszeruje wiosna, a ptaki wokoło lecą i śpiewają głośno i wesoło”
We wtorek 22 marca 2016 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Wiosny. Tego dnia było u nas wyjątkowo kolorowo, a to za sprawą przedszkolaków, które na cześć wiosny włożyły ubranka w wiosennych kolorach. W przedszkolu zrobiło się barwnie i radośnie. Podczas spotkania na sali gimnastycznej każda grupa śpiewała piosenkę, recytowała wierszyk lub prezentowała wiosenny taniec. Dzieci dowiedziały się co to jest marzanna i jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę. Przedszkolaki wyszukiwały i nazywały oznaki wiosny, następnie udały się na spacer. Wszystkie grupy wesołym, barwnym korowodem szły osiedlowymi uliczkami. Podczas marszu dzieci uważnie rozglądały się i wypatrywały oznak wiosny, a słońce nagrzewało policzki dziecięcych twarzy. I tak oto tańcem, wierszem i piosenką pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.


„Wiewiórki” zakładają zielony ogródek w sali

W oczekiwaniu na nadejście wiosny 21 marca 2016 roku dzieci sześcioletnie z grupy „Wiewiórki” wspólnie założyły zielony ogródek w sali. Na początku zajęć wysłuchały opowiadania pt. „O żółtym tulipanie”, poznały etapy rozwoju rośliny oraz warunki jakich potrzebuje, aby prawidłowo rosnąć. Mali Ogrodnicy chętnie przystąpili do działania i posadzili cebulę na szczypiorek,  posiali owies, rzeżuchę, a także założyli hodowlę fasoli. Dzieciom bardzo spodobała się opieka nad roślinami, dlatego postanowiły zgromadzić w sali przedszkolnej także wiosenne kwiaty: żonkile, hiacynty. Teraz wspólnie opiekują się nimi oraz  przyglądają się, jak rosną i kwitną.Wycieczka do Włoch

Przedszkolaki z grupy Kubusie wraz ze swoimi rodzicami podczas zajęć otwartych 18 marca 2016 roku w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata- przedszkolne podróże po Europie" wyruszyły w podróż do Włoch. Włochy to kolejny kraj na trasie naszych europejskich wycieczek. Dzieci rozpoznały ten kraj na mapie bez problemu , wystarczyło przecież odnaleźć kontur w kształcie buta i gotowe. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy wykonali flagę włoską z makaronu i poznały barwy flagi w języku włoskim. Dzięki przygotowanej "gondoli" dzieci mogły bliżej poznać środek lokomocji charakterystyczny dla Wenecji, a tata Fabrizia Paolo Fabri Calandrini zaprezentował ubiór gondoliera i opowiedział wiele ciekawostek na temat tego miasta. Ogromną frajdą było również tutaj dmuchanie na wcześniej wykonane przy pomocy rodziców łódki z papieru. W Pizie zainteresowała wszystkich Krzywa Wieża. Wyprawa na Sycylię dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Dowiedziały się i zobaczyły na czym polega erupcja wulkanu. Do wcześniej wykonanego z gipsu wulkanu mama Leny do wody z sodą dolewała zabarwiony ocet po czym następowała erupcja i z wulkanu wydostawała się lawa. Wszyscy wiedzą że Włosi słyną z miłości do sportu. W związku z tym był mecz piłki nożnej oraz wyścigi Formuły 1. Dzieci i rodzice bawili się przy pląsach śpiewanych po polsku i po włosku. Wszyscy wiemy także, że przysmakiem we Włoszech jest pizza. Dzieci miały możliwość własnoręcznego wykonania przepysznej pizzy. Kurs robienia pizzy przeprowadził pan Radek z Pizzerii Da Grasso. Wszystkie dzieci na koniec otrzymały dyplomy Małego Kucharza. Uwieńczeniem zajęć był przepiękny taniec włoski tarantella w wykonaniu dzieci. Mamy nadzieję że udało nam się podsycić apetyt na dalsze pogłębianie wiedzy o kolejnych państwach świata.


Zajęcia otwarte w grupie „Misie”

Dnia 17 marca 2016 roku
w grupie Misie odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami pt.„Wielkanoc tuż, tuż”. Celem zajęć było zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami świątecznymi oraz zachęcanie do kultywowania tradycji wielkanocnych. Podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Panią Olgę Olszewską dzieci wraz z rodzicami poznały nową technikę plastyczną – odlew z gipsu. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i radością wykonując samodzielnie figurki baranków, pisanek, zajączków. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Radość i uśmiech towarzyszyły wszystkim uczestnikom spotkania. Tego typu zajęcia umiliły dzieciom oczekiwania na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.


Przedszkolaki na wycieczce w Warszawie

17 marca 2016 roku dzieci z grupy "Krasnale" i "Wiewiórki" pojechały na wycieczkę do Warszawy. Przedszkolaki zwiedziły wystawę budowli z klocków Lego na Stadionie Narodowym pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Na wystawie dzieci obejrzały wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków, eksponaty interaktywne - roboty, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny historyczne, wielką interaktywną mapę Europy, instrumenty muzyczne wykonane z klocków Lego (prezentacja na tabletach),  makietę - lądowania człowieka na Księżycu, a także wydarzenia historyczne zaprezentowane poprzez multimedia. W kinie edukacyjnym obejrzały znane sceny z filmów i bajek.
Największą atrakcją była strefa zabaw klockami Lego "Funpark" dla dzieci w każdym wieku: zjeżdżalnie samochodowe - autojump, skocznia dla samochodów, super shaker - klocki Duplo dla przedszkolaków, strefa do budowania wielkich budowli z ogromnch klocków, Brick Wall ściana do pisania klockami, Brick Mosaic Galery miejsce do malowania klockami, strefa gier Lego na Play Station 4 oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.
W drodze powrotnej do Sokołowa dzieci zjadły posiłek w restauracji McDonald, zadowolone i pełne wielu wrażeń wróciły do przedszkola.Spotkanie z Sową

16 marca 2016 roku
w ramach współpracy z Nadleśnictwem dzieci naszego  przedszkola  miały okazję zobaczyć rzadki  gatunek sowy Płomykówki, która wraz ze swoim opiekunem panią Iwoną Biela oraz leśnikiem panem Jerzym Tomczukiem odwiedzili naszą placówkę. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwą sowę, poznać jej upodobania oraz zwyczaje a także umiejętności, które sowa chętnie zaprezentowała. Natomiast pan leśnik przeprowadził zajęcia edukacyjne poświęcone zmianom w lesie w związku ze zbliżającą się wiosną. Pan Jerzy  przekazał dzieciom ważne informacje dotyczące leśnych mieszkańców. Dziękujemy Nadleśnictwu Sokołów za te ciekawe zajęcia edukacyjne dla nas wszystkich.


Rodzinny konkurs recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”

W naszym przedszkolu realizowanych jest wiele projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest projekt ,,Książka przyjacielem przedszkolaka”, w ramach którego we wtorkowe popołudnie 15 marca 2016 roku rozstrzygnięto rodzinny konkurs recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”. Do konkursu przystąpiły dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z rodzicami. Łącznie komisja konkursowa w składzie:
- Grażyna Grądzka - Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski,
- Elżbieta Lewczuk - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim,
- Urszula Danielska - nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim,
- Bożena Mrozowska - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
wysłuchała szesnastu wystąpień uczestników. Dzieci wraz z rodzicami zaprezentowały różne utwory m. in. Jana Brzechwy: „Jajko”, „Staś Pytalski”, „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie” oraz Juliana Tuwima: „Okulary”, „Bambo”, „Cuda i dziwy”. Oceniając recytację komisja brała pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie wystąpienia uczestników reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Bogactwo rekwizytów, oryginalność oraz pomysłowość prezentowanych utworów utrudniały wybór laureatów. Każda z prezentowanych inscenizacji otrzymała pierwsze miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorami konkursu były nauczycielki: Beata Nowakowska-Sałata, Katarzyna Żebrowska, Grażyna Woźniak oraz Beata Drzewiecka.
Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima to utwory, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia. Przypomnienie ich treści oraz przedstawienie w niemal teatralnych inscenizacjach przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a laureatom życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich uzdolnień recytatorskich.Kubusie samodzielnie przygotowują śniadanie

W czwartkowy poranek 10 marca 2016 roku
dzieci z grupy ,,Kubusie” samodzielnie przygotowały śniadanie. Po starannym umyciu rąk, nałożeniu fartuszków i przygotowaniu produktów wszyscy z ochotą zabrali się do pracy. Dzieci poradziły sobie doskonale. Kanapki były kolorowe i bardzo smaczne ale przede wszystkim zdrowe. Przygotowanie takich kanapek było nie tylko lekcją zachęcającą do zdrowego odżywiania się ale także świetną zabawą dla wszystkich dzieci.


Kolorowe kanapki w grupie Krasnale

W marcu dzieci z grupy Krasnale samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie. Wykonały kanapeczki, które były nie tylko kolorowe, smaczne ale też i bardzo zdrowe, gdyż zawierały  warzywa: sałatę, rzodkiewkę, ogórek i szczypiorek. Zajęcia miały na celu zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ dostarczają one dużo potrzebnych witamin o czym nasze przedszkolaki doskonale wiedzą. Były one realizowane w ramach przedszkolnego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.


,,Miłosierdzie w mojej Rodzinie” - rodzinna praca plastyczna

Rok 2016 został ogłoszony w kościele katolickim jako „Rok Miłosierdzia” . W związku z tym ksiądz Krzysztof Kisielewicz proboszcz z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 4 i Przedszkolem Sióstr Salezjanek zorganizował dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z rodzicami konkurs plastyczny „Miłosierdzie w mojej Rodzinie”. Zadaniem dzieci i rodziców było przedstawienie w formie ilustracji jak wyglądają gesty miłości w ich rodzinach. Dzieci z naszej placówki również uczestniczyły w tym wzniosłym dziele i przygotowały z pomocą rodziców wspaniałe prace. W niedzielę 6 marca 2016 roku
w czasie uroczystej mszy świętej z udziałem dzieci i rodziców, po przejściu przez Bramę Miłosierdzia Bożego, prace zostały złożone w darach ofiarnych. Ze wszystkich prac zostanie przygotowana wystawa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają.


„Czyste powietrze wokół nas”

W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce nadal jest kontynuowany Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Organizatorem programu jest SANEPID w Sokołowie Podlaski. Koordynatorami programu w naszym przedszkolu są nauczycieli Agnieszka Gromek i Beata Drzewiecka. Program adresowany jest do dzieci 5-letnich i 6-letnich. Program ma charakter profilaktyczny ale przede wszystkim  ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.


„Mój kościół” – konkurs plastyczny

W marcu Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowali dla dzieci w wieku przedszkolnym Konkurs Plastyczny ,,Mój kościół”. Głównym celem konkursu było zdobywanie wiedzy na temat architektury sakralnej, poznanie kościoła parafialnego, a także pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci. Dzieci z naszego przedszkola również przygotowały wspaniałe prace, za wykonanie których zostały nagrodzone. Do etapu finałowego zakwalifikowano prace: Alicji Stolarczuk, Martyny Ostrowskiej, Julii Rozbickiej, Jakuba Gałeckiego, Klaudii Księżopolskiej, Mai Więsak, Anny Skrzeczkowskiej, Kaliny Kowalczyk, Marty Adamczuk.


Zajęcia w Biedronkach

"Zdrowo rośniemy, gdy zdrowo jemy" pod takim hasłem w grupie "Biedronki" odbył się tygodniowy cykl zajęć promujących zdrowe odżywianie. Nauczycielki zachęcały dzieci poprzez różne działania takie jak: własnoręcznie przygotowywane śniadanie w pięknych strojach kucharzy, dzień marchewki, w czasie którego dzieci samodzielnie robiły sok, chrupały marchewkę na surowo. Systematycznie też zachęcano dzieci, aby warzywa, owoce i soki spożywać pięć razy dziennie. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, czyli dla przedszkolaków. Zjadane posiłki i przekąski powinny być zdrowe i różnorodne, gdyż to ułatwia dostarczenie organizmowi większej ilości różnych składników. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat sięgać po zdrowe posiłki. Każde dziecko powinno wiedzieć, że dzięki kolorowym i smacznym warzywom i owocom będzie miało siły i energię do całodziennej zabawy. Zajęcia te realizowane były w ramach Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury".


Integracyjne spotkanie z bajką

W ramach integracji placówek: Żłobka Miejskiego oraz Miejskiego Przedszkola nr 3 panie opiekunki z grup „Pszczółki” i „Słoneczka”
4 marca 2016 roku przygotowały inscenizację bajki „Czerwony Kapturek”, na którą zaprosiły przedszkolaków. Dzieci ze skupieniem oglądały przygody dziewczynki, która w drodze do babci spotkała potężnego wilka. Jak to w bajkach zwykle bywa wszystko skończyło się szczęśliwie. Wesoły spektakl nauczył dzieci poszanowania wobec rodziców i przestrzegł je, by nie ufać nieznajomym. Przybliżył również piękno lasu i całej przyrody. Piękna scenografia, bogate rekwizyty oraz wspaniała gra aktorów wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Gromkie brawa i uśmiechy przedszkolaków były największą radością i podziękowaniem dla aktorów.


Przedszkoliada 2016

3 marca 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim obdyła się VIII edycja Sokołowskiej "Przedszkoliady", którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Reprezentacja naszego przedszkola liczyła 12 dzieci. Wśród nich były czterolatki z grupy ,,Kubusie” i ,,Krasnale”, pięciolatki z grupy ,,Misie” i ,,Smerfy”, sześciolatki z grupy,,Wiewiórki”. Każda grupa wiekowa brała udział w dwóch konkurencjach. Dzieci pokonywały tory przeszkód, skakały z woreczkami, przenosiły misia na kocyku, układały domek z figur geometrycznych. Ciekawą konkurencją był także bieg po słodkości. Wszystkie dzieci nie tylko wspaniale się bawiły ale uczyły się także sportowej rywalizacji. Na zakończenie wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.


„Zdrowie przede wszystkim” – zajęcia w grupie Muchomorki

„Zdrowie przede wszystkim” – pod takim hasłem w grupie Muchomorki odbył się tygodniowy cykl zajęć. Miał on na celu propagowanie zdrowego żywienia oraz zachęcanie do spożywania owoców i warzyw w różnych postaciach. Wiedząc o tym, że nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, 3-latki, w pięknych strojach kucharzy, przygotowywały śniadanie i sałatkę owocową. Samodzielne wykonanie smacznych, kolorowych kanapek i sałatki były lekcją zachęcającą do dbania o swoje zdrowie oraz świetną zabawą dającą dzieciom wiele radości i satysfakcji. Muchomorki dobrze wiedzą, że owoce i warzywa są nie tylko smaczne, ale są również bogatym źródłem witamin. Zajęcia te są częścią realizowanego w przedszkolu programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.


„Wiewiórki” w podróży do Francji

Jedną z innowacji pedagogicznych naszego przedszkola jest projekt edukacyjny ,,Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie”, którego celem jest rozbudzanie u dzieci zainteresowania innymi kręgami kulturowymi. W ramach tego projektu dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się w podróż do Francji. Tygodniowy cykl zajęć poświęcony był ojczyźnie Czerwonego Kapturka. Dzieci zapoznały się z położeniem geograficznym Francji, poznały barwy narodowe, hymn oraz wybrane zabytki tego pięknego kraju. Przybliżone zostały również postacie najsłynniejszych wynalazców francuskich.
Wiele entuzjazmu budził też Paryski Pokaz Mody w wykonaniu naszych modelek i modeli.
Nasi wychowankowie mieli też okazję doświadczyć wspaniałych smaków kuchni francuskiej. Bardzo smakowało im francuskie śniadanie oraz własnoręcznie przygotowane rogaliki cruasanty z nutellą. Dzieci uczyły się również gry na dzwonkach, jednej z bardziej znanych piosenek francuskich „Panie Janie”. Uwieńczeniem zajęć poświęconych Francji było samodzielne wykonanie przez dzieci pięknej pracy plastycznej Wieży Eiffla.
Obcowanie z kulturą innych narodów daje dzieciom wiele satysfakcji. Poprzez zabawę i muzykę oraz wykorzystywanie różnych zmysłów rozbudzana jest dziecięca ciekawość innymi kręgami kulturowymi. Wykształcenie akceptacji i tolerancji wobec innych narodów jest jednym z podstawowych obowiązków małych Europejczyków.


Projekt edukacyjny ,,Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie” w grupie „ Kubusie”

W ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie” dzieci z grupy „Kubusie” odbyły podróż do jednego z państw Unii Europejskiej – Szwecji. W czasie zajęć dzieci poznały barwy narodowe, hymn oraz nazwę stolicy Szwecji. Odbyły także lot balonem do słynnego szwedzkiego Parku Rozrywki – Astrid Lindgren. Poznały postać Pipi Langstrumpf i jej ciekawe, wesołe przygody. Dzieci z wielką radością układały puzzle przedstawiające „Pipi”. Kolorowały także flagę Szwecji według wzoru. Podczas podróży do Szwecji dzieci nie tylko wspaniale się bawiły, ale również zdobyły wiedzę na temat jednego z państw Unii Europejskiej.


Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
– odkryły to „Biedronki”, które w tym tygodniu szczególnie zajmują się muzykowaniem w każdy możliwy sposób wykorzystując przeróżne pomoce wydające dźwięki (szelest gazety, stukanie drewnianymi klockami, pocieranie kawałkiem styropianu po tablicy) oraz nadsłuchując dźwięków z otoczenia przyrodniczego i stworzonego przez człowieka. Dzieci dowiedziały się, iż za pomocą różnych przedmiotów można stworzyć muzykę - wydobywając dźwięki nawet z przedmiotów codziennego użytku. Tym razem wykorzystaliśmy przybory kuchenne: drewniane łyżki, garnki, pokrywki. Przedmioty te zastąpiły podczas zabawy instrumenty. Postanowiłyśmy również własnoręcznie przygotować niekonwencjonalne instrumenty perkusyjne – marakasy, wykorzystując puste butelki oraz sypkie produkty spożywcze tj.: groch, ryż oraz różne rodzaje kasz. Napełnianie butelek drobniutkimi produktami było przednią zabawą. Finał w postaci akompaniowania własnymi instrumentami podczas śpiewania znanych dzieciom piosenek był zaskakujący. Dzieci odgadywały, czym jest dana butelka wypełniona, ponieważ wydaje bardzo miłe dźwięki: cichutkie – kasza manna, głośne dźwięki – groch, ostre - ryż. Kilkoro dzieci sprawdziło swoje umiejętności pełniąc funkcję dyrygenta takiej orkiestry z batutą w ręku. Instrumenty znalazły swoje miejsce w kąciku muzycznym i na pewno będą wykorzystywane w kolejnych zajęciach i zabawach.


Bezpieczne ferie – spotkanie z policjantem

29 stycznia 2016 roku gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych. Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego zachowania się na drogach a także zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych w czasie ferii. Oprócz tego funkcjonariusz uświadomił dzieciom jak bezpiecznie spędzać czas w domu podczas nieobecności rodziców. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania się w różnych sytuacjach oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi za wspaniałą współpracę oraz za wykazanie troski o bezpieczeństwo dzieci.


Choinka Noworoczna w przedszkolu

Choinka Noworoczna w przedszkolu to dla przedszkolaków dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W dniu 28 stycznia 2016 roku już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, Czerwone Kapturki, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Sala karnawałowa wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi maskami i balonami. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Bardzo dużą i oczekiwaną atrakcją była wizyta Świętego Mikołaja, który przybył w asyście Mrówki oraz Krówki Milki. Nasi goście wspaniale bawili się z nami przy ulubionych przebojach dzieci. Upamiętniając te radosne chwile dzieci pozowały do zdjęć grupowych oraz spontanicznie podczas zabaw i tańców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszystkie dzieci w nagrodę za wspaniałą zabawę, przepiękne przebrania oraz udział w konkursach zostały przez Mikołaja obdarowane niespodziankami. Był to wspaniały dzień pełen wrażeń emocji. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tej imprez.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz Mikołajowi, Krówce, Mrówce za wizytę w naszym przedszkolu.


Festiwal Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda”

27 stycznia 2016 roku nasze przedszkole wzięło udział w I Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda” organizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Celem Festiwalu była popularyzacja zwyczaju związanego z kolędowaniem i tradycji rodzinnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z gr. „Wiewiórki”: Kalinka Kowalczyk, Magdalena Koc, Daria Piwko, Ania Skrzeczkowska, Marcelinka Żebrowska oraz Ania Suchożeberska zaprezentowały dwa utwory: „Jam jest dudka” i „W małym Betlejem”.


Podsumowanie akcji „Góra Grosza”

„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie!”


„Góra Grosza” to akcja znana i lubiana przez dzieci. Po raz kolejny przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do akcji. Celem tej akcji jest m. in. zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Podczas akcji udało się uzbierać olbrzymią Górę Grosza – 388 zł 47 gr.
26 stycznia 2016 roku odbyło się w naszym przedszkolu podsumowanie XVI edycji akcji „Góra Grosza”. Pani dyrektor Jolanta Krysiak odczytała protokół zbiórki oraz serdecznie podziękowała wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkola za udział w akcji wręczając podziękowania dla każdej grupy na ręce przedstawiciela. Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęły się panie nauczycielki: Beata Drzewiecka, Beata Nowakowska-Sałata, Grażyna Woźniak i Katarzyna Żebrowska. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”.


Spotkania opłatkowe

W ciągu roku jest wiele takich dni, na które z niecierpliwością czekamy. Oprócz ważnych dat osobistych należą do nich wpisane w polską tradycję święta Bożego Narodzenia. Gdzieś na boku pozostawiamy wtedy sprawy dnia doczesnego, a serce tęskni za jakąś niespełnioną tajemnicą. Jest w tym oczekiwaniu nadzieja na wyjątkowe przeżycie i ciągłe ludzkie pragnienie nowego i lepszego jutra. Boże Narodzenie to zapach zielonej choinki, mieniącej się wielkością świecidełek, kruchość białego opłatka w dłoni, łza szczęścia, że jesteśmy sobie tak bliscy. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów świątecznych. Jednym z nich są „Jasełka”, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.
W dniach 14-22 stycznia w naszym przedszkolu w każdej grupie odbyły się spotkania opłatkowe połączone ze świętem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Te uroczyste dni uświetniły jasełka w wykonaniu naszych przedszkolaków. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Dzieci wcieliły się w postacie związane z narodzinami Jezusa. Byli więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie. Swoistego uroku występom dodały piękne stroje oraz doskonałe przygotowanie tekstów, kolęd i pastorałek. W podniosłej i uroczystej atmosferze składając sobie życzenia dzieci łamały się opłatkiem ze swoimi najbliższymi. Program artystyczny zakończono życzeniami oraz wręczeniem upominków dla babć i dziadków. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Dziękujemy wszystkim rodzicom za wielkie zaangażowanie oraz aktywne włączenie się w przygotowanie uroczystości. Dziękujemy również naszym gościom, przedstawicielom Urzędu Miasta oraz duszpasterzom Salezjanom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i razem z nami przeżyli ten piękny czas.


Rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową

19 stycznia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy dotyczącej symboliki Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży. Z naszej placówki nagrody otrzymali:
- II miejsce – Zofia Świderska lat 5,
- wyróżnienie – Jakub Gałecki lat 4.
Naszym laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Spotkanie z teatrem

W piękny zimowy poranek 14 stycznia 2016 roku dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Misie” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „O piracie Buciorze, który zgubił skarb a zyskał przyjaciela”. Wspaniała gra aktorów z Teatru ES zachwyciła najmłodszych widzów. Ciekawa scenografia, bajecznie kolorowe kostiumy oraz efekty specjalne bardzo podobały się naszym przedszkolakom. Spektakl dodatkowo ubarwiły dynamiczne piosenki. Morska opowieść o odwadze i przyjaźni uświadomiła naszym wychowankom, że najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaciel. Spotkania z grą aktorów na żywo to ciekawe doświadczenie i wspaniała zabawa dla naszych najmłodszych widzów.


Certyfkat "Szkoła Współpracy"

Miejskie Przedszkole nr 3 może poszczycić się prestiżowym certyfikatem „Szkoły Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”
„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.
W ramach realizacji projektu w ubiegłym roku w Miejskim Przedszkolu nr 3 został wyłoniony zespół zadaniowy składający się z przedstawicieli nauczycieli i rodziców. Liderzy projektu mieli możliwość poznać zespoły zadaniowe z innych przedszkolami, współpracować z trenerem, psychologiem, a także uczestniczyć w warsztatach i konferencjach. Jest nam niezmiernie miło, iż mogliśmy współpracować podczas projektu z liderami nauczycieli i rodziców z Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim, gdzie mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń i ciekawych pomysłów współpracy.
W trakcie realizacji projektu w naszym przedszkolu odbyły się debaty wśród nauczycieli i rodziców, podczas których poznaliśmy swoje potrzeby i oczekiwania.
Efektem udziału w projekcie było opracowanie Programu Współpracy, który został zatwierdzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze i jest realizowany w naszej placówce oraz przyznanie Miejskiemu Przedszkolu nr 3 certyfikatu „Szkoła Współpracy”.
Dziękujemy naszym wspaniałym i kochanym rodzicom za owocną wspólpracę.
Przed nami nowe wyzwania, mnóstwo ciekawych pomysłów i niespodzianek. Zachęcamy wszystkich do współpracy.
Tworząc wspólnie nową rzeczywistość, dbamy o dobro naszych dzieci!!!
Występ świąteczny dla naszych Gości

W ramach bardzo dobrej współpracy w styczniu gościliśmy w naszym przedszkolu i żłobku Pana Burmistrza oraz przedstawicieli Urzędu Miasta, ZNP, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach, Rady Rodziców.
Goście mieli przyjemność obejrzeć placówki po zaistniałych zmianach, które przyczyniły się do podwyższenia standardu pobytu dzieci w przedszkolu i żłobku.
W imieniu całej społeczności przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” swoim występem podziękowały za okazaną pomoc przy realizacji naszych planów.
Cieszymy się, że dobro naszych wychowanków oraz stwarzanie jak najlepszych warunków do ich rozwoju jest ważnym aspektem nie tylko dla nas ale i dla władz naszego miasta.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy włączyło się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to już 24 Finał WOŚP „Mierzymy Wysoko”, podczas, którego zbierano pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Podczas spotkania z organizatorem Orkiestry w Sokołowie – Konradem Koselem 5 i 6 latki dowiedziały się, czym zajmuje się fundacja WOŚP i jaki jest cel tegorocznej zbiórki pieniędzy.
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych wychowanków, podjęliśmy się zbierania datków do finałowych puszek tylko na terenie naszego przedszkola. Nasze przedszkolaki razem z paniami nauczycielkami na ten szczytny cel zbierały pieniążki 7 i 8 stycznia 2016 roku.
10 stycznia podczas 24 Finału WOŚP w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Sokołowie Podlaskim wszystkie nasze sokołowskie przedszkola uroczyście na ręce Konrada Kosela przekazały zebrane podczas kwesty w swoich placówkach na rzecz WOŚP pieniądze na łączną kwotę ponad 3 tysięcy złotych oraz 10 euro.
Około godziny 14 odbyły się prezentacje artystyczne wszystkich przedszkolaków. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Wiewiórki” oraz „Misie”, które zatańczyły „Polkę”. Po występach odbyła się licytacja prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Prace plastyczne dotyczące WOŚP wykonały: Klaudia Rybak oraz Małgorzata Stokowska.
Bardzo dziękujemy Rodzicom, Babciom, Dziadkom dzieci przedszkolnych i żłobkowych, za wsparcie finansowe podczas kwesty przez dzieci w naszym przedszkolu.Niech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2016 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Rodzicom i Dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.


Dzielimy się opłatkiem

21 grudnia w grupach 5 i 6-latków oraz 22 grudnia w grupach dzieci 3 i 4-letnich odbyły się spotkania opłatkowe. W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dzieci i panie w swoich grupach podzieliły się opłatkiem, składały wzajemnie sobie życzenia, zdrowych, miłych, spokojnych Świąt i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku oraz śpiewały wspólnie kolędy.


Dekorowanie świątecznych ciasteczek w "Krasnalach"

Dzieci z grupy "Krasnale" dekorowały świąteczne ciasteczka, które wcześniej upiekły z pomocą nauczycielki. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową wykonane słodkości zawisły na choince, a pozostałe ciasteczka zostaną zjedzone na przedszkolnej wigilii.


Koncert kolęd i pastorałek pt. "Kolędujmy póki czas" oraz udział w tradycji graniu na ligawkach


18 grudnia 2015 roku 5-latki oraz 6-latki oglądały w Sokołowskim Ośrodku Kultury występy Zespołu Pieśni i Tańca "Sokołowianie" koncert kolęd i pastorałek pt. "Kolędujmy póki czas". Dzieci z wielkimi brawami przywitały Pana od rytmiki, który wśród innych wykonawców grał na żywo podczas koncertu. Forma spektaklu ze zmieniającą się animacją na scenie i barwnymi strojami ludowymi wykonawców utworów tanecznych, jak i śpiewanych została nagrodzona gromkimi brawami przez naszych wychowanków. Cieszy, że wśród wykonawców wspaniałego przedświątecznego koncertu rozpoznaliśmy wielu absolwentów z naszego przedszkola. Mamy nadzieję, iż kolejne pokolenie naszych wychowanków dołączy do grupy „Sokołowianie” i będzie godnie reprezentować nasze miasto zarówno w Sokołowie jak i innych koncertach prezentowanych w różnych częściach świata.
Po koncercie przedszkolaki miały okazję obejrzeć niecodzienną adwentową tradycję ludową przed budynkiem SOK czyli XV Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 20 ligawkowiczów z Wieski, Wieski - Wsi, Białobrzeg, Dzierzb, Łazówka, Kamieńczyka, Kanabrodu, Wyroząb i Sokołowa Podlaskiego. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały grania na niecodziennych instrumentach. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie treści kulturowych poprzez uwrażliwienie na obyczaje i tradycje ludowe związanych z naszym regionem wśród naszych milusińskich będzie w przyszłości procentować w pielęgnowaniu naszej Polskości.


„Królewna Śnieżka”

17 grudnia 2015 roku dzieci z grupy „Misie”, „Smerfy” oraz „Wiewiórki” udały się do Zespołu Szkół Nr 1 na spotkanie z uczniami z koła teatralnego. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia szkolna grupa teatralna Sposób na teatr przygotowała dla naszych przedszkolaków spektakl pt. „Królewna Śnieżka”, oparty na ludowej baśni niemieckiej braci Grimm. Widowisko, łącząc elementy tradycyjne i współczesne, w sposób humorystyczny przedstawiało historię pięknej królewny. W spektaklu pojawiły się również postaci takie jak: smok, Czerwony Kapturek, gajowy czy wilk. Gra aktorska w wykonaniu uczniów kółka teatralnego bardzo podobała się naszym wychowankom, za co serdecznie dziękujemy.


Ubieramy choinkę w przedszkolu


Ubierzemy dziś choinkę
w kolorowe bombki.
Zawiesimy srebrny łańcuch
i czerwone wstążki.
Bo najpiękniejsza będzie choinka
w sali przedszkolaków.
I najpiękniejsze będą prezenty
dla małych i starszaków.

/T. Wójcik/


Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinek w swoich grupach. Zawieszały bombki, gwiazdki, aniołki, łańcuchy, pierniczki, światełka. Dzięki kolorowym ozdobom nasze choinki wyglądają prześlicznie. Ileż było radości wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w V edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh"

Nasze przedszkole już po raz piąty brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”.
Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę, ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą w Polsce.
W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone scenariusze, plansze edukacyjne, naklejki, karty mycia ząbków. W zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie – Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo dbać o zęby i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, jak dbać o aktywność fizyczną, obejrzały filmy edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej oraz kolorowały obrazki z bohaterami.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało odznakę oraz „Kartę mycia ząbków”, gdzie wraz z rodzicami będzie kontrolować systematyczność dbania o swoje ząbki.
W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy ulotki informacyjno-edukacyjne w celu mobilizacji ich do wspólnego działania, kontynuowania edukacji z zakresu dbania o higienę jamy ustnej w domu. Zachęcaliśmy rodziców także do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym „Kto zdrowe ząbki ma, o formę też dba”.
Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.

Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Beata Nowakowska-Sałata
Wioletta Skorupka
Beata DrzewieckaZabawy w „Krasnalach”

9 grudnia 2015 roku dzieci z grupy „Krasnale” odwiedziła pani Alicja Danielska - właścicielka „Teatrale. Centrum Działań Twórczych”. Przeprowadziła mix zabaw teatralnych pt.: „Wyprawa indiańska”, „Zabawa w cyrk”, „Tworzenie cudaków”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach, z radością podjęły nowe wyzwanie, co uwieczniono na pamiątkowych zdjęciach.


Konkurs plastyczny na Szopkę Bożonarodzeniową w SOK

Dzieci z naszego przedszkola z pomocą rodziców wykonały przepiękne Szopki Bożonarodzeniowe. Wykonane prace wezmą udział w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu prac.


Spotkanie z Mikołajem

O odwiedzinach Św. Mikołaja marzy chyba każdy. 4 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana wyczekiwały na przybycie wyjątkowego gościa. Z tej okazji już wcześniej w ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie” poznały Finlandię – krainę Św. Mikołaja. Były rozmowy telefoniczne z Mikołajem, który informował o swoim przybyciu do przedszkola, zabawy, quizy. Dzieci układały także puzzle przedstawiające flagę tego pięknego kraju oraz uczyły się wierszy i piosenek. Zaraz po śniadaniu charakterystyczny dźwięk dzwoneczka zwiastował przybycie wyczekiwanego gościa z Finlandii. Wszystkie dzieci z uśmiechem na twarzach, w czerwonych strojach i „mikołajowych” czapkach biegły na spotkanie z Mikołajem. Przepięknie powiedziały wiersze i zaśpiewały piosenki dla Świętego. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Mikołaja o kraju, w którym mieszka, zadawały pytania i rozmawiały, słuchały czytanych książeczek Przy dźwiękach muzyki zabawom nie było końca Następnie wszystkie dzieci otrzymały prezenty, na które czekały przecież cały rok. Mile spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia. Był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Ci Św. Mikołaju za odwiedziny i prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.


Kubusie w podróży do Anglii w ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami Świata”.

Dnia 01 grudnia 2015 roku czterolatki odbyły wirtualną podróż do „Królewskiej Anglii”. Podczas wspólnego spotkania dowiedziały się, że Londyn jest stolicą wielkiej Brytanii, poznały wygląd brytyjskiej flagi oraz członków rodziny królewskiej. Kubusie obejrzały specjalnie przygotowany album dotyczący m.in. królowej Elżbiety, czy też najbardziej znanych zabytków.
Przedszkolaki zapoznały się z brytyjskim zwyczajem picia herbatki („Five o’clock tea”). Wykonywały także polecenia wydawane przez królową („Królowa każde”). Dzieci rozpoznawały prezenty urodzinowe dla Kubusia Puchatka, który jest patronem ich grupy. Związane były one z najbardziej znanymi postaciami literackimi i legendarnymi Wielkiej Brytanii. Były to: łuk i strzały od Robin Hooda; rybka w szklanej kuli – prezent od potwora z Loch Ness; zegarek tajnego agenta 007 od Jamesa Bonda; magiczna różdżka od Harry’ego Pottera; maskotka białego królika od Alicji z Krainy Czarów; miecz – prezent od Króla Artura.„Wiewiórki” robią sok

„Żeby zdrowym być, trzeba soki pić”.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
W związku z tym 26 listopada 2015 roku dzieci z gr. „Wiewiórki” postanowiły własnymi siłami zrobić sok z jabłek, które przedszkole otrzymało w ramach europejskiego programu edukacyjnego „Owoce i warzywa w szkole”. Celem programu jest popularyzowanie wśród dzieci zdrowej diety i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych (zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie). Zanim przedszkolaki przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu elektrycznego. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.


Lekcja przyrody

24 listopada 2015 roku nasze przedszkole odwiedził pan Maciej Cmoch z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". Zajęcia w których udział wzięły dzieci z grup „Wiewiórki”, „Smerfy” oraz „Misie” odbyły się w ramach kampanii edukacyjnej "Pola tętniące życiem". Podczas spotkania pan Maciej przekazał dzieciom wiadomości na temat mieszkańców pól. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści przyrodniczych Pana Macieja, oglądały ilustracje przedstawiające różnorodne ptaki oraz rozpoznawały ich odgłosy. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja przyrody, za którą serdecznie dziękujemy.


Święto Pluszowego Misia

W środę 25 listopada 2015 roku w Miejskim Przedszkolu nr 3 dzieci świętowały obchody Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł do placówki ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Nasi podopieczni wspólnie ze swoimi maskotkami bawiły się przy dziecięcych przebojach. W tym dniu przedszkolaki brały udział w konkursach i quizach, odgadywały zagadki. Próbowały przysmaków, które uwielbiają misie. Wesoło i radośnie spędziły ten dzień.


Projekt edukacyjny "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie" w grupie „Smerfy”.


W listopadzie w ramach projektu grupa „Smerfy” odbyła podróż do Niemiec - naszych najbliższych sąsiadów. Nauczycielki pracujące w grupie pokazały dzieciom mapę Unii europejskiej oraz Niemiec , uświadomiły, że Niemcy to jeden z największych (porównywanie wielkości względem innych krajów) i najbogatszych krajów w UE. Dzieci poznały flagę, hymn oraz nazwę stolicy Niemiec oraz kilka niemieckich słów np.: dzień dobry- guten tag, dzieci- kinder. Podczas zajęć „Smerfy” poznały niemieckich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena – Niemca, który stworzył muzykę do „Ody do Radości” (która stała się hymnem Unii Europejskiej) oraz J. S. Bacha. Słuchały utworów muzyki poważnej oraz interpretowały ją z użyciem chusteczek. Oglądały rekwizyty z bajek niemieckich pisarzy braci Grimm, odgadywały tytuły bajek np. „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia. Nauczycielki pokazały „Smerfom” logo znanych niemieckich marek aut: Audi, Mercedes, BMW, Opel, Volkswagen. Odbyła się rozmowa z dziećmi, czy widziały już takie symbole, w którym miejscu samochodu się znajdują (przednia maska i tył), wskazały, że powyższe auta produkowane są w Niemczech. Nasi wychowankowie wykonały pracę plastyczną „Przyklejanka” – przyklejanie do wydruków niemieckich samochodów osobowych wyciętych logo omawianych marek aut, następnie kolorowały niemieckie samochody . Kolorowały także flagę Niemiec wg wzoru kredkami ołówkowymi. Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły , a zdobyta wiedza na pewno na długo zapadnie w pamięci naszych wychowanków."Każdy Kto Się Dzieckiem Czuje
Dzisiaj Wielce Się Raduje
Mały Człowiek, Duża Sprawa
Mały Człowiek Ma Swe Prawa
Strzegąc Praw Tych Należycie
Układamy Dziecku Życie.”20 listopada 2014 roku podobnie jak w ubiegłym roku, obchodziliśmy „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”. Z tej właśnie okazji w grupach najstarszych odbyły się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz o roli rodziców i opiekunów. Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz o tym co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Maluchy wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. W tym dniu przybliżyliśmy dzieciom postać Janusza Korczaka i jego oddanie dla dzieci. Po przeczytaniu fragmentu książki „Król Maciuś Pierwszy” nasi milusińscy mogli przebywać w zaczarowanym Królestwie Króla Maciusia. W każdej grupie gościł Król Maciuś w pięknym królewskim ubraniu oraz jego świta, przybyły także dzieci z różnych stron świata oraz różne postacie bajkowe. Dzieci poznawały swoje prawa poprzez sprostanie różnorakich zadań stawianych im przez Króla Maciusia oraz zabawy integracyjne, taneczne, pląsy i śpiewy. Młodsze dzieci w tym wyjątkowym dniu w szczególności poznały prawo do zabawy, prawo do wyrażania swoich uczuć oraz prawo do nauki poprzez zabawę.


"Krasnale" w gabinecie kosmetycznym

W piątek 20 listopada 2015 roku przedszkolaki z grupy ,,Krasnale” w ramach cyklicznych zajęć poznajemy zawody, odwiedziły gabinet kosmetyczny, poznały zawód kosmetologa. Dzieci dowiedziały się jakie zabiegi można wykonywać w gabinecie i na czym polega praca kosmetologa. Panie pracujące w gabinecie po części teoretycznej przeszły do praktyki. Ozdobiły dziecięce twarze kolorowymi malunkami z podobizną wybranych zwierzątek. Wykonały również zmywalne tatuaże na przedramieniu dzieci.
Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty, co uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.


Pasowanie na przedszkolaka

W dniach 17 i 18 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. To uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez przedszkolnych. Jest to kolejny etap adaptacji dzieci 3-letnich do nowych przedszkolnych warunków. To szczególnie ważne wydarzenie dla dzieci, moment w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. 17 listopada świętowały dzieci z grupy ,,Biedronki’’, zaś 18 listopada „Muchomorki’’. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym. Maluszki pięknie śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. Następnie Pani Dyrektor zaczarowanym ołówkiem mianowała każde dziecko na przedszkolaka. Nie jednemu z rodziców łza zakręciła się w oku. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Był też słodki poczęstunek, po którym wychowawczynie zaprosiły dzieci i rodziców do wspólnej zabawy. Choć jak to zwykle bywa na uroczystości pasowania na przedszkolaka nie obyło się bez łez, cała uroczystość zakończyła się uśmiechem dzieci i dumnych rodziców. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a maluchom życzymy wiele wspaniałych chwil w naszym przedszkolu. Liczymy, że każde z nich kiedyś powie "wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu". Wierzymy, że my będziemy miały wkład w odkryciu pasji, talentów, które rozwiną dzieci podczas pobytu w przedszkolu.


Bajka o Czerwonym Kapturku w wykonaniu sokołowskich harcerzy

13 listopada 2015 roku w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk pt. ”Czerwony Kapturek” przygotowany przez 91 Sokołowską Drużynę Harcerską „Tanijas” im. Macieja Aleksandra Dawidowskiego „Alka” oraz 100 Sokołowską Drużynę Wędrowniczą z Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Przedstawienie bogate w przygotowaną inscenizację, rekwizyty oraz grę młodych aktorów wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci, o czym świadczyła cisza podczas przedstawienia. Po zakończeniu przedstawienia dzieciom zostały zadane przez harcerki pytania dotyczące bajki np. ”Kogo brakowało w bajce?”, „Kogo spotkał w lesie Czerwony Kapturek?", „Jaki miała kolor jego pelerynka?” itp. Nasi wychowankowie znakomicie odpowiedzieli na wszystkie pytania znanej bajki, za co czekała je nagroda – rozdanie wszystkim dzieciom naklejek uśmechu. Na koniec spotkania nasi wychowankowie podziękowali harcerzom za świetną zabawę drobnym upominkiem. Okazja spotkania z Drużyną Harcerską była także możliwością poznania ubioru harcerza. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie takie pełne wrażeń, a jednocześnie bliskie dzieciom spotkanie.


Rusza XVI edycja GÓRY GROSZA!

"Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie".

Nasze Przedszkole po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Prosimy dzieci, Rodziców o aktywne włączenie się do akcji, o przynoszenie monet, które będą przekazane fundacji „NASZ DOM”. Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) i trwa od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Cel akcji pozostaje od lat niezmieniony - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychować się we własnym domu rodzinnym.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!

Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność – polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto…
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

/Ludwik Wiszniewski „Jedenasty Listopada”/
10 listopada 2015 roku
w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się na uroczystej akademii przygotowanej przez dzieci z grupy „Wiewiórki” oraz Panią Katarzynę Żebrowską. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski. Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Następnie delegacja dzieci 5 i 6-letnich razem z paniami poszła pod pomnik Czynu Niepodległościowego, aby złożyć wiązankę oraz zapalić znicze oddając tym samym cześć żołnierzom poległym za wolność naszej Ojczyzny. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, szacunku do kraju ojczystego, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne oraz rozwijają poczucie przynależności narodowej.


Zajęcia otwarte w Krasnalach

9 listopada 2015 roku w grupie dzieci 4-letnich „Krasnale” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy”. Przedszkolaki czynnie brały udział w zajęciach. Wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, przeliczały, segregowały owoce i warzywa. Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i wspólnie z rodzicami brały udział w zabawach i różnych zadaniach. „Krasnale” razem z rodzicami komponowały owocowe i warzywne przysmaki, które potem mogli wszyscy degustować. Zajęcia uwieczniono na zdjęciach. Wychowawcy dziękują rodzicom za zaangażowanie.


Dzień Postaci z Bajek

5-go listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Nasi przedszkolacy przebrali się w stroje swoich ulubionych bajkowych bohaterów. W każdej sali można było spotkać księżniczki, wróżki, żołnierzy, rycerzy, tygryski, spiderman'ów, kwiatuszki, króla i królową.... Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach, quizach. Bawiły się w teatr, odgrywały scenki dramowe, opowiadały swoje ulubione bajki Dzieci były zachwycone wspaniałą zabawą o czym świadczył uśmiech na każdej twarzy. Był to niezapomniany , bardzo wesoły i kolorowy dzień.
Serdeczne podziękowania dla naszych rodziców za przygotowanie przepięknych strojów dla dzieci.


„Każdy z nas dzisiaj
Dzień Zmarłych święci.
Ci, co odeszli
żyją w pamięci.
W ciszy, w milczeniu,
pamięć ich uczcimy.
Kładziemy kwiaty,
znicze palimy…”
Święto Zmarłych to czas zadumy i refleksji. 30 października 2015 roku wszystkie przedszkolaki pod opieką swoich pań udały sie pod pomnik Jana Pawła II, natomiast dzieci z grupy "Krasnale" pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Przedszkolaki zapaliły znicze i chwilą ciszy uczciły pamięć tych, którzy odeszli.


Projekt edukacyjny "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie"

W październiku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie". Projekt ten realizowany będzie we wszystkich grupach wiekowych z uwzględnieniem możliwości
i umiejętności dzieci. W ramach projektu dzieci będą zdobywały informacje dotyczące poszczególnych krajów, będą także rozwijały swoją kreatywność i wyobraźnię poprzez wykonywanie licznych prac plastycznych, zabaw przy muzyce oraz wspólne przygotowywanie dań narodowych. Dzieci z grupy Misie odbyły pierwszą z zaplanowanych podróży, którą była podróż do Belgii. Poprzez zajęcia o tematyce unijnej dzieci poznały ten kraj, jego stolicę oraz barwy narodowe. Pani Beata Drzewiecka wykorzystując tablicę interaktywną zapoznała dzieci z położeniem, tradycjami i kulturą tego państwa. Dzieci zapoznały się także z symbolami europejskimi: flagą Unii Europejskiej, hymnem oraz walutą europejską. Na koniec zajęć dzieci skosztowały belgijskich gofrów.


Wyjście do SOK na spektakl „O czym marzą drzewa?”

30 października 2015 roku dzieci 5 i 6-letnie z grup: „Wiewiórki”, „Misie” oraz „Smerfy” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na show teatralno-ekologiczne pt. „O czym marzą drzewa?”. Głównym celem spektaklu było podnoszenie świadomości ekologicznej najmłodszych. Bohaterowie poruszali zagadnienia związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz uświadomili dzieciom, co każde z nich może zrobić, by chronić powietrze, wodę i ziemię. Spektakl przeplatany był zabawami z udziałem publiczności. Dzieci z wielką chęcią odpowiadały na pytania zadawane przez aktorów, a także z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w sprzątaniu porozrzucanych na scenie śmieci. Dzięki tej przejmującej i jednocześnie szalenie zabawnej historii zrozumiały, że dbanie o przyrodę może każdego z nas uczynić bohaterem. Po skończonym przedstawieniu dzieci nagrodziły aktorów brawami. Spektakl wystawili artyści z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Organizatorem ekologicznego show dla dzieci był Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim.


Koncert Pana Romana Brochockiego

Dnia 21 października 2015 roku odbyło się spotkanie z sokołowskim artystą muzykiem, autorem wierszy i tekstów piosenek – Panem Romanem Brochockim. Już od 20 lat jeździ on ze swoim programem artystyczno-poetyckim po całym kraju, odwiedzając wiele szkół i przedszkoli. Prowadzi książki pamiątkowe i kalendarze z każdego roku.Jest on wybitnym multiinstrumentalistą i wokalistą. Swoją twórczością stara się obdarować jak największe rzesze ludzi. Obecnie gra także w Orkiestrze Straży Pożarnej na trąbce i w Zespole Pieśni i Tańca „Sokołowianie” na kontrabasie.
W naszym przedszkolu zaprezentował dzieciom własną kolekcję starodawnych i obecnie używanych instrumentów muzycznych. Przedszkolaki miały okazję poznać historię, budowę i brzmienie akordeonu, bałałajki, banja mandolinowego, fletni pana, miniaturowej harmonijki ustnej, ligawki, mandoliny, okaryny i trąbki. Gość zaprezentował również swój talent multiinstrumentalisty, wykonując kilka znanych melodii na instrumencie klawiszowym, bałałajce i trąbce. Wszyscy świetnie bawili się przy utworach muzycznych z wykorzystaniem tych instrumentów.
Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki.Pragniemy serdecznie podziękować Panu Romanowi Brochockiemu za wizytę i porcję uśmiechu oraz muzycznej radości.


Niecodzienna wizyta

20 października 2015 roku Miejskie Przedszkole nr 3 oraz Żłobek Miejski odwiedził Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus w towarzystwie swojego sekretarza ks. Tomasza Szmurło oraz proboszcza Parafii św. Jana Bosko Stanisława Stachala. Odwiedziny tak dostojnego Gościa to wyraz troski o wychowanie naszych dzieci w duchu wartości chrześcijańskich.
Cała społeczność naszej placówki powitała Księdza Biskupa przy dźwiękach pieśni „Bądź pozdrowiony gościu nasz…” Słowa powitania oraz podziękowania za obecność wśród nas złożyły Panie Dyrektorki Przedszkola oraz Żłobka. Również przedstawicielki Rad Rodziców obydwu placówek w ciepłych słowach powitały czcigodnego Gościa. Nie zabrakło również powitania oraz występu naszych wychowanków. Księdza Biskupa zachwyciła wyśpiewana przez wszystkich piosenka „Pełna chata” oraz taniec „Polka” w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. Występ dla Biskupa uświetniła również gra na klarnecie w wykonaniu Pana Michała Soszki - nauczyciela rytmiki w naszych placówkach. Biskup okazał się bardzo szczerym i otwartym kapłanem. Skierował wiele ciepłych słów do dzieci, a także nie omieszkał zapytać o ich wrażenia związane z pobytem w przedszkolu. W krótkich rozmowach dowiedział się co dzieci lubią najbardziej, jak czują się w przedszkolu i w co lubią się bawić. Nasz dostojny Gość odwiedził również grupy żłobkowe. I tu okazało się, że jego osoba jest niezwykle przyjazna dziecku. Ksiądz Biskup „przybił piątkę” maluchom, zaśpiewał z najmłodszymi kołysankę oraz zatańczył z nimi ulubiony taniec „Boogie-woogie”. Nie zabrakło również ciepłych słów oraz błogosławieństwa dzieci. Ostatnim punktem wizyty było wspólne spotkanie pracowników z czcigodnym Gościem.
Te niecodzienne odwiedziny na długo zapadną w naszej pamięci. Zarówno rodzice, jak i pracownicy zapewnili księdza Biskupa, iż będą dbać o rozwój duchowy naszych dzieci w myśl słów świętego Jana Pawła II „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera.” Błogosławieństwo Księdza Biskupa umocniło każdego z nas, a jego wizyta zapisana został nie tylko na kartach kroniki Żłobka i Przedszkola, ale również w sercach całej społeczności naszej placówki. Dziękujemy za ten czas spędzony w radosnej atmosferze oraz serdeczne słowa, które dodały nam otuchy w codziennej pracy. Życzymy Księdzu Biskupowi wielu tak radosnych chwil w Jego drodze kapłańskiej.


Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu

14 października 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tą przygotowały dzieci z grupy „Misie” i „Wiewiórki”. W tym dniu przybyli do Nas wspaniali goście - panie emerytki, które pracowały w naszym przedszkolu. Nasi wychowankowie zaprezentowali się najlepiej jak umieli - nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańca. Po prezentacji dzieci głos zabrała Pani Dyrektor, która w imieniu własnym złożyła wszystkim zebranym życzenia z okazji DEN, do tych życzeń dołączyli się rodzice. Na zakończenie każdy z zaproszonych gości otrzymał mały upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci. Ten wspaniały dzień na długo pozostanie nam w pamięci.


Cała Polska czyta dzieciom

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika.

Cała Polska czyta dzieciom to – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, Fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła
Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.
Nasze przedszkole należy do klubu czytających przedszkoli i realizuje program „Cała Polska czyta dzieciom” we wszystkich grupach wiekowych. W ramach programu organizujemy wystawy książek w poszczególnych grupach (kąciki książkowe, tematyczne). Większość pozycji pochodzi z licznych zbiorów własnych przedszkola , nieustannie poszerzanych.
Bardzo miłym zwyczajem, propagowanym przez Panią Dyrektor jest obdarowywania dzieci książeczką w dniu jego urodzin lub imienin. W ramach cyklu spotkań pt.: ,,Cała Polska Czyta Dzieciom’’, rodzice , dziadkowie, rodzeństwo, absolwenci przedszkola oraz osoby znane w środowisku lokalnym przychodzą do przedszkola, czytają dzieciom ulubione bajki. . Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do włączenia się do Naszych działań przez cały rok szkolny.


Koncert „Dzieci Ojcu Świętemu”

9 października 2015 roku jak co roku w ramach Dnia Papieskiego nasze przedszkolaki wzięły udział w koncercie "Dzieci Ojcu Świętemu". Tego dnia na deskach sceny Sokołowskiego Ośrodka Kultury dzieci z grupy „Wiewiórki” z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwór „Kochamy Cię Janie Pawle II” oraz wspólnie z dziećmi z grupy „Misie" zatańczyły „Polkę”. Dzień Papieski dla dzieci był dniem wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który kochał i obdarzał je szczególną troską, poświęcał im wiele uwagi. Po koncercie dzieci udały się pod pomnik Jana Pawła II, aby w imieniu swoim, rodziców oraz wszystkich pracowników przedszkola oddać hołd Wielkiemu Polakowi. Pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.


Spotkanie z policjantem w "Wiewiórkach"

Wrzesień jest miesiącem, w którym przedszkolaki z naszego przedszkola poznawały podstawowe zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, jak i poza nim. Jednak prawdziwym autorytetem dzieci w tej dziedzinie jest pan policjant.
We wtorek 29 września 2015 roku dzieci z grupy "Wiewiórki" odwiedził pan policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, a zarazem rodzic jednego z naszych wychowanków. Pan Marcin m. in. przypomniał dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o wzmożonej ostrożności w kontakcie z osobą obcą. Pokazał przedszkolakom jak ochronić się przed atakującym psem stosując pozycję "żółwia". Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta oraz wykazały się znajomością numerów alarmowych i umiejętnością wezwania pomocy. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia jakim dysponuje policja w swojej codziennej pracy.
Na zakończenie pan policjant wręczył przedszkolakom upominki. Dzieci podziękowały panu Marcinowi za dobre rady oraz wręczyły prezent.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!


Na skrzyżowaniu – spotkanie z policjantami

23 września 2015 roku w trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków odbyło się spotkanie dzieci z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Panowie policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Zajęcia na temat bezpieczeństwa odbyły się na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i ul. ks. Bosco. Przedszkolaki pod okiem mundurowych poznały zasady poruszania się po przejściu dla pieszych. Dzieci z przechodzeniem przez jezdnię radziły sobie doskonale. Obejrzały także pokaz kierowania ruchem drogowym przez panów policjantów oraz zapoznały się z wyposażeniem jakim dysponuje policja w swojej codziennej pracy. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do przedszkola. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom policji za wspaniałą współpracę i uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy przez dzieci na temat ruchu drogowego oraz wykazanie troski o zachowanie bezpieczeństwa dzieci.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowiony został przez Sejm w 2013 roku, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka. Dzień ten obchodzony jest 20 września i jest świętem popularyzującym idee wychowania przedszkolnego. W naszym przedszkolu już na stałe został wpisany w harmonogram imprez przedszkolnych i obchodzony jest bardzo hucznie i radośnie. W tym roku święto wypadło w niedzielę, w związku z tym obchodziliśmy go 22 września. Tego dnia dzieci oraz pracownicy przedszkola ubrali się w stosowne kolory, które podkreślały przynależność do poszczególnych grup wiekowych. Grupa maluszków Muchomorki prezentowała się w białych strojach i muchomorkowych czapeczkach, czerwono było w drugiej grupie maluszków w Biedroneczkach. Na pomarańczowo ubrały się Misie, niebiesko było w Smerfach i Krasnalach. Kubusie prezentowały się w czerwonych kubraczkach, a różne odcienie zieleni można było zobaczyć w Wiewiórkach. Przedszkolaki dumne były ze swojego wyglądu. Po śniadaniu w doskonałych humorach wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Po powitaniu przez panią dyrektor i przedstawieniu celu spotkania dzieci odśpiewały hymn przedszkolaka. W dalszej części odbywały się zabawy ruchowe i różnego rodzaju konkursy. Dzieci recytowały wierszyki o tym jak wspaniale jest być przedszkolakiem i śpiewały znane piosenki takie jak: "Jestem sobie przedszkolaczek", "Kolorowe kredki" czy "Przedszkole drugi dom". Po obiedzie zaś wykonywały prace plastyczne oraz słuchały ulubionych bajek. W naszym przedszkolu święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać.


Sprzątanie świata

18 września 2015 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sokołowie Podlaskim wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Tematem tegorocznej akcji jest "Wyprawa-poprawa". W ramach przedsięwzięcia dzieci chcą zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja zorganizowana była przez fundację "Nasza Ziemia" i Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. Celem przedsięwzięcia "Sprzątanie świata'' jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki z uśmiechem sprzątały świat.Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2015/2016 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!

Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.
Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.
Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy!


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego