Aktualności - Miejskie Przedszkole nr 3

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 
 OGŁOSZENIE


Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sokołowie Podlaskim informuje, iż
17 czerwca 2015 roku (środa) o godz. 16:30
odbędzie się zebranie Rodziców dzieci nowoprzyjętych do grup przedszkolnych na rok szkolny 2015/2016."Biedronki" i "Muchomorki" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego

8 czerwca 2015 roku
dzieci z grup "Biedronki" i "Muchomorki" miały możliwość obejrzenia Spektaklu pt. "Trzewiki Szczęścia" w wykonaniu grupy teatralnej "Wiraż" działającej przy Miejskiej Bibliotece. Grupa ta jest prowadzona przez p. Bożenę Mrozowską oraz pracowników biblioteki.
"Trzewiki szczęścia" to"bajka dla dzieci w 3 obrazach". Właściwie jest to bajka z morałem  - o przygodach wesołego szewczyka Felka, który głowę ma nie od parady i nigdy nie traci dobrego humoru. On jeden wie, jak rozweselić znudzoną księżniczkę. Niezawodnym sposobem na odpędzenie smutków są tajemnicze trzewiki, które mają szczególną właściwość. Leczą z melancholii nie wtedy, gdy się je nosi, lecz kiedy się je zdejmuje. "Trzewiki szczęścia" Benedykta Hertza to zabawna opowieść o tym, że własne szczęście można docenić dopiero wtedy, kiedy zazna się odrobiny goryczy. Barwna scenografia, rekwizyty i stroje sprawiły, że publiczność przeniosła się na moment w baśniowy świat przeżywając razem z aktorami przygody bohaterów. Dziękujemy pani Dyrektor Hannie Lecyk za zaproszenie i za serdeczne przyjęcie. Aktorom wśród których byli również nasi absolwenci (Dominika i Ola Krejckant , Ola Krakowska i Klaudia Szczekutek)  oraz pani Bożenie gratulujemy tak świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów.W niedzielę 06 czerwca 2015 roku w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II odbył się Rodzinny Dzień Dziecka. Dzieci z naszego przedszkola również wzięły udział w tej uroczystości. Na scenie plenerowej w Parku im. M.K. Księcia Ogińskiego przedszkolaki z grupy „Muchomorki” zaprezentowały „Taniec Aniołów” do utworu muzycznego Johnny Pearson „Sleepy Shores” oraz opowieść ruchową „Motyle” do utworu Ennio Moricone. Doskonały występ oraz piękne stroje naszych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami.


Święto Rodzinne 2015 - FILM

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Janusz Korczak1 czerwca 2015 roku w naszym przedszkolu odbył się Piknik Rodzinny
. Uczestniczyły w nim całe rodziny naszych wychowanków. Obecnością zaszczycili nas również goście skarbnik Urzędu Miasta Sokołów Podlaski pani Grażyna Grądzka oraz sekretarz Urzędu Miasta pani Maria Truszkowska. Sprzyjająca pogoda wprawiła wszystkich uczestników w radosny nastrój. Na początek uroczystości pani dyrektor Jolanta Krysiak powitała wszystkich, złożyła serdeczne życzenia dzieciom i ich rodzicom oraz życzyła udanej zabawy. Następnie przepiękną grą na klarnecie w miły i radosny nastrój wprowadził nas pan Michał Soszka .W dalszej części imprezy w cudownym wykonaniu dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały swoim rodzicom piosenki i tańce. Wyrażały w ten sposób jak ważnymi osobami w życiu są mama, tata, babcia, dziadek i rodzeństwo. Swoimi występami zauroczyły oglądającą publiczność. Na znak miłości i życzeń płynących prosto z serc wręczyły rodzicom niespodzianki. Na twarzach wielu rodziców widoczne było wzruszenie i duma ze swych pociech. Tego dnia przedszkolny plac zabaw zamienił się w wesołe miasteczko z wieloma atrakcjami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia. Przygotowano mnóstwo smakołyków: przepyszny bigos , kiełbaski z grilla i ciasto. W naszym przedszkolu bardzo cenimy współpracę z rodzicami. Są oni partnerami w pracy wychowawczo-dydaktycznej. Niezmiernie ważna jest także integracja rodzin i społeczności przedszkolnej dlatego cieszy fakt, że rodzice z wielką energią włączyli się w przygotowanie pikniku. Na ogromną uwagę zasługuje scena przygotowana tuż przed piknikiem, która pozostanie do dyspozycji na kolejne lata. Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym i pomocnym przy zorganizowaniu i przeprowadzeniu uroczystości składamy serdeczne podziękowania.
Dzień 2 czerwca
upłynął już tylko na obchodach Światowego Dnia Dziecka. Obchodziliśmy go również w naszym ogrodzie przedszkolnym. Każda grupa skakała i figlowała do woli. Było radośnie, wesoło, głośno i bardzo ruchliwie, ale wszystkie głowy, kolana i ręce zadowolone i całe. Ogromną atrakcją okazały się przepyszne lody. Wszystkim dzieciom życzymy wszystkiego co najlepsze!


Dni Sokołowa Podlaskiego

W dniach 28-30 maja odbyły się Dni Sokołowa. My również uczestniczyliśmy w tych ważnych dla naszego miasta uroczystościach.
W sobotę 30 maja
w Parku im. Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim odbył się Koncert Finałowy podsumowujący Dni Sokołowa Podlaskiego oraz XIV Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Tego dnia na scenie plenerowej wystąpiły nasze przedszkolaki prezentując taniec ludowy "polkę". Dzieci znakomicie poradziły sobie z tremą i niemałymi emocjami podczas występu przed tak liczną publicznością. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Przedszkolaki do występu przygotowywali: p. Michał Soszka i p. Katarzyna Żebrowska.
Z radością kibicowaliśmy również dzieciom z grupy Hip-Hop Dance Academy "Ponad Norme Crew", wśród których dostrzegliśmy naszych przedszkolaków.Gratulujemy naszym wychowankom odwagi i wspaniałych występów!Wycieczka do Warszawy

27 maja 2015 roku
dzieci z grupy "Wiewiórki" przybyły do przedszkola wcześniej niż zwykle, gdyż czekała ich wielka wyprawa. Po obfitym śniadaniu i czułym pożegnaniu rodziców wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. W czasie jazdy pani Ania - pilot Biura Podróży GLOB opowiadała dzieciom ciekawe historie i zwracała uwagę dzięci na mijane miejsca.
Pierwszym punktem wycieczki był Plac Zabaw "Jnca Play", gdzie czekało na dzieci wiele atrakcji m. im.: diabelski młyn, skacząca wieża, piracki statek, automaty do gier samochodowych i zręcznościowych, labirynt przeszkód ze zjeżdżalniami i piłeczkami.
Następnie przedszkolaki wyruszyły autokarem do ZOO po drodze podziwiając najciekawsze obiekty Warszawy. Podczas spaceru po ogrodzie zoologicznym dzieci zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych rejonów świata. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród dzieci wiele emocji. Przedszkolakom szczególnie podobały się śmieszne małpki, olbrzymie słonie i wysokie żyrafy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiedomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Uwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji Mc Donald's.
Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i sprawiła mnóstwo radości. Serdecznie dziękujemy pani Ani, dzięki której wycieczka była dla nas wszystkich wspaniałą przygodą.Spotkanie z policją

25 maja 2015 roku
dzieci z grupy „Kubusie” odwiedzili funkcjonariusze policji: sierżant Dominika Rozbicka i aspirant Krzysztof Ciach. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach współpracy z Powiatową Komendą Policji w Sokołowie Podlaskim. Głównym założeniem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat pracy policjanta. Funkcjonariusze opowiedzieli dzieciom o swojej pracy zawodowej oraz o zachowaniu bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, w przedszkolu i na drodze. Dzieci zostały uświadomione także jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola, w jaki sposób przechodzić przez jezdnię. Przypomniana została również ważna zasada podróżowania dziecka w foteliku samochodowym oraz noszenie przy odzieży elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają widoczność na drodze. Miłym akcentem zakończenia spotkania było wręczenie dzieciom maskotek pancernika Gustawa i kolorowych książeczek.


"Jak Ksiądz Jan Bosco z młodzieżą, dla młodzieży" - konkurs plastyczny, fotograficzny i poetycki

24 maja 2015 roku
odbył się Festyn Salezjański z okazji 200-lecia urodzin św. J.Bosco oraz 90-lecia pracy Salezjanów w Sokołowie Podl. Festyn zgromadził wielką ilość gości ,dzieci i młodzieży oraz mieszkańców miasta. Można było zjeść coś z grilla, napić się i wziąć udział w licznych konkurencjach sportowych. Odbyły się też pokazy taneczne. W trakcie festynu zostały ogłoszone wyniki Konkursów "Jak ksiądz Bosko z młodzieżą, dla młodzieży" i zostały rozdane nagrody. W konkursach wzięło udział ok. 50 osób głównie ze Szkoły Podstawowej i Przedszkoli. Nasze przedszkolaki również wzięły w nim udział i zajęły:

I miejsce – KLAUDIA RYBAK

III miejsce – LUIZKA WIERZBICKA

Wyróżnienie – MAJA KRZEMIENIEWSKA

Wyróżnienie – AMELKA NAZARCZUK


Naszym laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Również serdecznie gratulujemy Pani Ani Przesmyckiej-Krysiak wyróżnienia w konkursie fotograficznym.


"Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss" – szkolenie nauczycieli

Batii Strauss pochodzi z Izraela, Polskę odwiedziła w 1997 roku. Pragnęła przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną i po wielu latach poszukiwań znalazła na to skuteczny sposób. Stworzyła metodę aktywnego słuchania muzyki. Dzieci słuchają utworu i wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc albo ruchy taneczne według wskazówek nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych, są to proste ruchy, ilustrujące krótkie opowiadanie związane z każdym utworem
muzycznym. Metoda Batii Strauss daje dzieciom okazję uczestniczenia w utworze muzycznym, przeniknięcia do jego struktury, a w konsekwencji radosny i rozumny odbiór dzieła. Dzieci odczuwają i przeżywają radość wspólnoty tworzenia, dostępną, jakby się mogło wydawać, tylko artystom. Metoda aktywnego słuchania muzyki pozwala na swobodną zamianę ról, jakie mogą pełnić dzieci w danym utworze muzycznym, raz występując w roli wykonawcy, a za chwilę wcielając się w dyrygenta. Dzięki tej metodzie, kształcą swoją wyobraźnię dźwiękową. A utwór, mimo wielokrotnego słuchania nie traci na atrakcyjności.Słuchanie muzyki metodą Batii Strauss integruje różne formy aktywności: słuchanie, granie, tańczenie i śpiewanie z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych. Pozwala w sposób niewerbalny odkryć różne aspekty dzieła muzycznego: jego formę, tempo i rytm oraz dynamikę i barwę oraz w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć cel zamierzony przez nauczyciela. Dzieci z wielkim zadowoleniem uczestniczą w tej formie zajęć. Poza walorami edukacji twórczej ma ona wielkie znaczenie w naturalnym kształceniu zrozumienia zasad współdziałania dla osiągnięcia wspólnego celu, przestrzegania ustalonych reguł, ról i koncentracji. Nawet bardzo żywe dzieci dobrze reagują na ten rodzaj zadania.
Metodę tę nauczycielki z naszego przedszkola miały okazję dokładnie poznać podczas warsztatów ,,Aktywność
muzyczno-ruchowa na podstawie metody aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss”, przeprowadzonych 22 i 23 maja 2015 roku przez panią Beatę Kubiak. Zdobytą wiedzę i umiejętności zapewne wykorzystamy w codziennych zajęciach oraz w przygotowanie różnego rodzaju uroczystości grupowych.

Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie "Wiewiórki"

W wieku przedszkolnym u dzieci zaczyna się żywy i wielokierunkowy rozwój ruchowy. Dzieci są bardzo podatne na kształtowanie się nawyków niezbędnych dla zdrowia, właściwego rozwoju, sprawności fizycznej i zdolności ruchowych. W obecnych czasach zauważamy
zmniejszanie się spontanicznego zapotrzebowania na wysiłek fizyczny, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcąc zwrócić uwagę rodziców na zaspokajanie potrzeby ruchu wśród przedszkolaków zorganizowane zostały zajęcia otwarte w grupie ,,Wiewiórki”. 20 maja 2015 roku pani Kasia i pani Beata zaprosiły do wspólnych zabaw sportowych rodziców swoich wychowanków. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami, podzieleni na dwie drużyny brali udział w kilku konkurencjach sprawnościowych, w których ważna była nie tylko szybkość, ale i dokładność, siła czy wyobraźnia. Należy podkreślić, że nie tylko dzieci, ale i rodzice z wielkim zaangażowaniem brali udział w proponowanych zabawach: rzut do celu, bieg z ,,plecakiem”, ,,żuczki toczą kulę”, slalom w workach, ,,przejście przez kładkę”, przeciąganie liny czy sportowe kalambury. Wszystkie konkurencje podlegały ocenie sędziego, czyli naszej pani Dyrektor, która przydzielała punkty za wykonywane zadania. Zmagania sportowe zakończyły się satysfakcjonującym wynikiem dla obu drużyn - remisem. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie z rodzicami odtańczyli taniec radości oraz wszyscy otrzymali medale. Takie zajęcia nie tylko rozwijają sprawność ruchową, integrują środowisko, ale i zachęcają dzieci i rodziców do aktywnego i zdrowego stylu życia. Zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” już od najmłodszych lat należy w dzieciach zaszczepiać miłość do sportu, do ruchu w różnych formach, by mogły się dobrze rozwijać we wszystkich sferach życia. Dziękujemy rodzicom za stuprocentową frekwencję i wspaniałą wspólną zabawę!


Przegląd Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego

20 maja 2015 roku zostaliśmy zaproszeni przez nauczycieli i uczniów Szkoły Specjalnej im. Jana Pawła II na „PRZEGLĄD MAŁYCH FORM ARTYSTYCZNYCH SZKOLNICTWA SPECJALNEGO” do Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W przeglądzie wzięły udział placówki oświatowe i ośrodki szkolno-wychowawcze z całego byłego siedleckiego województwa. Celem przedsięwzięcia była integracja środowisk szkolnictwa specjalnego, wymiana doświadczeń w zakresie działalności artystycznej. Z ogromnym zainteresowaniem nasze przedszkolaki obejrzały różne zaprezentowane formy twórczości artystycznej tj: taniec, teatr i piosenkę. Wzięły też udział we wspólnej zabawie. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy, a Pani Marcie i Panu Grzegorzowi dziękujemy za wspaniałą atmosferę i klimat imprezy.


Wycieczka do banku

18 maja 2015 roku przedszkolaki z grupy „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Banku PBS w Sokołowie Podlaskim. Pracownica banku zapoznała dzieci z zasadami funkcjonowania tej instytucji oraz zapoznała je z pracą bankowców. W trakcie spotkania dzieci poznały podstawowe pojęcia jak: bank, oszczędzanie , kredyt, Salę Obsługi Klienta, działanie bankomatu. Pani Ula prowadząca spotkanie w ciekawy sposób zachęcała dzieci do oszczędzania w swoich domowych skarbonkach: dzieci poznały wierszyk o oszczędzaniu oraz obejrzały fragment bajki „Królik Bugs” – jak szybko można zyskać pieniądze a jednocześnie  jak łatwo można je stracić  Najwięcej emocji  wzbudziła jednak liczarka do pieniędzy, na której przedszkolaki miały możliwość przeliczenia prawdziwych banknotów i monet oraz maszyna do sprawdzania  fałszywych pieniędzy. Podczas spotkania panowała miła atmosfera a na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek . Podczas podsumowania spotkania pracownica banku zadawała  przedszkolakom  pytania oraz zagadki, a za prawidłowe odpowiedzi  każde dziecko dostało niespodziankę a przedszkole książeczkę do czytania „Językowe igraszki” Ryszarda Boczonia , której sponsorem jest PBK w Sokołowie Podlaskim. Myślimy, że warto już najmłodszych przedszkolaków wprowadzać w świat finansów, gdyż idea mądrego gospodarowania pieniędzmi zaowocuje w przyszłości trafnymi decyzjami finansowymi. Na zakończenie spotkania Przedszkolaki podziękowały za wycieczkę i wręczyły pracownikom banku upominek. Dzieci wróciły  do przedszkola z balonami, pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami w ręku. Pani Monice Ambroziak -  mamie Ani oraz Pani Urszuli Barszczewskiej dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego spotkania i przygotowanie niespodzianek dla naszych milusińskich.

Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie ,,Krasnale”

W piątek 15 maja 2015 roku
o godz 10.00 odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami w grupie ,,Krasnale”. Tematem przewodnim była kolorowa majowa łąka. Rodzice mieli okazję wspólnie z dziećmi uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych i zabawach. Razem ze swoimi pociechami wykonali pracę plastyczną. Spotkanie uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.


Festiwal Kultury Harcerskiej

13 maja 2015 roku
dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na Festiwal Kultury Harcerskiej: Festiwal Piosenki „Z Piosenką przez 100 lat” i Festiwal Teatrów. Organizatorem imprezy był Hufiec ZHP w Sokołowie Podlaskim. Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy harcerskich i nie tylko piosenek w wykonaniu zuchów i harcerzy – grających przy tym na gitarach. Równie ciekawe były przedstawienia teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Z nieukrywaną radością wśród wykonawców zauważyliśmy absolwentów naszego przedszkola. Wszystkim serdecznie gratulujemy i składamy serdeczne życzenia z okazji jubileuszu 100-lecia ZHP w naszym mieście.


Przedszkolaki z wizytą w szkole

Fakt pójścia do szkoły stanowi bardzo ważny moment w życiu dziecka i to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości zależy od stopnia jego dojrzałości szkolnej. Ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem progu szkoły jest nawiązanie i utrzymywanie kontaktów ze szkołą. Dlatego też 06 maja 2015
roku dzieci 5 i 6 letnie z grup „Muchomorki”, „Biedronki” i „Wiewiórki” odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Dzieci przywitała Pani Dyrektor wraz z uczniami kl. 6. Następnie przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Cztery pory roku” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego. Brały udział w zajęciach przygotowanych w bibliotece szkolnej. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi pomieszczeniami szkoły. Zobaczyły, jak wyglądają sale lekcyjne,  do których uczęszczają uczniowie klas I – III.  Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz usiąść w szkolnych „ławkach” i poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Obejrzały salę gimnastyczną, szatnię. Miały również możliwość obejrzenia sali komputerowej. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie z kolegami i koleżankami, którzy są absolwentami naszego przedszkola. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz całej społeczności szkoły za zaproszenie oraz bardzo miłą i życzliwą atmosferę.


„Polak mały” – projekt edukacyjny

- Kto Ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak Twój?
- Orzeł biały…


W kwietniu 2015 roku nasze przedszkole wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Polskie symbole narodowe w przedszkolu i szkole” ogłoszonym przez IPN. Dzięki temu nasza placówka otrzymała bezpłatne egzemplarze gry „Polak mały”.
Jest to skuteczne narzędzie edukacyjne, stworzone z myślą o najmłodszych, by w ciekawy sposób uczyć dzieci polskich symboli narodowych oraz tekstu hymnu. Gra składa się z 48 kart przedstawiających tekst hymnu, a na rewersie herb Polski oraz instrukcji zawierającej różne warianty wykorzystania gry. „Polak Mały” ćwiczy spostrzegawczość i zapamiętywanie. Wspomniana gra powstała w ramach projektu „Historia w kolorach”.
Projekt IPN „Polskie symbole w przedszkolu i szkole”, wpisuje się w potrzebę kształcenia patriotycznego Polaków, realizuje także misję edukacyjną IPN.


Dzień Flagi w przedszkolu

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także  rozwijając  poczucie przynależności narodowej, jak co roku 30 kwietnia nasze przedszkole zorganizowało obchody Święta Flagi
- jednego  z młodszych świąt narodowych. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 224 rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.  Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna. Na zajęciach przedszkolnych w salach dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwaliły wygląd flagi narodowej i godła Polski, zrozumiały, że hymn narodowy jest pieśnią wszystkich Polaków. Chętnie wykonywały prace plastyczno - techniczne, wśród których nie mogło zabraknąć tematów związanych z polskimi symbolami. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami naszego miasta - oczywiście z dumnie powiewającymi polskimi chorągiewkami pod Pomnik  Czynu Niepodległościowego, aby złożyć kwiaty. Podczas przejścia ulicami miasta nasi wychowankowie obdarowali  własnoręcznie wykonanymi flagami pracowników Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim  oraz  przechodniów .  Tego dnia dzieci w przedszkolu  zabrały do domu  chorągiewki , by przypomnieć dorosłym o Dniu Flagi i  zachęcić ich do dekorowania domów biało-czerwonymi flagami  oraz wzięcia udziału  w uroczystych obchodach   rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na które zaprasza Burmistrz Miasta  oraz Sokołowski Ośrodek Kultury.  


Nasze przedszkolaki zajęły II miejsce w XVI Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach

29 kwietnia 2015 roku zespół taneczny „Roztańczone Sokoliki” z naszego przedszkola wytańczyły II miejsce w XVI Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach.
Przedszkolaki wystąpiły w kategorii: taniec ludowy i pięknie zatańczyły polkę. W skład zespołu wchodziły następujące dzieci: Ania Suchożebrska, Maja Wrzyszcz, Matylda Onyś, Karolinka Rowicka, Martynka Leśko, Ania Iwańska, Zuzia Skonieczna, Dominka Hawryluk, Karol Rostkowski, Oskar Śledziński, Tomek Kondracki, Maciek Chmielewski, Mikołaj Sikora-Hudoń, Kuba Młynarczuk, Alan Wołosiak oraz Mateusz Przybyszewski. Przedszkolaki do występu przygotowywali: p. Michał Soszka i p. Katarzyna Żebrowska. Należy podkreślić, iż w przeglądzie startowało 16 przedszkolnych zespołów tanecznych z regionu. Występ naszych przedszkolaków to nie tylko zaprezentowanie twórczości tanecznej najmłodszych, ale również promocja naszego miasta na forum regionu. Serdecznie gratulujemy dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.


28 kwietnia 2015 roku dzieci 5 i 6- letnie zostały zaproszone do SOK na interaktywny spektakl proekologiczny w wykonaniu aktorów teatru Kultureska. Spektakl ma charakter edukacyjno-wychowawczy. Uczy dzieci szacunku wobec przyrody i innych osób. Dzięki interaktywnej formie stanowi artystyczną lekcję, która poprzez wspólną zabawę realizuje założenia edukacji ekologicznej. Poszerza wiedzę o ekologii. Kształtuje umiejętności dbania o środowisko (głównie w zakresie segregacji śmieci), a także uwrażliwia na jego problemy. To przejmująca i szalenie wesoła historia o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę, a dbanie o przyrodę może uczynić każdego z nas bohaterem.


Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli na scenariusz gry terenowej

24 kwietnia 2015 roku
w Miejskim Przedszkolu nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu dla nauczycieli na scenariusz gry terenowej  "W Stumilowym Lesie". Jego głównym celem było: dzielenie się ciekawymi pomysłami edukacyjnymi oraz przedstawienie potencjału twórczego nauczycieli wychowania przedszkolnego. Z naszej placówki do konkursu przystąpiły nauczycielki Wioletta Skorupka, Beata Drzewiecka oraz Urszula Ciach. Komisja konkursowa spośród dwudziestu nadesłanych prac wyłoniła najlepsze scenariusze. Z naszego przedszkola został wyróżniony scenariusz nauczycielki Beaty Drzewieckiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, CD ze scenariuszami oraz słodki upominek.


Krasnale busem zwiedzają Sokołów

W piątek 24
kwietnia 2015 roku maluchy z grupy ,,Krasnale” poznawały swoje miasto Sokołów Podlaski podróżując busem. Dzieci przyglądały się jak wygląda  zawód kierowcy dzięki uprzejmości jednego z rodziców, pana M. Pielecha, który jest kierowcą w firmie Stanmar. Wszystkim podopiecznym bardzo podobała się ta atrakcyjna wycieczka.


Spotkanie ze stomatologiem w „Wiewiórkach”

24 kwietnia 2015 roku
odwiedziła nas mama Ani z grupy „Wiewiórki” – lekarz stomatolog. Celem wizyty było: eliminowanie zjawiska strachu przed stomatologiem, zachęcanie do systematycznego mycia zębów, regularnego odwiedzania dentysty oraz dostarczanie wiedzy na temat próchnicy i przyczyn jej powstawania. Dzieci z  zaciekawieniem wysłuchały wiersza „Słoniowy ząb” Zbigniewa Lengrena oraz wierszyka o Leszku, wielkim niejadku, który jadł tylko czekoladę, a także oglądały rekwizyty (narzędzia stomatologiczne) przyniesione przez panią stomatolog. Dowiedziały się jak wygląda gabinet dentystyczny, co dzieje się z zębem, gdy zaczyna chorować, co trzeba robić, żeby mieć zdrowe zęby oraz jakie pokarmy i napoje szkodzą, a jakie wzmacniają zęby. Na koniec spotkania pani Joanna Iwańska podarowała dzieciom książeczki o tematyce stomatologicznej, które uczą dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej i tłumaczą czym zajmuje się dentysta. Serdecznie dziękujemy pani stomatolog za wizytę i zapraszamy ponownie!


Wiewiórki w kręgielni

23 kwietnia 2015 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” zostały zaproszone na 6 urodziny Oliwiera i Mai do kręgielni. Dzieci oprócz wspaniałego poczęstunku: pizzy, tortu i słodkości mogły zagrać w kręgle oraz poskakać na dmuchanym zamku. Serdecznie dziękujemy rodzicom Oliwiera i Mai za zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość w imieniu wszystkich dzieci. Życzymy raz jeszcze w dniu tak pięknym i wspaniałym: moc uśmiechu i radości, szczęścia, zdrowia, pomyślności. Tego życzą Wam koleżanki i koledzy z grupy „Wiewiórki” oraz panie.


Ś
więto Ziemi

Co roku 22 kwietni
a obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją oraz kształtowanie u nich przekonania, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może ją także uratować. Głównym przesłaniem tego dnia było zrozumienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze, wzbogacenie słownictwa dziecka o nowe nazwy ekologiczne (recykling), uświadomienie korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów i tego, iż każde nasze działanie wywiera wpływ na otoczenie. W związku z tym dzieci ze wszystkich grup obchodziły to święto w odmienny sposób. Wykonały recykling odpadów, poznały również kolory pojemników potrzebnych do ich segregacji. Posprzątały plac wokół przedszkola i wykonały plakat o ochronie środowiska, a dzieci z grupy „Krasnale ”i „Muchomorki” zasadziły drzewka tui i świerku w ogrodzie przedszkolnym.


Spotkanie z ogrodnikiem

Biorąc udział w wiosennej Ogólnopolskiej Akcji "Akademia Zdrowego Przedszkolaka" w kwietniu w grupie „Smerfy” odbyło się spotkanie z ogrodnikiem. Dzięki zaproszonemu  ekspertowi zostało poruszonych wiele ważnych aspektów dotyczących dbałości o zdrowy tryb życia, którego chcemy uczyć najmłodszych. Podczas spotkania połączonego z pokazem dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały, dowiadując się podstawowej wiedzy ogrodniczej np. jakie warzywa można samodzielnie uprawiać w ogródku, poznały potrzeby roślin i odpowiedniego ich  pielęgnowania. Zaproszony ogrodnik odniósł się do kwestii nawożenia naturalnego i chemicznego oraz wpływu  obydwu sposobów na zdrowie człowieka. Pod koniec spotkania ekspert zadał dzieciom  pytania, sprawdzając co zapamiętały. Nasi wychowankowie znakomicie  odpowiedzieli na wszystkie zadane pytania, a nagrodą za opanowanie zdobytej wiedzy oprócz oklasków było wręczenie każdemu dziecku odznaki „WZOROWEGO OGRODNIKA”
.


Konkurs tańca "Tańczyć każdy może"

17 kwietnia 2015 roku w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Sokołowie Podlaskim odbył się międzyprzedszkolny konkurs tańca "Tańczyć każdy może". Konkurs zorganizowały i poprowadziły nauczycielki Wioletta Skorupka i Urszula Ciach. Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci tańca jako formy aktywności przejawiającej się w określonej formie ruchowej oraz prezentacja dziecięcej twórczości artystycznej w tańcu. Swoje talenty taneczne zaprezentowali mali artyści z czterech Miejskich Przedszkoli. Do konkursu przystąpiło Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina, Miejskie Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka. Dzieci prezentowały różne formy taneczne. Był taniec połamaniec, europejski taniec,, Belgijka”, taniec hiszpański Paso Doble oraz balet ,,Dziadek do orzechów” do muzyki Piotra Czajkowskiego. W skład zespołu tanecznego naszego przedszkola wchodzili: Natalia Głowacz, Kalina Kowalczyk, Magda Koc, Marta Adamczuk, Wiktoria Mroczkowska oraz Tomek Kondracki. Do występu dzieci przygotowały p. Barbara Skłodowska oraz p. Alicja Złotkowska. W konkursowym Jury zasiedli specjaliści z dziedziny muzyki i tańca w osobach: przewodniczący pan Michał Soszka nauczyciel rytmiki, członkowie: pani Grażyna Grądzka Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski, pan Kamil Zaliwski instruktor tańca w Sokołowskim Ośrodku Kultury, pani Katarzyna Wołosiak przedstawiciel Rady Rodziców naszego przedszkola oraz pani Beata Nowakowska-Sałata dyrektor Żłobka Miejskiego w Sokołowie Podlaskim. Rozstrzygnięcia konkursu Jury dokonało po obejrzeniu wszystkich zespołów tanecznych i postanowiło przyznać nagrody wszystkim występującym grupom ze względu na duży poziom artystycznych prezentacji zespołów tanecznych, pomysłowość i oryginalność układów oraz różnorodność stylów muzycznych i form tanecznych. Przewodniczący Jury pan Michał Soszka podsumowując obrady Komisji uzasadnił werdykt tym iż mali tancerze w swoich zespołach spełnili wszystkie kryteria oceny. Zaprezentowali wysokie artystyczne walory występu, dobre wyczucie rytmu, tańca, technikę wykonania, ciekawą choreografię układów i piękny wizerunek sceniczny. Konkurs okazał się pięknym widowiskiem dostarczającym cennych doświadczeń nauczycielom, widzom miłych wrażeń i bogatych przeżyć artystycznych. Na ręce dyrektorów przedszkoli przewodniczący wręczył przepiękne statuetki ,, Tańcząca para” ufundowane przez sponsora i pamiątkowe dyplomy. Dzieci zaś otrzymały atrakcyjne nagrody. Dziękujemy bardzo sponsorom za życzliwość i pomoc rzeczową. Wśród naszych sponsorów byli: państwo Paulina i Paulo Calandrini, pani Katarzyna Więzak, pani Agnieszka Tomaszewska ,pani Urszula Lejnert, Sokołowskie Zakłady Mięsne ,,Sokołów S.A”, Firma,, Stalfa”, Firma,, Robmar”, Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Emocje już za nami jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu ich opiekunom i do zobaczenia w kolejnej edycji.


INFORMACJA DLA RODZICÓW


Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sokołowie Podlaskim i
nformuje, iż rozpoczęła się rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2015/2016.
Postępowanie rekrutacyjne będzie trwało od 12.03.2015 r. do 17.04.2015 r. Składanie dokumentów od 12.03.2015 r. do 10.04.2015 r.
Wnioski można pobrać ze strony internetowej przedszkola lub w sekretariacie. Szczegółowe informacje w zakładce „Rekrutacja” lub w sekretariacie przedszkola.  


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi nasze przedszkolaki odwiedziły Urząd Miasta, aby osobiście złożyć życzenia Panu Burmistrzowi, Pani Skarbnik, Pani Sekretarz, Panu Naczelnikowi Wydziału Oświaty oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miasta. Celem tej wizyty jest podtrzymywanie pięknych tradycji składania życzeń i wysyłania Kartek Świątecznych. Dzieci miały również okazję przyjrzeć się codziennej pracy w Urzędzie. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Burmistrza i pozostałych pracowników.

Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie
rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego „Alleluja”.Wszystkim dzieciom, ich Rodzicom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom
serdeczne życzenia wielkanocne składa
Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3Śniadanie Wielkanocne

W tradycję naszego przedszkola wpisało się Śniadanie Wielkanocne, przygotowane wspólnie przez dzieci i personel przedszkola. Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie po to, by święta były świętami, a piękne tradycje niezmienne pozostały.
Wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój: dzielenie się jajkiem i składanie życzeń, wykwintny smak bab wielkanocnych oraz pyszne kanapki wiosenne przygotowane przez nasze panie kucharki.
Niespodzianką dla dzieci były słodkie upominki od Wielkanocnego Zajączka. Ten dzień miał wyjątkowy charakter: dzieci śpiewały piosenki świąteczne i bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Takie radosne przeżycia na długo pozostają w pamięci.


Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie „Muchomorki”

„Pisanki, pisanki  jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek
Pisanki, pisanki  jajka kolorowe
Na nich malowane wzory pisankowe”


Pod takim hasłem 26 marca 2015 roku w grupie Muchomorki
odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami. Celem zajęć było kultywowanie tradycji wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, śmiałego wyrażania własnych myśli oraz rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały  zadania, które przygotował dla nich zajączek: rozwiązywały zagadki związane ze Świętami Wielkanocnymi, odczytywały napisy, uczestniczyły w zabawie matematycznej i quizie, śpiewały piosenki i  bawiły się przy muzyce. Przybył także zajączek z pełnym koszem słodyczy, którymi częstował dzieci i rodziców. Następnie wszyscy zabrali się do ozdabiania pisanek. Z ogromnym zaangażowaniem starali się wyczarować piękne i niepowtarzalne prace. Tak też się stało, pisanki wyszły przepiękne, każda inna. Stanowią barwną wystawę podziwianą przez wszystkie dzieci, rodziców i pracowników przedszkola.  Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera świąteczna.. Rodzice poza obserwacją własnych pociech aktywnie włączyli się do wspólnego działania, tym samym sprawiając wiele radości dzieciom. Udział we wspólnych zabawach w przedszkolu pozwala rodzicom poznać wszelkie aspekty życia przedszkolnego, obserwować swoje dziecko podczas zajęć wśród rówieśników, poznać jego umiejętności i zasób wiadomości. Ta forma współpracy z rodzicami cieszy się dużą popularnością. Zachęcamy do udziału w tego typu zajęciach, bo cóż jest piękniejszego, jak uśmiech i zadowolenie dziecka, kiedy może w swoim przedszkolu być nie tylko z panią i kolegami, ale również z rodzicami. Na zakończenie zajęć, zgodnie z tradycją, wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia i podzielili się jajkiem. Na stole  nie zabrakło również wielkanocnych babek i kolorowych kanapek. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za stu procentową frekwencję na zajęciach oraz za poświęcony czas.


Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie „Kubusie”

Zajęcia otwarte to forma zajęć  umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jego zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą również porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy. 25 marca 2015 roku
takie zajęcia odbyły się w grupie dzieci 3-letnich „Kubusie”. Temat  zajęć brzmiał: „Jak się wiosna budziła?”. Główne cele: poznawanie  charakterystycznych cech wiosny, wyrabianie umiejętności prawidłowego wypowiadania się na określony temat, wywoływanie przeżyć natury emocjonalnej i estetycznej, stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia, utrwalenie podstawowych kolorów, zapoznanie z mieszkańcami wiosennej łąki, rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej. Na zajęciach panowała miła i radosna atmosfera. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw ruchowych, wśród których był między innymi ,,Wiosenny taniec z gazetami”. Z ogromnym zaangażowaniem wykonywali również  zespołowe  prace plastyczne. Serdecznie dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i stuprocentową obecność, mimo iż zajęcia odbywały się w godzinach ich pracy zawodowej. Liczymy na dalszą tak wspaniałą i owocną współpracę dla dobra naszych dzieci.


Spektakl teatralny pt. "Leśne śmieciuchy"

24 marca 2015 roku
dzieci z naszego przedszkola obejrzały w SOK spektakl teatralny pt. "Leśne śmieciuchy". Główni bohaterowie przedstawienia to wyrzucone, zepsute sprzęty gospodarstwa domowego które, razem z chochlikiem Tosiem  postanawiają rozprawić się ze Śmieciuchami, stworzeniami które bardzo lubią śmiecić. Zabawna, ekologiczna bajka z oryginalnymi bohaterami i niespotykaną scenografią  była przesłaniem dbania o ochronę środowiska i czystość lasów. Dzieci doskonale się bawiły i mile spędziły czas.


Pożegnanie Zimy, powitanie Wiosny

Wiosna to czas radości, nadziei i budzącej się z zimowego snu przyrody. Z nadejścia wiosny cieszą się wszyscy, a najbardziej dzieci. Stęsknione ciepła i słońca dzieci z naszego przedszkola 20 marca 2015 roku przygotowały radosne powitanie wiosny. Uroczystość odbyła się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie przedszkolaki powitały wiosnę wesołymi piosenkami przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Wszystkie dzieci wesoło bawiły się z Panią Wiosną: tańczyły, śpiewały, ochoczo rozwiązywały zagadki wiosenne - wykazując się wiedzą na temat pierwszych oznak wiosennych. Uroczystość powitania Wiosny okazała się bardzo udana. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre.


Przedszkoliada na basenie

19
marca 2015 roku dzieci z grup: "Wiewiórki" (5-latki) oraz "Muchomorki" i "Biedronki" (6-latki) wzięły udział w sportowych zabawach na krytej pływalni w ramach VII edycji Przedszkoliady. Dzieci wykazały się dużą aktywnością ruchową, chętnie brały udział w sportowych konkurencjach wodnych, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły w wodzie, co właśnie jest celem nadrzędnym Przedszkoliady.


Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki"

W dniu 18 marca 2015 roku
odbyło się zajęcie otwarte w grupie dzieci 5 i 6-letnich "Biedronki". Zajęcia otwarte to forma współpracy przedszkola z rodzicami, podczas której mają oni możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela i ich dzieci. Ale chyba najważniejsze jest stworzenie rodzicom możliwości śledzenia postępów własnego dziecka w zakresie osiągania sprawności: umysłowych, ruchowych, muzycznych i plastycznych. Taka forma daje bowiem możliwość obserwacji całej grupy dzieci w naturalnych warunkach przedszkola. Dzięki zajęciom otwartym rodzice mogą zaobserwować tempo rozwoju własnego dziecka i porównać jego umiejętności z tym, co prezentują rówieśnicy.
Tematem naszych zajęć było "Woda - źródłem życia". Cele zajęcia: poznanie roli wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt; kształcenie poczucia odpowiedzialności za stan czystości wód i obowiązku zachowania ich dla przyszłych pokoleń; rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem świata przyrodniczego; zachęcanie rodziców do wspólnej zabawy.
Tradycją naszego przedszkola stały się obchody Dnia Wody. Hasłem przewodnim naszego zajęcia była sentencja "Woda źródłem życia". Przedszkolaki, rodzice i panie ubrane na niebiesko wzięli udział w zabawach badawczych "Co pływa, co tonie?" Rozwiązały zagadki słowne i za pomocą pantomimy pokazały, do czego potrzebna nam woda. Badały właściwości wody i zachowanie się niektórych ciał w wodzie: sól, cukier, ryż, kasza. Dzięki historyjce obrazkowej poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym a oglądając plansze rzek, mórz i oceanów dowiedziały się, iż wody są wciąż zatruwane poprzez bezmyślne  działania ludzi. Dzieci zaprezentowały inscenizację mówiącą o ogromnej roli wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin, chętnie prezentowały się w zabawach ruchowych i muzycznych przy "Deszczowej piosence" i utworze "Nad pięknym, modrym Dunajem". Uwieńczeniem ich trudu była  praca plastyczna "Portret chorej i zdrowej rzeki" wykonany różnorodną techniką. Rodzice z zapałem brali udział w działaniach dzieci za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczne, zapraszając jednocześnie do dalszej współpracy.„Kulinarne potyczki”– rodzinny konkurs kulinarny

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną,  umysłową i ruchową dziecka .Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Nasze przedszkole dba o to i już od wielu lat podejmuje różnorodne działania promujące zdrowy styl życia.
Zabawy kulinarne należą do najbardziej ulubionych zajęć dzieci w przedszkolu. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom oraz dbając o zdrowie naszych wychowanków dnia 12.03.2015r. odbył się rodzinny konkurs kulinarny „Kulinarne potyczki’
. Celem konkursu było: podniesienie poziomu wiedzy dzieci przedszkolnych dotyczącej racjonalnego odżywiania, zapoznanie ze znaczeniem zdrowej żywności, pobudzenie wyobraźni oraz prezentacja talentów kulinarnych,  promowanie wartości rodziny w życiu dziecka. Uczestniczyli w nim rodzice i dzieci – czteroosobowe drużyny reprezentujące każdą grupę przedszkolną. Zadaniem drużyn było przygotowanie zdrowej potrawy (dania). Dania były oceniane przez komisję konkursową według określonych kryteriów: pomysłowość i kreatywność sporządzonych dań, walory smakowe potrawy, zgodność z celem konkursu – znaczenie zdrowej żywności w życiu dziecka, sposób podania, prezentacji potrawy, czystość i porządek na stanowisku po zakończeniu pracy, brak opóźnień w czasie pracy. W skład komisji konkursowej wchodzili Pani Grażyna Grądzka - Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski, Pani Ewa Wyszomierska – główna kucharka naszego przedszkola, Pan Piotr Pawluk – rodzic. Natomiast przewodniczyła komisji Pani Jolanta Krysiak – Dyrektor naszego przedszkola. Zarówno rodzice jak i dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali swoje potrawy. Dzieci kroiły warzywa i owoce, wyciskały sok.  Chętnie opowiadali także o tym, co robią i o tym jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw przez każdego z nas. Na stole pojawiła się sałatka, zdrowe kanapki i babeczki z maki orkiszowej, kolorowy sok ze świeżych owoców i warzyw, szaszłyki owocowe w koszyczku z arbuza, roladki z kolorowych naleśników, myszki z jajek i biedronki z pomidorków koktajlowych oraz wielowarstwowy deser owocowy. Przygotowane potrawy mieniły się kolorami i zachwycały smakiem. Komisja konkursowa miała bardo trudne zadanie z wytypowaniem zwycięzcy, dlatego postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce. W nagrodę dzieci i rodzice otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki, sok i świeże owoce w koszyczkach oraz drobne upominki. Organizatorzy I. Kucharek i B. Rosak skierowały również serdeczne podziękowania dla komisji. W świat owoców i warzyw wprowadziło nas przedstawieni teatralne „ Owoce i warzywa” oraz inscenizacja piosenki „Witaminki” w wykonaniu dzieci z grupy Muchomorki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie i ogromne zaangażowanie. Wspólne przeżywanie takich chwil daje zarówno rodzicom jak i dzieciom wiele radości.


Przedszkolaki samodzielnie przygotowują śniadania

„Zrobię dzisiaj sam kanapki, smaczne, zdrowe, kolorowe”
– takie wyzwanie podjęły przedszkolaki z grupy Muchomorki w poniedziałkowy poranek – 9. 03.2015r. Po starannym umyciu rąk, nałożeniu fartuszków i przygotowaniu produktów wszyscy z ochotą zabrali się do pracy. Dzieci poradziły sobie doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne i zdrowe ale również pięknie ozdobione – mieniły się kolorami. Własnoręcznie wykonane kanapki bardzo dzieciom smakowały, nawet niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Były one ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Przygotowanie takich kanapek było lekcją zachęcającą do dbania o swoje zdrowie oraz świetną  zabawą dla wszystkich dzieci. Zajęcia takie będą odbywały się we wszystkich grupach przedszkolnych.


8 marca - Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu nigdy nie był świętem schowanym do lamusa, mimo iż w Polsce na szeroką skalę obchodzony był do roku 1993.
Zawsze uczyłyśmy dzieci, że istnieje takie święto i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej kobiety – a jest ich wiele w naszym otoczeniu. Święto jest okazją do rozmowy z dziećmi na temat roli kobiet w ich życiu: mamusi, babci, siostry, koleżanki, pań z najbliższego otoczenia. W tym dniu w przedszkolu panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. To dzięki panom pracującym w naszym przedszkolu, przedstawicielom Rady Rodziców i chłopcom, którzy nie zapomnieli o koleżankach i paniach. Wszystkie otrzymałyśmy życzenia, kwiaty i słodkości. Chłopcy byli tego dnia uprzejmi i życzliwi dla pań i koleżanek z grupy. Dzień minął w miłej atmosferze. Dziękujemy kochani za życzenia, niespodzianki i promienny uśmiech. Warto obchodzić to święto.


Zakładamy zielony ogródek

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny dzieci z grupy „Biedronki” i „Wiewiórki” postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziły potrzebne przybory: pojemniki, doniczki i drenaż (umożliwiający usunięcie nadmiaru wody), ziemię i nasiona. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały nazwy wybranych roślin, kolejne etapy siania, sadzenia, przesadzania i warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie założyły hodowle kiełków, siały rzeżuchę, owies, żyto, pietruszkę oraz sadziły cebulę na szczypiorek. Zasadziły również fasolę i groch w celu przeprowadzenia doświadczenia polegającego na wyhodowaniu roślin na wilgotnej gazie umieszczonej na słoiku wypełnionym wodą. Posadziły również w ozdobnych doniczkach cebulki wiosennych kwiatów: hiacyntów, żonkili i tulipanów. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci mają za zadanie pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwacji wzrostu. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach.


Spotkanie z fryzjerką

3 marca
2015 roku grupę „Misie” odwiedziła mama Piotrusia pani Kasia Kłos, która jest z zawodu fryzjerką. Bardzo dokładnie opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca. Pokazała akcesoria, których używa się w zakładzie fryzjerskim. Zrobiła wszystkim dzieciom modne fryzury. Spotkanie zakończyło się degustacją pieczonych jabłek i pysznej szarlotki, którą upiekła mama Zosi pani Beata Świderska.
Bardzo dziękujemy pani Kasi i pani Beacie za poświęcony czas.  


"W owocach siła, w owocach zdrowie. Każdy przedszkolak o tym ci powie"
Sałatka owocowa w wykonaniu "Wiewiórek"

2 marca 2015 roku
w naszym przedszkolu ponownie było przesmacznie, owocowo i kolorowo. Na zajęciach pyszną sałatkę owocową wykonały dzieci 5-letnie z gr. "Wiewiórki". Przeróżne owoce przyniosły dzieci z domu. Były to: banany, mandarynki, gruszki, jabłka, winogron oraz granat. Wszystkie dzieci miały uśmiechnięte buźki na widok smacznych owoców i ochoczo zabrały się do pracy. Najpierw dzieci wspólnie z panią Kasią posegregowały owoce, później je umyły i obrały, przygotowały naczynia potrzebne do zrobienia sałatki, rozdały deski do krojenia i nożyki i zabrały się do pracy. Sałatka udała się, była pyszna, kolorowa. Wszystkim  bardzo smakowała! Samodzielne przygotowanie potrawy dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.


Wyciskamy sok

W związku z przystąpieniem przedszkola do Programu Agencji Rynku Rolnego "Owoce, warzywa" nasza placówka otrzymała jabłka.
Dzieci z grup: "Biedronki", "Muchomorki" i "Wiewiórki" własnoręcznie wyciskały soki z jabłek. Celem tych zajęć było propagowanie zdrowego żywienia i zachęcanie do spożywania owoców i warzyw w różnych postaciach. Zajęcia tego rodzaju sprawiły dzieciom wiele radości i satysfakcji.Super zabawka- inna niż wszystkie  rozstrzygnięcie konkursu wewnątrz przedszkolnego.

Dnia 24 lutego 2014 roku odbyło się w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu „Super zabawka-inna niż wszystkie”. Celem konkursu było zrobienie zabawki z kartonu z użyciem materiałów pochodzących z odzysku.Karton jako materiał nadaje się doskonale do zabawy. Kartony to jedna z niewielu rzeczy,które można dostać w dzisiejszych czasach za darmo, w najbliższym sklepie.Kartonowe zabawki odwołują się do dziecięcej wyobraźni.Robiąc z dziećmi zabawki z kartonu, uczymy je kreatywności. Pokazujemy, że można zrobić coś z niczego i świetnie się przy tym bawić. Nie narzucają gotowych rozwiązań, są wykonane dość prosto. Ich naturalna krótkotrwałość uczy dzieci, że sekret tkwi w tworzeniu i zabawie, a nie w posiadaniu zabawki. Zabawa nie powinna polegać na posiadaniu czegoś. Nietrwałość powoduje, że zabawki wpisują się w nastrój danej chwili, tworzone są na poczekaniu. Dziś są, jutro ich nie ma. Nie gromadzimy, ale tworzymy nieustannie coś nowego. Jedne zastępowane  nowymi, innymi. Zamiast trafić od razu na śmietnik kartony są ponownie wykorzystane.
Konkurs skierowany był do dzieci wszystkich grup ,ich wychowawców i rodziców. Wzbudził ogromne zainteresowanie wśród naszych milusińskich. Każda grupa podczas zajęć przygotowała zabawkę, a ponadto aż 25 prac dzieci skonstruowały z rodzicami w domu. Inwencji twórczej nie zabrakło, a prace okazały się ciekawe i zaskakujące pomysłowością. Znalazły .się piękne auta, wózek, pociąg, kuchenka dla lalek, robot, rakieta i wiele, wiele innych pięknych i ciekawych propozycji do wspaniałej zabawy. Wszystkie grupy i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody a po wspólnej zabawie wszystkie dzieci zostały poczęstowane przez mamusie cukierkami i ciasteczkami. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy, a wszystkich rodziców zapraszamy do oglądania pokonkursowej wystawy.


Spotkanie z pielęgniarką

W piątek dzieci z grupy "Krasnale" odwiedziła pielęgniarka w ramach tematyki "Zawody naszych rodziców”. Opowiedziała o swojej pracy, pokazała przyrządy, których używa podczas zabiegów. Na koniec wizyty dzieci otrzymały naklejki "Dzielny pacjent”. Spotkanie uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu, które znajduje się w galerii.


Przedszkoliada 2015

19 lutego 2015 roku
w Gimnazjum nr 2 w Sokołowie podlaskim odbyła się VII edycja Sokołowskiej „Przedszkoliady”, którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. O godzinie 9.00 przedszkolaki wmaszerowały na halę sportową do wydzielonych sektorów w reprezentacyjnych koszulkach charakterystycznych dla każdego przedszkola, na których widniał numer i logo danej placówki. W zawodach sportowych uczestniczyło 14 przedszkoli z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Nasze przedszkole reprezentowane przez osiemnaścioro dzieci w wieku od 4 do 6 lat oraz panie: Katarzynę Żebrowską, Urszulę Ciach i Grażynę Woźniak znakomicie zaprezentowało się podczas zabaw i gier sportowych. W trakcie rozgrywanych konkurencji słychać było dopingujące okrzyki. Dodatkową atrakcją były „Koty”, które pomagały małym sportowcom w poszczególnych konkurencjach. Każdy z zawodników otrzymał dyplom i słodki upominek. Dobra zabawa oraz promocja sportu to główny cel odbywającej się co roku „Przedszkoliady”. Nasi przedszkolacy dobrze wiedzą jak ważny jest ruch dla ich zdrowia oraz rozwoju i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zawodach. Już czekamy na kolejny etap rozgrywek, który odbędzie się na krytej pływalni.

Spektakl "Zimowa wyprawa" w przedszkolu

18 lutego 2015 roku
w naszym przedszkolu gościliśmy Grupę Teatralną ,,Kolej-Na”z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Mały tygrysek i jego przyjaciele: dziewczynka o imieniu Marysia, królik, żabka i pomocnik Świętego Mikołaja zabrali dzieci w podróż pełną przygód i odkryć. Ten pełen radosnego oczekiwania spektakl przypomniał naszym małym widzom jak ważna jest przyjazń i skłonił do refleksji nad własnym postępowaniem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, pomagały im i doradzały w dokonywaniu trafnych wyborów, a zabawne perypetie Tygryska nie pozwoliły się nudzić. Dziękujemy opiekunowi grupy pani Alicji Danielskiej i aktorom, wśród których byli nasi absolwenci, za piękny spektakl i życzymy dalszych sukcesów.


I miejsce w konkursie „Ekologia na co dzień”

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym „Ekologia na co dzień”. Organizatorem konkursu było stowarzyszenie tutaj
-teraz. Celem konkursu był rozwój u uczestników świadomości ekologicznej oraz podniesienie wrażliwości na problemy dotyczące ekologii i ochrony środowiska, a także pobudzenie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz umożliwienie prezentacji uzdolnień na szerokim forum. Interpretacja tematu  była dowolna i zależna od osoby wykonującej. Prace  mogły być wykonane w dowolnej technice, jednak za szczególnie cenne będą uważane te, wykonane z materiałów pochodzących z odzysku oraz przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak: kasze, nasiona, różnokolorowy piasek, liście, patyki itp.
Pomimo tych ograniczeń udział w konkursie wzięło aż 20 dzieci z naszego przedszkola  wraz z rodzicami i wychowawcami. Inwencji twórczej nie zabrakło, a prace okazały się ciekawe i zaskakujące pomysłowością. Tym bardziej ucieszył nas fakt, iż nagroda główna za prace indywidualne w kategorii przedszkola i zajęcie I miejsca przypadło naszej wychowance Klaudii Rybak z grupy „Biedronki”
za pracę przestrzenną „Karmnik dla ptaków”.
Wręczenie nagród odbyło się 13 lutego 2015r. o godz.
18.30 w Galerii Kultura w Siedlcach, podczas otwarcia wystawy pokonkursowej oraz gali rozstrzygnięcia plebiscytu Kultury Siedleckiej „Kulturalne Wydarzenie Roku 2014”. Naszej laureatce serdecznie gratulujemy.


Bal Karnawałowy

Bal Karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W dniu 12
lutego 2015 roku już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Sala karnawałowa wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi maskami i balonami. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.  Oprócz tańców były też różne zabawy, konkursy i gry zręcznościowe poprowadzone przez nauczycielki w poszczególnych grupach. Upamiętniając te radosne chwile dzieci pozowały do zdjęć grupowych oraz spontanicznie podczas zabaw i tańców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszystkie dzieci w nagrodę za  wspaniałą zabawę, przepiękne przebrania oraz udział w konkursach zostały przez Panią Dyrektor obdarowane słodkimi niespodziankami. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Po powrocie do własnych sal czekała dzieci kolejna miła niespodzianka – nowe zabawki  zakupione do każdej grupy przedszkolnej.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.Dzieci z grupy „Wiewiórki” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

11 lutego 2015 roku dzieci 5-letnie z gr. „Wiewiórki” wybrały się do biblioteki na spektakl pt. „W Krainie Królowej Śniegu” w wykonaniu grupy teatralnej „Wiraż” prowadzonej przez p. Bożenę Mrozowską oraz pracowników biblioteki. Barwna scenografia, rekwizyty i stroje sprawiły, że publiczność przeniosła się na moment w baśniowy świat przeżywając razem z aktorami przygody bohaterów. Po spektaklu przedszkolaki szukały w gmachu biblioteki ukrywającej się Królowej Śniegu, cyganki, renifera oraz odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się przy ulubionych przebojach wspólnie z bohaterami baśni.  
Dziękujemy pani Dyrektor Hannie Lecyk za zaproszenie i za serdeczne przyjęcie, jak również za świetną zabawę. Aktorom oraz pani Bożenie gratulujemy tak świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów.
Podsumowanie akcji „Góra Grosza 2014”


„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie!”


Nasza placówka po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Celem tej akcji jest zebranie funduszy m. in. na następujące programy pomocy: pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, pomoc dla Domów dla Dzieci, a także uświadomienie dzieciom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce.
W czasie akcji trwającej dwa tygodnie został wywieszony w Kąciku dla rodziców plakat informujący o zbiórce oraz każda z grup postawiła skarbonki w widocznym miejscu w szatni oraz w holu. Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonaliśmy podliczenia wszystkich zebranych monet. Ogółem zebraliśmy 17 535 monet o łącznej wartości 378 zł 49 gr.
2 lutego 2015 roku
odbyło się podsumowanie XV edycji akcji „Góra Grosza”. Pani dyrektor przedszkola Jolanta Krysiak odczytała protokół zbiórki oraz serdecznie podziękowały wszystkim dzieciom z grup żłobkowych i z grup przedszkolnych, rodzicom oraz pracownikom za udział w akcji „Góra Grosza” wręczając podziękowania dla każdej grupy na ręce przedstawiciela. Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęły się panie nauczycielki: Katarzyna Żebrowska, Grażyna Woźniak, Urszula Ciach i Wioletta Skorupka. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Natomiast patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.
Serdeczne dziękujemy wszystkim za udział w akcji „Góra Grosza”!


Zapraszamy do obejrzenia filmiku - Spotkanie Opłatkowe w grupie Muchomorki


OGŁOSZENIE


W naszym przedszkolu odbędzie się bal karnawałowy dla dzieci
:
- 11.02.2015 r
oku w grupach żłobkowych,
- 12.02.2015 r
oku w przedszkolu.
Prosimy rodziców o przygotowanie strojów dla dzieci.    


„Do stajenki, do stajenki, gdzie leży maleńki. Do stajenki, do stajenki, gdzie maleńki Jezus” – tak 23. stycznia 2015 roku zaśpiewały dzieci z grupy Muchomorki na Spotkaniu Opłatkowym połączonym ze Świętem Babci i Dziadka.
Oglądając Misterium Narodzenia Pańskiego w wykonaniu przedszkolaków i ich rodziców, wszyscy poczuliśmy atmosferę minionych Świąt Bożego Narodzenia i na krótką chwilę przenieśliśmy się w ten magiczny czas. Doskonałym uzupełnieniem jasełek były przepięknie zaśpiewane pastorałki i kolędy oraz „Taniec Aniołów” w wykonaniu sześciolatków. Była to wspaniała okazja, by cała trzypokoleniowa rodzina zebrała się przy jednym stole, podzieliła opłatkiem i złożyła sobie życzenia. Wśród zaproszonych gości był ks. Henryk Woźnowski z parafii św. Jana Bosco w Sokołowie Podlaskim oraz ks. Mariusz Bartosiak, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
Wszyscy zachwyceni byli umiejętnościami aktorskimi dzieci i rodziców, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze i przyjazne pełne miłości spojrzenia. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, poświęcony czas, pomoc w przygotowaniu strojów, wigilijnych potraw i wspaniały występ.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronach www.podlasie24.pl / www.nwg.pl / www.sokolowpodl.plOto zwiastuje wam radość wielką
Gdy zajaśniała jutrzenka zbawienia,
wieść o narodzinach Dziecka
została ogłoszona jako radosna nowina:
,,Oto zwiastuję wam radość wielką
dziś w mieście Dawida narodził się wam
Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”.


Źródłem tej wielkiej radości jest oczywiście
przyjście na świat Zbawiciela,
ale Boże Narodzenie objawiło również
głęboki sens każdych ludzkich narodzin
i ukazuje, że radość mesjańska jest
fundamentem i wypełnieniem tej radości
jaką przynosi każde dziecko przychodzące
na świat.


Jan Paweł IISpotkanie opłatkowe połączone ze Świętem Babci i Dziadzia w naszym przedszkolu z udziałem rodziców, rodzeństwa i dziadków to już tradycja. W tym roku miały one miejsce w dniach od 8 do 15 stycznia we wszystkich grupach wiekowych. W nastrojowo udekorowanej Sali, w scenografii  bożonarodzeniowej stajenki oraz przy brzmieniu kolęd, pastorałek i piosenek dzieci prezentowały swoje zdolności aktorskie oraz wokalne w montażach słowno – muzycznych. Przebrane za Świętą Rodzinę, królów, aniołków, pasterzy przedstawiali jasełka. Dzieci prezentowały się bardzo efektownie i z wielkim przejęciem występowały dla swojej publiczności. Mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role wkładając w nie całe swoje małe serduszka. Sprostali zadaniom, jakie postawiły im panie przygotowując scenariusz uroczystości. Goście zaś oklaskiwali ich gromkimi brawami. Wystawione jasełka wprawiły wszystkich w wyjątkowy nastrój. Były to chwilę kiedy można było na moment zwalniać tempa, problemy zawodowe prywatne odłożyć na bok i skupić się na tym co nas łączy a nie dzieli, co cieszy a nie smuci. W tej wyjątkowej atmosferze łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Dzieci obdarowywały swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami, dziadkowie zaś dziękowali za wspaniałe występy, za miłe przyjęcie i nagradzali dzieci słodyczami. O tym wszystkim będą nam przypominały przez następny rok pamiątkowe zdjęcia.


„Kolędujmy Maluśkiemu”

13 stycznia 2015 roku
dzieci z grupy „Muchomorki” reprezentowały nasze przedszkole na IV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Kolędujmy Maluśkiemu” w Miejskim Przedszkolu nr 2. Nasi wychowankowie zaprezentowali utwór „Do stajenki”. Piękny występ został nagrodzony gromkimi brawami oraz upominkami. Z okazji tego spotkania Pani Dyrektor otrzymała statuetkę anioła dla całej społeczności przedszkola. Dzieci przygotowały panie: Iwona Kucharek i Beata Rosak.

W dniu 07 stycznia 2015 roku najstarsza grupa żłobkowa „Motylki” wspaniale zaprezentowała przed rodzicami jasełka. Nasi mali artyści z przejęciem i zaangażowaniem wykonali kolędy i pastorałki. Rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy. Po występach nastąpiło połamanie opłatkiem, życzenia noworoczne oraz wspólny poczęstunek.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

Nasze przedszkole już po raz czwarty brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”
. Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej.
W ramach realizacji założeń programu 30 września 2014 roku nasze Przedszkolaki przyczyniły się do pobicia Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w jednym czasie. Aż 139 dzieci w naszym przedszkolu brało udział w akcji. Każdy przedszkolak zaopatrzony był w szczoteczkę, pastę do zębów i kubeczek z wodą. Przez 2 minuty dzieci szczotkowały zęby. Zęby szczotkowało łącznie w całej Polsce 313 tys. 328 dzieci. Próba bicia rekordu zakończyła się sukcesem! Każde dziecko otrzymało pamiątkowy certyfikat, a przedszkole dyplom z podziękowaniem za udział w biciu Rekordu Guinnessa. Poprzedni rekord został ustanowiony w Indiach w 2007 roku i wówczas w akcję zaangażowało się 177 003 osoby.
Przedszkolaki uczestniczyły również w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone scenariusze, materiały multimedialne, plansze edukacyjne. W zajęciach  dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie – Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. skąd się biorą zęby, jak prawidłowo szczotkować zęby, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, dlaczego należy chodzić do dentysty, obejrzały filmy edukacyjne, rozwiązywały zagadki  oraz kolorowały obrazki z bohaterami. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało „Kartę zdrowych ząbków”,  gdzie wraz z rodzicami będzie kontrolować systematyczność dbania o swoje ząbki.
W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy broszury w celu mobilizacji ich do wspólnego działania, kontynuowania edukacji z zakresu dbania o higienę jamy ustnej w domu. Zachęcaliśmy rodziców także do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym „Pokaż nam swoją Pastusiową Rodzinkę”.
Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.

Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Wioletta Skorupka
Beata Nowakowska-Sałata
Beata DrzewieckaNiech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2015 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Rodzicom i Dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.Roztrzygnięcie konkursu „Moje wymarzone Święta”

FIRMA PSB- MRÓWKA ROBMAR zaprosiła wszystkie dzieci i ich rodziny do udziału w konkursie plastycznym „Moje wymarzone Święta”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w przedszkolu 12 grudnia br. Właściciel firmy Pan Robert Soszyński podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i piękne, pomysłowe i ciekawe prace. Następnie ogłosił wyniki konkursu. I tak:
I miejsce – Mateusz Okorski
II miejsce – Olaf Janiuk
II miejsce – Małgosia Stokowska

Wyróżnienia otrzymali: Fabrizio Fabi Calambrini, Jakub Gałecki, Karolina Rowicka, Dominika Hawryluk, Kornelia Zalewska, Daria Kosieradzka, Paulina Figaj, Maciej Stokowski.

Laureaci otrzymali dyplomy i indywidualne nagrody, które wręczał pan Robert wraz z gościem specjalnym Mrówką, która już nie po raz pierwszy gościła w naszym przedszkolu. Na ręce Pani Dyrektor  zostały wręczone upominki na rzecz przedszkola, a wszystkie dzieci otrzymały książeczki „Pracowity jak mrówka” i cukierki mrówki. Organizatorom konkursu serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w konkursie i bogate nagrody, a rodzicom przedszkolaków za pomoc w przygotowaniu bardzo oryginalnych prac. Jednocześnie informujemy, iż wszystkie prace stworzyły wspaniałą, świąteczną wystawę, którą można oglądać w Markecie Mrówka, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.Opowieści Mikołajkowe

12 grudnia 2014 roku dzieci 4, 5 i 6-letnie udały się do Zespołu Szkół Nr 1
na spotkanie z uczniami z koła teatralnego. Dzieci miały okazję bawić się z elfami i Świętym Mikołajem. Wspólnie ubierały choinkę. Wysłuchały legendę o Święty Mikołaju. Zabawa zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami.


Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu w grupie „Smerfy” w dniu 10 grudnia 2014 roku kultywowałyśmy staropolską tradycję ozdabiania choinki pierniczkami. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością. Gotowe, upieczone w różne wzory pierniki podarowała naszej grupie Pani Ładziak, która jest mamą naszego podopiecznego. Wraz z Panią Wołosiak oraz Panią Zalewską przygotowały kolorowe lukry oraz słodkie ozdoby. Po krótkim wstępie i przywitaniu gości piosenką o Mikołaju dzieci zostały zapoznane ze sposobem ozdabiania pierniczków, a następnie przystąpiły do fascynującego zajęcia, które sprawiło wszystkim dużo radości. Każda piernikowa bombka była inna i piękna. Miło nam było gościć również Panią Dyrektor, która z zaangażowaniem pomagała dzieciom w „piernikowym szaleństwie”. Po 2 dniach, kiedy lukier i ozdoby już wyschły dzieci samodzielnie ubrały choinkę w sali własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Dzieci i wychowawczynie z grupy „Smerfy” serdecznie dziękują rodzicom za pomoc wniesioną do grupy.


Mikołajki w przedszkolu

5 grudnia 2014 roku
nasze przedszkole odwiedził święty Mikołaj. Na spotkanie dzieci czekały z niecierpliwością. Przedszkolaki powitały gościa piosenką i wierszykiem. Nasz miły Gość obdarował wszystkie dzieci podarunkami. Wspólna zabawa z Mikołajem zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.


„Jesteśmy Razem” - Poranek Operowy

4 grudnia 2014
roku odbyła się XIV edycja koncertu „Jesteśmy Razem” z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez SOK i Powiatowe  Centrum Pomocy Rodzinie w  Sokołowie Podlaskim. Z tej okazji dzieci z grupy „Wiewiórki”, „Biedronki” oraz „Muchomorki” obejrzały spektakl w wykonaniu artystów Teatru Warszawskiej Opery Kameralnej pt. „PAPAGENO. Bajkę o zaczarowanym flecie" – widowisko muzyczne oparte na słynnej operze Wolfganga Amadeusza Mozarta "Czarodziejski flet". Dzieci miały możliwość zapoznania się z bohaterami słynnej opery w wykonaniu śpiewaków z towarzyszeniem zespołu kameralnego oraz narratorem opowiadającym treść opery w formie baśni. Przepiękne stroje artystów oraz efekty sceniczne wprawiały dzieci w zachwyt. Podczas spektaklu odbywały się również pokazy instrumentów. Narrator wchodził w bezpośrednie relacje z dziećmi, które bardzo chętnie włączały się do zabawy. Po zakończonym spektaklu artyści czekali na dzieci w holu SOK. Przedszkolaki mogły z nimi porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcia.


Mikołajkowe odwiedziny

3 grudnia 2014 roku
nasze przedszkole odwiedziły śnieżynki z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, które serdecznie zaprosiły wszystkie dzieci wraz z rodzicami na Mikołajki w Kinie „SOKÓŁ”. Poinformowały, że w programie będą projekcje znakomitych bajek – „Gdzie jest Mikołaj” (2D) oraz „Piorun i magiczny dom” (3D) oraz że przed seansami małych kinomaniaków czeka wiele atrakcji,  niespodzianek i konkursów z nagrodami. Będzie też można wylosować „szczęśliwe miejsce” oraz  spotkać się Mikołajem. Odwiedziny śnieżynek były też doskonałą okazją do wspólnej zabawy oraz poczęstunku słodkimi cukierkami. Prezentowanie atrakcyjnej oferty Sokołowskiego Ośrodka Kultury w naszym przedszkolu to jedna z wielu form współpracy między naszymi placówkami.


Mikołajkowy koncert zespołu Limbos

Z okazji zbliżających się Mikołajek w naszym przedszkolu wystąpił zespół Limbos. Grupa muzyczna pod kierownictwem Wiesława Miadziółki „na żywo” wykonała utwory Antonio Vivaldiego „Cztery poru roku” i Henryka Wieniawskiego „Zimowy kujawiak”.  Przedszkolaki zachęcone przez prowadzącego koncert  pokazywały: padający śnieg, rytm kujawiaka i tykającego zegara, marzenia o prezentach. Wspólnie z wokalistą zespołu dzieci śpiewały refren znanych polskich utworów takich jak:  „Zimowy muzyczny zegar”, „ Sanna”, „Panna zielona” oraz przebój lata 2014 „Bo jak nie my, to kto”. Ciekawe prowadzenie koncertu i dobra komunikacja z dziećmi spotkały się z właściwym odbiorem małych słuchaczy.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Barwy jesieni”

2 grudnia 2014 roku
przedszkolaki z naszej placówki gościły w Miejskim Przedszkolu nr 2. Dzieci były na rozstrzygnięciu konkursu pt. ,,Barwy jesieni”, w którym 3 miejsce zdobył Kacper Gąszczak, a wyróżnienia: Barbara Opalińska, Gabriela Czerkas i Kalina Kowalczyk. Nagrodą były dyplomy i upominki. Atrakcją była część artystyczna w wykonaniu 5 i 6-latków z Miejskiego Przedszkola nr 2. Spotkanie umilił słodki poczęstunek i wspólna zabawa. Wydarzenie uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.


Andrzejki w przedszkolu

W czwartek 27 listopada 2014 roku
w Miejskim Przedszkolu nr 3 dzieci bawiły się na dyskotece andrzejkowej. Przedszkolaki z młodszych grup wiekowych 3 i 4-latki  uczestniczyły w quizach i konkursach. Starsze dzieci 5 i 6-latki poznawały wróżby i dawne ludowe zwyczaje. Była to zabawa połączona ze słodkim poczęstunkiem. Andrzejki dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada 2014 roku nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, quizy. Przedszkolaki wspólnie bawiły się i tańczyły z misiami przy piosenkach im poświęconych. Chętne dzieci rysowały, malowały lub lepiły portrety z plasteliny swojego ulubionego misia. Na zakończenie wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych ze swoimi ulubieńcami a na sali czekało na nich ulubione „Małe co nieco” od Misia.


Konkurs „Jestem czysty i samodzielny”

20 listopada 2014 roku
w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu „Jestem czysty i samodzielny”. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Dobra adaptacja do przedszkola – sukcesem edukacji dziecka”. Głównym założeniem było kształtowanie umiejętności w zakresie prawidłowego  i samodzielnego ubierania się oraz wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych. W konkursie wzięły udział dzieci 3-letnie z grupy „Kubusie” i „Krasnale”. Dzieci wykazały się dużą samodzielnością i zostały nagrodzone odznakami „Samodzielny przedszkolak”.


Akcja „Góra Grosza” w przedszkolu

Już po raz kolejny nasze przedszkole bierze udział w akcji „Góra Grosza” . Akcja trwa od 24 listopada do 5 grudnia 2014 roku. Główny cel  to zbiórka środków na  pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kochane przedszkolaki przynoście żółte grosiaki!!!Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

20 listopada 2014 roku
w naszym przedszkolu, jak i w całej Polsce, obchodziliśmy po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
W grupach młodszych „Smerfy”, „Kubusie”, „Misie”
oraz „Krasnale” szczególnie w tym dniu przybliżyliśmy dzieciom postać Janusza Korczaka i jego oddanie dla dzieci. Po przeczytaniu fragmentu książki „Król Maciuś Pierwszy” nasi milusińscy mogli przebywać w zaczarowanym Królestwie Króla Maciusia. W każdej grupie był panujący Król Maciuś w pięknym królewskim ubraniu oraz jego świta, dzieci z różnych stron świata, a także bajkowe postacie. Miłościwie nam panujący Król Maciuś łaskawie zezwolił, aby ci wszyscy, którzy chcą zostać obywatelami dziecięcego państwa Maciusiowo, poddani zostali próbom, a to dlatego, że na Maciusiowianina nadaje się tylko ten, kto jest dobry, koleżeński, uczynny (chętnie pomaga innym), odważny, sprawny, uczciwy, kulturalny i wesoły. Przedszkolaki dzielnie wykonały wszystkie zadania zyskując status obywatela królestwa Króla Maciusia. Dzieci poznawały swoje prawa poprzez sprostanie różnorakich zadań stawianych im przez Króla Maciusia oraz zabawy integracyjne, taneczne, pląsy i śpiewy. Dzieci były zaciekawione tematem zajęcia i brały czynny udział we wszystkich zabawach. Młodsze dzieci w tym wyjątkowym dniu w szczególności poznały prawo do zabawy, prawo do wyrażania swoich uczuć oraz prawo do nauki poprzez zabawę.
Dzieci z grup starszych „Wiewiórki”, „Biedronki”, „Muchomorki”
wybrały się w podróż do Krainy Wyobraźni. Wróżka z krainy bajek zaczarowała wyobraźnią przedszkolaków, które przeniosły się w ten fantastyczny świat. Dzieci odwiedziły bajkowy świat: Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Calineczki i Trzech Małych Świnek. Każdy przedszkolak przebrany był za postać, która pomagała bohaterom bajek lub miała do wykonania pewne zadania. Krasnoludki zatańczyły z Królewna Śnieżką taniec małych skrzatów, ptaszki i zwierzęta domowe pomogły Kopciuszkowi przebierać groch od fasoli, Czerwony Kapturek razem z wilkiem pomogli leśnym zwierzętom przejść przez kładkę; Calineczka zatańczyła razem z kwiatkami na przepięknej łące. Budowniczy pomogli Trzem Małym Świnkom zbudować solidny dom. Jaś i Małgosia oraz sympatyczna czarownica poczęstowały wszystkie dzieci w przedszkolu pierniczkami. Podróż do krainy wyobraźni doskonale wpłynęła na rozwój inteligencji wizualno-przestrzennej, muzycznej i ruchowej starszych przedszkolaków. Wspólne zabawy zintegrowały dzieci z grup starszych. Takie działania nie tylko wspaniale rozwijają dziecięcą wyobraźnię, ale także przełamują bariery emocjonalne przed publicznymi występami.


Rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu „Mój ogródek”

14 listopada 2014 roku
w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się podsumowanie i ogłoszenie listy laureatów Konkursu Ekologiczno-Plastycznego „Mój Ogródek”. Organizatorem Konkursu było Miasto Sokołów Podlaski oraz Sokołowski Ośrodek Kultury, a sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na konkurs wpłynęło 215 prac w trzech kategoriach, nagrodzono 9 prac, zaś 43 prace otrzymały wyróżnienie.
Bardzo nam miło, że  w kategorii wiekowej 5-6 lat drugą nagrodę zdobyła praca Zuzanny Rogozińskiej z grupy „Muchomorki”
, zaś wyróżnienia otrzymały:
- Marta Adamczuk grupa „Biedronki”,
- Dominika Hawryluk grupa „Wiewiórki”,
- Wiktoria Kaszuba  grupa „Biedronki”,
- Maja Krzemieniewska grupa „Muchomorki”,
- Agata Tyrola grupa „Muchomorki”.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione dzieci otrzymały upominki i dyplomy, dyplom i nagrodę w postaci materiałów do zajęć plastycznych i ruchowych otrzymało Przedszkole.
Cieszy nas również fakt, że w kategoriach szkolnych wielu naszych absolwentów zostało nagrodzonych i wyróżnionych: Ola Dębska I nagroda w kategorii 7-9 lat i wyróżnienia w tej kategorii zdobyli Angelika Laskowska, Kinga Łukasiewicz, Klaudia Szczekutek.
Laureaci nagrody otrzymali z rąk pana Burmistrza Miasta  Bogusława Karakuli oraz Przewodniczącego Rady Miasta  pana Waldemara Hardeja.
Człowiek i natura stanowią nierozerwalny zawiązek oparty na harmonii, zrozumieniu i sztuce współistnienia. Gratulujemy umiejętności wyrażania bogactwa i piękna otaczającego nas środowiska oraz wrażliwości na niekorzystne zjawiska i przemiany powodowane postępem cywilizacyjnym, a także postawą człowieka.
Życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do rozwijania zainteresowań w dziedzinie ekologii i sztuki.


Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Mój dąb”

13 listopada 2014 roku w Miejskim Przedszkolu nr 4 Leśna Kraina miało miejsce uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Mój dąb”, którego organizatorem było Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina i Nadleśnictwo Sokołów. Celem konkursu było wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności – wypowiadanie się poprzez fotografię, propagowanie wśród dzieci zainteresowania przyrodą regionu. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna, podczas której zaprezentowali się mali artyści z Leśnej Krainy. Wśród laureatów znalazły  się dzieci z naszego przedszkola. III miejsce zajęła Zosia Swiderska
lat 4, zaś wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Małczuk lat 3, Michał Karwowski lat 3, Julka Romaniuk lat 6, Wiktoria Mroczkowska lat 6, Tomek Kondracki lat 6. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego Pana Bogusława Karakuli i Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów Pana Roberta Płockiego. Pan Robert Płocki wręczył również gościom i dyrektorom przedszkoli  przepiękne albumy „Lasy Państwowe w  90 odsłonach”. Dzieciom, rodzicom i nauczycielkom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej współpracy.Naród, który traci pamięć
przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi,
czasowo zajmujących dane terytorium.
Józef Piłsudski


11 listopada to dzień upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości naszego narodu. Jak co roku w naszym przedszkolu ten dzień był również obchodzony bardzo uroczyście.
7 listopada 2014
roku, tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, odświętnie ubrani trzymając w dłoniach biało – czerwone chorągiewki zgromadziliśmy się na akademii, podczas której społeczność przedszkolna poznała historię drogi do wolności państwa polskiego. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie dzieci z grup starszych przygotowały występ dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Następnie dzieci w imieniu swoim, rodziców oraz pracowników przedszkola udały się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego, aby złożyć wiązankę z biało – czerwonych kwiatów oraz zapalić znicze, oddając tym samym cześć żołnierzom poległym za wolność naszej Ojczyzny. Wszyscy poczuliśmy radość, wzruszenie i narodową jedność. Byliśmy, jesteśmy i będziemy Polakami. Wolność jest wartością bezcenną. Musimy ją pielęgnować, a idąc w przyszłość z dumą spoglądać w przeszłość i czerpać z niej siłę.


Kochana Mamusiu i kochany Tato będę przedszkolakiem, co powiecie na to?
Podczas pasowania złożę przyrzeczenie co uczyni z żaczka prawdziwego przedszkolaczka.


6 i 7 listopada 2014 roku
w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości ,,Pasowanie na przedszkolaka”. W uroczystościach wzięły udział dzieci i rodzice z grup Kubusie i Krasnale. Pasowanie na przedszkolaka to szczególnie ważne wydarzenie dla dzieci i moment, w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. Były to szczególne dni dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwsze publiczne występy przed licznie zgromadzoną publicznością. Uroczystości rozpoczynały się od programów artystycznych. Mali aktorzy pięknie śpiewali, recytowali wiersze i tańczyli. Złożyli również przysięgę, w której przyrzekały grzecznie się bawić, sprzątać po zabawie, pilnie się uczyć, nie grymasić, zjadać wszystko z talerzyka.
Swoje ślubowanie złożyli także rodzice. Ślubowali kochać swoje dzieci, słuchać tego co im dzieci mówią, dbać o nie i uważać na najcenniejsze dobro w życiu. Następnie pani dyrektor Jolanta Krysiak zaczarowanym ołówkiem, jak dobra wróżka, mianowała każde dziecko na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez rodziców. Były to radosne dni, pełne emocji i miłych wrażeń a wystrój sali, stroje dzieci i uroczysta atmosfera podkreślały doniosłość tych wydarzeń.


Miejski Konkurs Ekologiczno - Plastyczny „Mój Ogródek”

Dzieci 5 i 6-letnie z naszego przedszkola  wzięły udział w Miejskim konkursie plastycznym „Mój Ogródek”. Celem  konkursu jest ukazanie różnorodności biologicznej występującej w naszym otoczeniu (w naszych ogródkach). Konkurs daje możliwość rozszerzania wiedzy dotyczącej flory i fauny oraz ulepszania umiejętności plastycznych. Konkurs ma również na celu uwrażliwianie dzieci na piękno i bogactwo przyrody, pobudzenie wyobraźni poprzez stworzenie warunków dla rozwoju twórczości artystycznej oraz doskonalenie różnych technik plastycznych, a przez to także budowanie i kształtowanie postaw aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Spośród naszych przedszkolaków w konkursie udział wzięli: z grupy „Wiewiórki” Małgorzata Hackemer, Dominika Hawryluk, Anna Iwańska, Daria Piwko, Karolina Rowicka, Zuzanna Skonieczna, Maja Wrzyszcz; z grupy „Biedronki”: Marta Adamczuk, Natalia Głowacz, Wiktoria Kaszuba, Kalina Kowalczyk, Wiktoria Mroczkowska, Bartosz Podniesiński, Klaudia Rybak oraz z grupy „Muchomorki”: Maja Krzemieniewska, Maja Leszczyńska, Amelia Nazarczuk, Zuzanna Rogozińska, Julia Romaniuk, Anna Skrzeczkowska, Agata Tyrola, Marcelina Żebrowska. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, życzymy powodzenia w konkursie i zdobycia jak największej ilości nagród.


Dzień Postaci z Bajek

Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni oraz pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.
5 listopada 2014 roku
w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. We wszystkich grupach przedszkolaki wspaniale się bawiły, wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie oraz tytuły z jakich one pochodzą, segregowały rekwizyty, układały puzzle, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych postaci, jak też były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Zabawa zakończyła się dyskoteką oraz słodkim poczęstunkiem. Ten dzień  sprawił naszym wychowankom bardzo wiele radości, miał przypomnieć wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.


Ogólnopolski program edukacyjny ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” – VII edycja

Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do realizacji Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program ten to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli do dbania o środowisko naturalne, a także o własne zdrowie. Udział w VII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” polega na realizacji wybranych działań ekologicznych oraz scenariuszy zajęć, w wyniku czego przedszkolacy zdobywają i utrwalają wiadomości na temat zdrowego stylu życia i działań proekologicznych oraz stają się bardziej wrażliwi na piękno otaczającego nas środowiska. Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Wszystkie przedszkola, które zrealizują program według określonych zasad w okresie od 22 października 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku, otrzymają zaszczytny Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, potwierdzony Certyfikatem.


Spotkanie ze strażakami

W trosce o bezpieczeństwo naszych wychowanków 31
października 2014 roku w przedszkolu został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Cała akcja  przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia przez dzieci i pracowników przedszkola zgodnego z zasadami postępowania na wypadek pożaru i poruszania się w budynku drogami ewakuacyjnymi. Ćwiczenia przeciwpożarowe nadzorowane były przez strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Po odwołaniu alarmu odbyło się spotkanie ze strażakami. Dzieci m. in. przypomniały numery alarmowe pod jakie trzeba dzwonić w sytuacjach zagrożenia i jakie przekazać informacje, aby uzyskać pomoc, a także miały możliwość zrobienia zdjęcia przy wozie strażackim.


„Każdy z nas dzisiaj
Dzień Zmarłych święci.
Ci, co odeszli
żyją w pamięci.
W ciszy, w milczeniu,
pamięć ich uczcimy.
Kładziemy kwiaty,
znicze palimy…”


Święto Zmarłych
to czas zadumy i refleksji. 29 października 2014 roku przedszkolaki z grupy „Muchomorki” i „Biedronki” wybrały się na cmentarz przy ul. Bartoszowej na groby żołnierzy poległych w czasie wojny. Zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły ich pamięć. Natomiast 31 października dzieci 5-letnie z grupy „Wiewiórki” zapaliły znicze i wspólnie modliły się pod pomnikiem Jana Pawła II.


Dzień Marchewki w „Wiewiórkach”

29 października 2014 roku
dzieci 5-letnie obchodziły Dzień Marchewki. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo oraz przyniosły marchewki. Świętowanie rozpoczęło się od zabawy przy piosence „Urodziny marchewki”. Ten dzień obfitował w wiele zabaw i konkursów z marchewką w roli głównej. Dzieci m. in. odgadywały zagadki, rozpoznawały marchewkę po dotyku wśród innych owoców i warzyw, brały udział w zabawach zręcznościowych uczących współpracy „Kto pierwszy…”. Nie zabrakło również licznych rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały, jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych marchewki oraz wykorzystania jej w życiu codziennym. Po marchewkowych konkurencjach przyszedł czas na paradę w „marchewkowych” czapkach oraz wybór marchewkowej królowej, którą została Matylda oraz marchewkowego króla, którym został Kuba. Podsumowaniem wspaniałej zabawy był wspólny zdrowy poczęstunek sponsorowany przez Rodziców, którym serdecznie dziękujemy! Zajęcia te są częścią realizowanego w przedszkolu programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.


Wyjście do SOK na spektakl „Tajemnice niezwykłego miasta”

22 października 2014 roku
dzieci 5 i 6-letnie z grup: „Wiewiórki”, „Biedronki” oraz „Muchomorki” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na show teatralno-ekologiczne pt. „Tajemnice niezwykłego miasta”. Głównym celem spektaklu było podnoszenie świadomości ekologicznej najmłodszych. Spektakl przeplatany był zabawami z udziałem publiczności. Podczas spektaklu, w łatwy i przystępny sposób, dzieci poznały zasady savoir-vivre, czyli dobrych manier m. in. mówienia dzień dobry, gdy się witamy, zakrywania buzi, gdy ziewamy, poznały znaczenie dyplomacji, czyli pokojowych sposobów rozwiązywania problemów, utrwaliły zasady zachowania się na drodze oraz segregowały śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników. Spektakl wystawili artyści z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Organizatorem ekologicznego show dla dzieci był Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim.


Zajęcia otwarte z Rodzicami w grupie "Smerfy"

21 października 2014 roku
w grupie "Smerfy" odbyły się zajęcia otwarte z czynnym udziałem rodziców pt. „Jesienna sałatka”. Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa oraz owoce. Na początku wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły: „owoce” i „warzywa” oraz otrzymali odpowiednie emblematy, a dzieci przypomniały jak należy zdrowo odżywiać się. Były też różne zabawy m.in. kalambury, przeliczanie i zabawa inscenizowana do piosenki „Sałatka jarzynowa”. Kulminacyjnym punktem zajęć było oczywiście wykonywanie sałatki owocowej oraz warzywnej. Przedszkolaki umyły ręce, założyły fartuszki oraz czapeczki i przystąpiły do pracy w grupach. Krojenie warzyw i owoców wszystkim sprawiało przyjemność. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszły do tego zadania, obierały i kroiły owoce i warzywa, wrzucały je do salaterek, sprzątały z niewielką pomocą dorosłych. Na koniec była wielka degustacja, która sprawiła wszystkim dużo radości, a jej efektem końcowym było zjedzenie prawie w całości zarówno sałatki owocowe, jak i warzywnej . Spotkanie było okazją do dobrej zabawy, włączenia rodziców do aktywnej współpracy, a przede wszystkim utrwalenia nawyków zdrowego odżywiania. Dzieci z grupy „Smerfy” wiedzą, że owoce i warzywa są nie tylko smaczne, ale są także bogatym źródłem witamin.


Wewnątrzprzedszkolny konkurs „Moje bezpieczne wakacje”

17 października 2014 roku
w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu „Moje bezpieczne wakacje”, którego głównym celem  było zachęcenie do ekspresji artystycznej, wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych oraz rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej. Konkurs adresowany był do dzieci 5 i 6-letnich. Za pięknie wykonane prace wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy.


Przedszkolaki w Parku Edukacji Leśnej

15 października 2014 roku
dzieci z grup „Wiewiórki”,  „Biedronki” i „Muchomorki” udały się na wycieczkę do „Parku Edukacji Leśnej”, położonego przy siedzibie Nadleśnictwa Sokołów. Obiekt ten powstał z myślą o prowadzeniu w nim niezwykłych lekcji przyrody w formie gier i zabaw interaktywnych dla dzieci i młodzieży. Wizyta w „Parku Edukacji Leśnej” miała na celu przybliżenie dzieciom tematyki środowiska przyrodniczego lasu oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć różnorodność roślinności leśnej oraz rozpoznawać na podstawie zagadek mieszkańców lasu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też ,,Cymbały leśne”, na których każde dziecko miało okazję zagrać. Przedszkolaki obejrzały również „Galerię budek lęgowych”, gdzie mogły zgadnąć dla jakiego gatunku ptaków zostały one przeznaczone oraz rozpoznawały ukryte okazy przyrody za pomocą zmysłu dotyku. Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa przedszkolaki miały też okazję spróbować kiełbasek pieczonych w ognisku. Smakowały wyśmienicie! Na zakończenie dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Dzik Ryjo”, który przybliżył im pracę leśniczego i uwrażliwił na potrzeby środowiska leśnego.
Pobyt w „Parku Edukacji Leśnej” to ciekawa lekcja przyrody, która na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Inicjatywa Nadleśnictwa Sokołów to wspaniały ukłon w stronę edukacji najmłodszych mieszkańców naszego miasta.


Dzień Edukacji Nardowej

14 pażdziernika 2014 roku
z okazji DEN w naszym przedszkolu, jak co roku, odbyło się spotkanie wszystkich aktywnych pracowników przedszkola z pracownikami emerytowanymi. DEN to doskonała okazja, aby podtrzymywać  tradycję  spotkań międzypokoleniowych. Stwarza to też możliwość naszym gościom  dzielenia się wspomnieniami i powrotu do czasów kiedy sami czynnie pracowali z dziećmi.  Bardzo miłym akcentem tej uroczystości  jest zawsze obecność dzieci i ich występy. W tym roku montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Spotkanie z Jesienią" przygotowały dzieci wraz ze swoimi Paniami z grupy "Biedronki". Na zakończenie części artystycznej Pani Jesień wraz z życzeniami   wszystkim pracowników aktywnym zawodowo i pracownikom  emerytowanym podarowała  piękne pachnące jabłka jako symbol  zdrowia i urody. Swoje zdolności wokalne zaprezentowały również dzieci z grupy "Muchomorki", które przedstawiły piosenki wykonywane podczas XIV Dnia Papieskiego. Po prezentacji dzieci  głos zabrała Pani Dyrektor, która w imieniu własnym złożyła wszystkim zebranym  życzenia z okazji DEN, do tych życzeń dołączyli się rodzice, a w ich imieniu głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Kosieradzka. Mamy nadzieję, że zarówno naszym gościom, jak i pracownikom naszej placówki podobały się występy dzieci, zaś  dla dzieci była to doskonała okazja do podziękowania wszystkim, którzy na co dzień starają się, aby ich pobyt w przedszkolu był atrakcyjny, bezpieczny i miły.

„Dzieci Ojcu Świętemu”

10 października
2014 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert „Dzieci Ojcu Świętemu” Już po raz czternasty obchodziliśmy Dzień Papieski – w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II - świętymi bądźcie".  Dzień Papieski dla dzieci był dniem wdzięczności, łączności duchowej
z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który kochał i obdarzał je szczególną troską, poświęcał im wiele uwagi.  Tego dnia dzieci z grupy „Muchomorki” z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały dwa utwory „Ty tylko mnie poprowadź” oraz „Tak mówił Papież”. Po koncercie wspólnie z dziećmi z grupy „Wiewiórki” i „Biedronki”
udały się pod pomnik Jana Pawła III, aby w imieniu swoim, rodziców oraz wszystkich pracowników przedszkola oddać hołd Wielkiemu Polakowi. Pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.


"Krasnale" pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II

W piątkowy słoneczny dzień z okazji obchodów Dni Papieskich 3-latki z grupy "Krasnale" zapaliły znicze pod pomnikiem Jana Pawła II znajdującym się na terenie parafii św. Jana Bosco. W ten sposób dzieci oddały hołd i cześć Wielkiemu Polakowi.


Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie www.podlasie24.pl

Zajęcia otwarte z Rodzicami w grupie „Misie”

08 października 2014 roku
w grupie „Misie” odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Tematem zajęć były „Dary jesieni”. Celem zajęć było :
 poszerzenie wiadomości na temat jesieni;  
 doskonalenie umiejętności matematycznych;
 rozwijanie poczucia rytmu muzycznego;
 rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci ( wraz z rodzicami).
W czasie zajęć dzieci i rodzice rozwiązywali zagadki, oglądali teatrzyk kukiełkowy pt. „Co z ogrodu, a co z sadu?”. Po obejrzeniu teatrzyku zaprosiliśmy rodziców do wspólnej pracy plastycznej, której tematem były „Warzywne stworki”- wykorzystaliśmy do tego różnego rodzaju warzywa i materiał plastyczny. W czasie trwania zajęć złożył nam wizytę gość specjalny - Pani Jesień, która przybyła do nas w pięknej sukni ozdobionej kolorowymi liśćmi. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, wspólnej zabawy, podczas której pokazaliśmy jak łączyć zabawę z pracą. Wspólna praca przyniosła wiele radości rodzicom i dzieciom.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przybycie na nasze zajęcia, za aktywne w nich uczestniczenie oraz wykazanie niesamowitej inwencji twórczej.


Wyjście do SOK na przedstawienie „Szewczyk Dratewka”

07 października 2014 roku
przedszkolaki wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie „Szewczyk Dratewka”. W inscenizacji oprócz aktorów pojawiły się też lalki teatralne. Dzieci miały okazję posłuchać pięknych piosenek i wesołych wyliczanek, nie tylko oglądać, ale także brać czynny udział w spektaklu. Na przykładzie Dratewki dzieci mogły przekonać się, że skromnością, uczciwością i pracowitością człowiek może wiele osiągnąć. Poznały również znaczenie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Widowisko dostarczyło niezapomnianych wrażeń, dzieci mogły podziwiać doskonałą grę aktorów, piękna scenografię. Nie zabrakło momentów skupienia, napięcia, radości i wybuchów śmiechu.
Spektakl wystawiony został przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.


Piknik Rodzinny  pod hasłem ,,Jesienne spotkanie”

„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, do którego przystąpiło nasze przedszkole. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce. Współpraca nauczycieli i rodziców jest bardzo potrzebna  w przedszkolu, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju dzieci i przygotować je do funkcjonowania w społeczeństwie w przyszłości. Współpraca to zdolność do podejmowania działań grupowych na rzecz osiągania wspólnych celów, rozwiazywania problemów, tworzenia nowych rozwiązań. Jest to jedna z podstawowych sprawności społecznych, których uczymy się i rozwijamy przez całe życie. Niezbędnym warunkiem udanej współpracy jest świadomość posiadania wspólnego celu. Wychodząc naprzeciw tym ideom, rodzice zaproponowali organizację pikniku rodzinnego pod hasłem ,,Jesienne spotkanie”
, który odbył się 03 października 2014 roku, a do którego włączyli się rodzice i pracownicy przedszkola. Spotkanie odbyło się w ogrodzie przedszkolnym. Na wstępie pani dyrektor Jolanta Krysiak powitała zebranych i przedstawiła cel spotkania i jego przebieg dla zachowania prawidłowej organizacji. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Kosieradzka  przypomniała ideę projektu i zachęciła do współpracy na rzecz dzieci wszystkich rodziców i nauczycieli. Następnie dzieci powitały uroczą Panią Jesień, która poprowadziła wszystkich w świat zabaw i konkursów przy dźwiękach jesiennej poleczki. Rodzice wraz z dziećmi wzięli udział w kalamburach, teleturnieju Jaka to melodia, konkursie na najdłuższą obierzynę jabłka i slalomie z orzechem. Wszystkie konkurencje odbyły się przy gorącym dopingu, a pani Jesień obdarowała uczestników konkursów upominkami. Uwieńczeniem zmagań był wspólny taniec przy piosence Boogie-woogie, a nagrodą pyszne jabłka rozdane przez pomocnych krasnali. Kolejnym punktem spotkania, było sadzenie drzewek tui na terenie przedszkola. Teraz tatusiowie zabrali się do pracy, a nie było to łatwe zadanie. W międzyczasie roztaczał się aromat pieczonej na grillu kiełbaski i szarlotki przygotowanej przez mamusie. Posadzone tuje prezentowały się okazale i zachwycały swym wyglądem, a dzieci były dumne z efektów wspólnej pracy. Teraz wszyscy przystąpili do wspólnej biesiady. A smakowało wyśmienicie. Tatusiowie częstowali przyrumienioną kiełbaską a mamusie roznosiły pyszną szarlotkę. A wszystko to przy dźwiękach skocznej muzyki, która zachęcała do wspólnej zabawy, rozmów, wymiany poglądów. Cała impreza okazała się świetną inicjatywą i wierzymy, że nie ostatnią, a udział w projekcie ,,Szkoła Współpracy” nie tylko zwiększy atrakcyjność przedszkola, wzmocni współpracę pomiędzy rodzicami i nauczycielami, ale także spowoduje rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych dzieci uczęszczających do przedszkola. To właśnie w przedszkolu zaczyna się współpraca, gotowość do bycia razem i podejmowania wspólnych działań. Poczucie, że tworzymy zespół i ,,gramy w jednej drużynie” procentuje przez całe życie.


Sałatka owocowa w "Krasnalach"


3-latki z grupy ,,Krasnale” zrobiły pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci uczą się jak ważną rolę w zdrowym odżywianiu pełnią owoce, które zawierają mnóstwo witmin. Przyrządzoną sałatkę przedszkolaki degustowały z wielkim apetytem. Maluchy z dużym zaangażowaniem przygotowały swoją pierwszą sałatkę w przedszkolu.


Jesienne przysmaki w „Wiewiórkach”

Nasze przedszkole nie od dziś promuje zdrowy styl życia. Jednym z aspektów edukacji zdrowotnej jest właściwe odżywianie. Dlatego też 01 października 2014 roku dzieci z grupy ,,Wiewiórki” wykonywały pyszną sałatkę owocowo-warzywną oraz wyciskały sok
pod czujnym okiem nauczycielek. Później przygotowane produkty spożyły  z wielkim apetytem. Samodzielne przygotowywanie potraw jest czynnością bardzo atrakcyjną i sprawiło dzieciom wiele radości. Wkładały w tą pracę całe swoje serduszka i dziecięce umiejętności. Poprzez praktyczne działania wyrobiły w sobie umiejętności oraz nawyki przydatne w życiu codziennym. Teraz każdy przedszkolak dobrze wie, że owoce i warzywa zawierają dużo witamin i są potrzebne dla zdrowia.


Konkurs logopedyczny

Dnia 21 września 2014 roku, podczas Festynu Rodzinnego w Jabłonnie Lackiej, rozstrzygnięty został I Powiatowy Plastyczny Konkurs Logopedyczny pt.: „Logopedia fajna sprawa – to nauka i zabawa”. Laureatką owego konkursu jest Daria Piwko - z grupy przedszkolnej „Wiewiórki”, która zajęła w regionalnym pojedynku zaszczytne III miejsce, za które otrzymała nagrodę książkową.
Nasz Przedszkolak wykazał się niezmiernie dużą inwencją twórczą, jak i wyjątkową pomysłowością w tworzeniu pracy konkursowej. Praca, która przyniosła Darii miejsce na podium, bardzo dobrze ukazała sens zajęć logopedycznych, a także wyobrażenie o nich naszej małej artystki. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Jabłonnie Lackiej.
Dario! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!!!  

Monika Mazur
LOGOPEDA


Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie www.zyciesokolowa.pl

Rekord Guinnessa w szczotkowaniu zębów pobity!

30 września 2014 roku
nasze Przedszkolaki przyczyniły się do pobicia Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w jednym czasie. Aż 139 dzieci w naszym przedszkolu brało udział w akcji. Każdy przedszkolak zaopatrzony był w szczoteczkę, pastę do zębów i kubeczek z wodą. Przez 2 minuty dzieci szczotkowały zęby.
Zęby szczotkowało łącznie w całej Polsce 313 tys. 328 dzieci.
Poprzedni rekord został ustanowiony w Indiach w 2007 roku i wówczas w akcję zaangażowało się 177 003 osoby.
Próba bicia rekordu zakończyła się sukcesem! Każde dziecko otrzymało pamiątkowy certyfikat, a przedszkole dyplom z podziękowaniem za udział w biciu Rekordu Guinnessa. Inicjatorem pomysłu była Akademia Aquafresh. największy w Polsce program profilaktyki i higieny jamy ustnej dla dzieci, który od 2011 roku objął ponad 700 tysięcy dzieci!


Dzień Przedszkolaka

25 września 2014 roku
w naszym przedszkolu odbył się Dzień Przedszkolaka. W tym dniu wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem. Tego dnia dzieci i pracownicy ubrali się w stosowne kolory, które podkreślały przynależność do grup wiekowych. Każda grupa miała balony w kolorze swoich ubrań. Po śniadaniu w doskonałych humorach wszyscy zebrali się na dużej sali. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania, wszyscy uczestnicy imprezy wspólnie odśpiewali Hymn Przedszkolaka. Następnie odbyła się prezentacja każdej grupy wiekowej. Uroczystość uświetniła Pani Dyrektor, która złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedszkolakom i odczytała list skierowany do dzieci od Rzecznika Praw Dziecka.
Kolejna atrakcja czekała na dzieci w ogrodzie naszego przedszkola. Wspaniały gość - Clown powitał przedszkolaków. Zabrał ich w świat przygód oraz wspólnych zabaw. Zabawom nie było końca - było wesoło i kolorowo. Dzieci wspólnie z clown’em śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych.
Zgodnie z tradycją do nieba poleciały kolorowe balony z marzeniami dzieci, które na pewno się spełnią. Każdy mały i duży przedszkolak w tym dniu obdarowany został drobnym upominkiem.
Impreza udała się znakomicie. Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów wszystkich dzieci.


Lilla RybarczukSprzątanie Świata

19 września 2014 roku
dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014”. Organizatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Celem jej jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska  – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne. Hasłem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest „Turysto! Szanuj Środowisko!”. Ma ona na celu propagowanie ochrony środowiska w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody czyli propagowanie odpowiedzialnej turystyki. Dzieci z naszego przedszkola wyposażone w odpowiednie worki i rękawice z wielkim zaangażowaniem sprzątały Skwer im. Adama Mickiewicza. Dzięki takim działaniom i edukacji ekologicznej przedszkolaki doskonale wiedzą dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka odpadów i co zrobić, aby tych odpadów było jak najmniej.


Na skrzyżowaniu – spotkanie z policjantem

W trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków 12 września 2014 roku
odbyło się spotkanie dzieci z funkcjonariuszami  Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Pan policjant przypomniał o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię. Natomiast o konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach przedszkolaki same już doskonale wiedziały, co zaprezentowały.  Zajęcia na temat bezpieczeństwa odbyły się na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i ul. ks. Bosco. Najmłodsi pod okiem mundurowych w praktyce poznały zasady poruszania się po przejściu dla pieszych.  Dzieci z przechodzeniem przez jezdnię radziły sobie doskonale. Obejrzały pokaz kierowania ruchem drogowym przez pana policjanta oraz zapoznały się z wyposażeniem jakim dysponuje policja w swojej codziennej pracy.
Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas swojej drogi do przedszkola. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
Serdeczne dziękujemy funkcjonariuszom policji za wspaniałą współpracę i uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy przez dzieci na temat ruchu drogowego oraz wykazanie troski o zachowanie bezpieczeństwa dzieci; w poruszaniu się po drogach.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach nwg.pl oraz podlasie24.pl


Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2014/2015 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!


Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.

Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.

Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy!


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci!Poznajmy się - spotkanie adaptacyjne

28 sierpnia 2014 roku
odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych od września do przedszkola. Problematyka adaptacji dziecka w przedszkolu jest bardzo ważnym aspektem wychowawczym mającym ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie dziecka na kolejnych szczeblach edukacji oraz w jego dalszym życiu. Zawsze staramy się wspierać zarówno rodziców, jak i dzieci w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Zajęcia adaptacyjne zostały przeprowadzone między innymi w ramach działań realizowanego projektu edukacyjnego „Dobra adaptacja do przedszkola - sukcesem edukacji dziecka” opracowanego przez nauczycielki: Wiolettę Skorupka, Agnieszkę Gromek, Grażynę Woźniak. Projekt ma na celu stwarzanie dzieciom warunków umożliwiających szybką i łatwą adaptację w nowym środowisku społecznym, jakim jest przedszkole oraz nawiązanie współpracy z rodziną dziecka w celu określenia wspólnych działań i stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania i akceptacji. Na zajęcia dzieci oraz ich rodziców już w czerwcu zaprosiła pani dyrektor wraz z nauczycielkami, które od września będą prowadziły grupy 3-latków: „Kubusie” i „Krasnale”. Nauczycielki przygotowały zabawy muzyczno-ruchowo-plastyczne wykorzystując metody pedagogiki zabawy. W zajęciach brali udział zarówno dzieci, jak i rodzice. Dzieci poznały jakże abstrakcyjne jak do tej pory pojęcie przedszkole, mają za sobą bezstresowy dzień, a rodzice nawiązali współpracę z placówką i nauczycielami. Życzymy Wam Rodzice dużo cierpliwości, odwagi, a Waszym Pociechom samych radosnych chwil w naszym przedszkolu.Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.

Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka.
Będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.
Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali.
W srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali
.


Już wakacje, upragniony czas każdego dziecka!


Wszystkim wychowankom życzymy przyjemnych i udanych wakacji, niezapomnianych wrażeń i podróży, czasu spędzonego z rodzicami na wspólnej zabawie oraz pięknej słonecznej pogody. Niech ten czas będzie pełen wypoczynku, abyście z nową energią powrócili do Przedszkola.


Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrektor Jolanta Krysiak
oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola Nr 3Drodzy Rodzice
!!!

Rok szkolny 2013/2014 dobiega końca. Dziękujemy z całego serca za wspaniałą współpracę i aktywne włączanie się w życie przedszkola. W ciągu całego roku każdy ofiarował cząstkę siebie. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc z Waszej strony. DZIĘKUJEMY za wszelkie gesty wdzięczności i podziękowań oraz chwile wzruszeń!!!


Dyrektor Jolanta Krysiak
wraz z pracownikamiKonkurs „Szkoła moich marzeń”

27 czerwca 2014 roku
w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego „Szkoła moich marzeń” zaplanowanego w ramach projektu edukacyjnego „Mam 6 lat, chcę poznawać świat i jestem dobrze przygotowany do szkoły”. Za pomocą różnorodnych środków plastycznych dzieci stworzyły cudowne obrazy wymarzonej szkoły. Wszystkie prace były kolorowe, przedstawiały ciekawe pomysły dotyczące zarówno wyglądu samego budynku szkoły, jak i jego usytuowania. W wielu pracach dominowały zadowolone buzie uczniów. Jury miało trudną pracę do wykonania. Uznano, że wszystkie dzieci zasługują na nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody niespodzianki.


Uroczyste pożegnanie starszaków z przedszkolem


26 czerwca 2014 roku
w godzinach porannych 5-latki uroczyście pożegnały kolegów i koleżanki z grup starszaków odchodzących do szkoły. Przygotowały część artystyczną. 6-latki otrzymały pamiątkowe upominki od młodszych kolegów.
W godzinach popołudniowych żegnając przedszkole 6-latki swój montaż słowno-muzyczny rozpoczęły tańcem polonez. Dzieci otrzymały dyplomy i książki. Podczas uroczystości pani dyrektor podziękowała za współpracę przewodniczacej Rady Rodziców pani Annie Chmiel za wieloletnie zaangażowanie na rzecz dzieci i naszej placówki. Rodzice również złożyli podziękowania pani dyrektor, nauczycielom i pozostalemu personelowi za trud włożony w naukę i wychowanie dzieci. Pod koniec uroczystości dzieci udały się do przygotowanego przez rodziców, pięknie udekorowanego stołu na pożegnalny poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Życzymy sukcesów w szkole wszystkim przedszkolakom.

 
 


Wycieczka do Warszawy

26 czerwca 2014 roku przedszkolaki z grupy ,,Wiewiórki” i ,,Krasnale” z wypiekami na twarzy i plecaczkami na plecach przybyły do przedszkola wcześniej niż zwykle, gdyż czekała ich wielka wyprawa. Po śniadaniu i czułym pożegnaniu rodziców wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. W trakcie jazdy panie powtórzyły z dziećmi zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się. Droga minęła zaskakująco szybko, gdyż radość dzieci sprawiła, iż na ten czas zwykły autokar zamienił się w rozśpiewane przedszkole. W trakcie jazdy pan pilot Paweł opowiadał dzieciom ciekawe historie i zwracał uwagę dzieci na mijane miejsca.
Pierwszym punktem programu był teatr „Guliwer”, a w nim przedstawienie „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy”. Sztuka Marty Guśniowskiej to poetycka opowieść, która przypomina nam o tym, co jest w życiu najważniejsze, czyli miłość do świata. Spektakl łączy żywy plan z wykorzystaniem lalek i masek oraz animacje komputerowe.
Kolejna przygoda rozpoczęła się po wejściu do Ogrodów w Wilanowie. Na terenie parku znajdują się ogrody w czterech różnych stylach. Dodatkowo uroku temu miejscu dodają: Jezioro Wilanowskie oraz Potok Służewiecki. Wielogatunkowość drzewostanu ubarwia park. Ciekawe zakątki, płaskorzeźby, pomniki sławnych pisarzy oraz wiele pięknych roślin – to wszystko zobaczyliśmy podczas spaceru po tym uroczym miejscu. Ogromne emocje towarzyszyły nam podczas zwiedzania Pałacu. Dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Królewska Rodzina”, podczas której dowiedziały się o życiu Króla Jana Sobieskiego, jego żony i dzieci. Obejrzały wnętrza pałacowe z oryginalnym wystrojem plastycznym i bogatym wyposażeniem.
Po obiedzie, kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Sali Zabaw Inca Play, gdzie dzieci przeniosły się w tajemniczy świat piratów, księżniczek i innych bajkowych postaci. Pokonały labirynt przeszkód, pływały pirackim statkiem, kręciły się na diabelskim młynie i skakały na skaczącej wieży jak w wesołym miasteczku.

Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń i sprawiła wiele radości, a pogoda wyjątkowo nam dopisywała. Trzeba przyznać, że wszystkie dzieci doskonale się spisały, zarówno  jeśli chodzi o zachowanie, jak i sprostanie trudom wycieczki. Mamy nadzieję, że ta wyprawa na długo pozostanie im w pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi  pilotowi  Biura Podróży Glob, dzięki któremu ta wycieczka była dla nas wszystkich wspaniałą przygodą, a rodzicom, dziękujemy za zaufanie.


Spotkanie z policjantem

16 czerwca 2014 roku gościliśmy w przedszkolu policjanta, który poruszył tematykę związaną ze swoją pracą zawodową oraz z zachowaniem bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, w przedszkolu i na drodze. Dzieci zostały uświadomione jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola, w jaki sposób przechodzić przez jezdnię. Przypomniana została również ważna zasada podróżowania dziecka w foteliku samochodowym oraz noszenie przy odzieży elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają widoczność na drodze. Podczas spotkania policjant szczegółowo uświadomił dzieciom, jak bezpiecznie bawić się w domu, przedszkolu i na placu zabaw. Milusińscy otrzymali wskazówki, jak zachować się w sytuacji ataku groźnego psa. Dzieci doskonale radziły sobie z udzielaniem prawidłowych odpowiedzi na pytania zadawane przez Pana Policjanta. Miłym akcentem zakończenia spotkania było rozdanie przez policjanta wszystkim przedszkolakom książeczek do kolorowania dotyczących programu edukacyjnego „Bezpieczne dziecko”.


12 czerwca 2014 roku dzieci z grup „Biedronki”, „Wiewiórki”, „Krasnale” i „Muchomorki” udały się do Zespołu Szkół nr1 im. K.K.Baczyńskiego na przedstawnienie teatralne pt. „Kopciuszek- miłość na tysiąc lat”. Widowisko zaprezentowane przez grupę teatralną z udziałem uczniów Zespołu Szkół miało charakter baśni z zaadoptowanymi elementami ze współczesniej rzeczywistości. Celem tego spektaklu było zwrócenie uwagi najmłodszym odbiorcom na zdrowy i bezpieczny tryb życia, oraz wartości takie jak: miłość, szacunek do innych, do siebie, uczciwość, przyjaźń, pracowitość. Dzieciom z naszego przedszkola bardzo podobało się przedstawnienie za co serdecznie dziękujemy.


Koleżanko, Kolego poznaj Księcia Ogińskiego


11
czerwca 2014 roku dzieci z grupy Krasnale uczestniczyły w koncercie muzycznym Koleżanko, Kolego poznaj Księcia Ogińskiego. W formie ciekawej zabawy muzycznej poznawały losy byłego właściciela dóbr Przeździatka Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego, a także polskiego kompozytora, między innymi słynącego z Poloneza Pożegnanie ojczyzny. Była to okazja, aby dzieci spotkały się osobiście z Księciem Ogińskim i jego muzykami. W rolę Księcia wcielił się muzyk z Warszawy, który opowiadał o swoich przygodach i czasach spędzonych w Sokołowie Podlaskim. W oczekiwaniu na przybycie Księcia dzieci nauczyły si krótkiej piosenki, którą przywitały zacnego gościa. W podziękowaniu za zaproszenie na tak wspaniały koncert Krasnale wręczyły własnoręcznie przygotowany prezent. Książe zrewanżował się obdarowując niespodziankami swoją widownię.


Finał VI Przedszkoliady na stadionie

10 czerwca 2014 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim odbyła się VI edycja Przedszkoliady. W zawodach sportowych nasze przedszkole reprezentowało osiemnaścioro dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Dzieci startowały w konkurencjach takich jak: mini golf, przeciąganie liny, balonowy badminton, mini tor przeszkód, zabawa zespołowa z chustą, mega slalom, rzut woreczkiem do celu, a także skoki koordynacyjne na kwadratach. Każdy uczestnik Przedszkoliady otrzymał dyplom i słodki upominek. Imprezę uwieczniono na pamiątkowych zdjęciach.


Sukcesy naszych wychowanków

8 czerwca 2014 roku na Festynie Rodzinnym w Parku Ogińskiego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja rodzina - przygód kraina”. Konkurs kierowany był do dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Organizatorem konkursu była Fundacja Strefa Pociech. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski. Przesłaniem konkursu było promowanie pozytywnych skojarzeń z pojęciem rodziny. Z naszego przedszkola wyróżnione zostały prace plastyczne następujących dzieci: Dominika Hawryluk, Daria Piwko, Adrian Mikołajczuk, Weronika Artych, Maja Zawadzka. Obok wyróżnień autorzy pracy otrzymali nagrody rzeczowe. Organizatorom gratulujemy wspaniałego festynu, a dzieciom życzymy dalszych sukcesów.


Wycieczka do Warszawy

6 czerwca 2014 roku
po śniadaniu dzieci z grupy „Biedronki” wraz ze swoimi paniami wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Dzięki ciekawym opowieściom i zagadkom pani Anetki podróż minęła bardzo szybko. Pierwszym punktem wycieczki była Pijalnia czekolady „WEDEL”. W pijalni tej dzieci degustowały różne czekolady i desery podawane na kolorowym szkle i ceramice. Były też niespodzianki do domu. Drugim punktem wycieczki było Muzeum Pałacu w Wilanowie. Tutaj dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „Bursztynowa Korona”. Usłyszały legendę według której król Jan III Sobieski rezydujący niegdyś w Wilanowie otrzymał od gdańskiego artysty Andrzeja Schutera koronę wykonaną z bryły bursztynu. Mogły też przymierzyć stroje królewskie dostosowane do wieku dzieci. W części warsztatowej zajęć ze złotego kartonu dziewczynki wykonały koronę królowej, a chłopcy koronę króla, którą zdobiły kamieniami szlachetnymi według własnych pomysłów z kolorowego papieru. Kolejną godzinę spędziliśmy w jednym z najlepszych placów zabaw w Warszawie „Kinder Planeta”, gdzie dzieci zaspakajały potrzeby ruchowe podczas gier i zabaw. W drodze powrotnej dzieci w McDonald’s zjadły zestaw heapy meal i pyszne lody. Dziękujemy rodzicom dzięki którym dzieci poszerzyły swoją wiedzę o kraju, kulturze i historii, wzbogaciły się o nowe doświadczenia, przeżyły mnóstwo wrażeń. Wycieczka należy do bardzo, bardzo udanych.


Święto Wolności


4 czerwca 2014 roku w całej Polsce obchodzone było Święto Wolności. Tego dnia w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości związane z obchodami tego święta. Dzieci ubrane w biało-czerwone stroje zebrały się na sali, aby uczcić ten dzień. W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w tym dniu przemarsz dzieci ulicami miasta został przeniesiony na 5 czerwca. W ramach obchodów Święta Wolności dzieci i młodzież z sokołowskich szkół i przedszkoli przemaszerowały przez miasto, by spotkać się na stadionie przy ul. Lipowej. Po powitaniu uczestników przez Burmistrza Miasta na scenie zaprezentowały się wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja z terenu Miasta. Dzieci z gr. „Muchomorki” i „Krasnale” zaprezentowały naszą placówkę w występach artystycznych pt. „Walczyk szczęśliwych dzieci’. Podsumowaniem imprezy było „show balonowe”, podczas którego dzieci wypuściły 590 balonów w kolorach białych i czerwonych.


Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

23 maja w grupie młodszej „Motylki” oraz w dniach od 26 maja do 5 czerwca w grupach przedszkolnych obchodzony był uroczyście Dzień Mamy i Taty. Uroczystość tą w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i rodzice. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych. Przedszkolaki recytowały okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób uczucia przywiązania, miłości, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Nie zabrakło piosenek o tematyce rodzinnej. Dzieci zaprezentowały również umiejętności taneczne. Podczas montaży słowno-muzycznych adresowanych do rodziców na twarzach mam i tatusiów gościł uśmiech. Przedszkolaki podarowały rodzicom kwiatki, własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie słodkiego poczęstunku.Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto w kalendarzu wszystkich dzieci na całym świecie. Na ten dzień z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci, które liczą, że z tej okazji otrzymają upominki i spędzą czas w sposób wyjątkowy. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy w poniedziałek 2 czerwca 2014 roku. Staraliśmy się w miły i ciekawy sposób zagospodarować czas naszym wychowankom. Były konkursy sportowe, zabawy taneczne, dyskoteka i lody. Podczas imprezy przedszkolaki otrzymały słodkie prezenty. Firma Eurobank ufundowała dzieciom kolorowe balony. Na placu przedszkolnym czekały dla przedszkolaków nowe zabawki - statek, samolot oraz samochód. Uśmiech i miła atmosfera udzielały się przez cały dzień, zarówno dzieciom, jak i wszystkim pracownikom przedszkola.Przedszkolaki z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

28 maja 2014 roku przedszkolaki odwiedziły Szkołę Podstawową nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Dzieci z grupy „Muchomorki”, ”Biedronki”, ”Krasnale” i,”Wiewiórki” uroczyście powitała Pani Dyrektor Zofia Steć wraz z Samorządem Uczniowskim. Na początku wizyty przedszkolaki  obejrzały teatrzyk pt. ,,Marcin i kozy” w wykonaniu uczniów szkoły. Uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, lekcjach edukacyjnych w klasie IIa, mogły zasiąść w ławkach, a także pisać na tablicy. Z uśmiechem na twarzy zwiedziły szkołę i salę gimnastyczną. Podopieczni naszej placówki bardzo chętnie brali udział we wszystkich zajęciach.

W radosnych humorach wrócili do przedszkola i z entuzjazmem dzielili  się wrażeniami z Panią Dyrektor i młodszymi kolegami.


Zaczarowany świat bajek

Pod takim tytułem odbył się spektakl profilaktyczny w Oratorium, a został zorganizowany przez Impresariat Artystyczny "HA - BART". Wzięły w nim udział dzieci z grupy "Wiewiórki" i "Krasnale". Podczas spektaklu została poruszona tematyka dotycząca zdrowego stylu życia w myśl hasła "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Na koniec główni bohaterowie Miluś i Milusia wyrazili zgodę na pamiatkowe zdjecie. Bilety na spektakl zasponsorował nam Pan Prezes firmy PUIK, za co serdecznie dziękujemy."Muchomorki” w Warszawie

W piątek 23 maja 2014 roku dzieci z grupy "Muchomorki” wraz ze swoimi nauczycielkami pojechały na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem imprezy było "Centrum Nauki Kopernik”. Przedszkolaki zwiedziły Galerię Bzzz, w której mogły eksperymentować, odkrywać świat angażując wszystkie swoje zmysły. Bez najmniejszych oporów, bez wstydu przed pomyłką, zaspokajając swoją ciekawość i dziecięcy entuzjazm. Każdy przedszkolak mógł odkryć tajemnicę natury, samodzielnie przeprowadzić doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się robot z Teatru Robotycznego. Następnie dzieci zwiedziły Warszawską Starówkę - bezcenny zabytek Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dojeżdżając do miejsc docelowych mali turyści zobaczyli po drodze Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także bardzo spodobała się naszym podopiecznym Warszawska Syrenka. Pobyt w Warszawie uwieczniono na zdjęciach, a na pamiątkę pobytu w stolicy obdarowano najmłodszych upominkami z Centrum Nauki Kopernika. W drodze powrotnej do Sokołowa Podlaskiego odwiedziły restaurację Mc Donald's spożywając posiłek. Trochę zmęczone, ale bardzo zadowolone przedszkolaki całą drogę do domu wspominały pobyt w pięknej stolicy.


„Kubusie” w Nowej Wsi Kosowskiej


20 maja 2014 roku przedszkolaki z grupy „Kubusie” wybrały się na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego położonego w Nowej Wsi Kosowskiej. Na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy: zwiedzanie gospodarstwa, przejażdżka wozem taborowym po okolicy, jazda konna w siodle, zabawy na placu zabaw oraz malowanie twarzy. Na zakończenie miłej wycieczki odbył się grill, z którego wyśmienicie smakowały pieczone kiełbaski. Po posiłku na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, wspólne śpiewanie piosenek przy akordeonie. Ten dzień dzieciom pozostanie na długo w pamięci.


Dnia 19 maja 2014 roku po obiedzie dzieci z grupy „Biedronki”, „Muchomorki”, „Wiewiórki” i „Krasnale” wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły na wycieczkę do Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Po przybyciu na miejsce na dzieci czekali już strażacy, którzy po przywitaniu się zaprosili wszystkich do swojej siedziby w celu zapoznania ze strażackim sprzętem. Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozu strażackiego. Chętne dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy zakładając hełm i ubiór ochronny. Zjazd strażaków po rurze, a także sygnał dżwiękowy i świetlny wozów strażackich wywołały zachwyt wszystkich dzieci. Lanie wody z węża strażackiego sprawiło również wszystkim ogromną frajdę. Przedszkolaki wysłuchały także opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Podczas pogadanki utrwaliły sobie numery telefonów do straży i numer alarmowy, przypominały sobie również sytuacje w których wzywa się na pomoc straż pożarną, a także zasady wzywania pomocy przez telefon. Bardzo dziękujemy dowódcy Jednostki Ratunkowo Gaśniczej st. kpt. Pawłowi Dmowskiemu za przygotowanie nam spotkania, a wszystkim strażakom za poświęconą nam uwagę, czas i zaangażowanie dzięki którym dziecimogły poznać kulisy ich pracy.

Konkurs logopedyczny

15 maja 2014 roku dzieci objęte terapią logopedyczną reprezentowały „nasze sokołowskie przedszkola” w I
Międzyszkolnym Konkursie Logopedycznym „Jestem dzieckiem- mówię ładnie”.
Celem konkursu było:

 • Nawiązanie współpracy między placówkami zatrudniającymi logopedów, integracja dzieci.

 • Podnoszenie poczucia własnej wartości dzieci z wadami wymowy.

 • Podkreślenie wagi mowy poprawnie artykułowanej, troska o poprawność językową.

 • Dostarczanie uczniom i przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich.

 • Popularyzacja pracy logopedów w środowisku lokalnym.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Jabłonnie Lackiej oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna  Sokołowie Podlaskim.

Ocenie poddana została:

 • Mowa artykułowana poprawnie

 • Postępy, jakie poczyniło dziecko w trakcie terapii logopedycznej

 • Interpretacja wiersza


Sposród uczestników konkursu wyłonieni zostali laureaci w trzech kategoriach:
I kategoria: dzieci przedszkolne
II kategoria: dzieci z klas I-III szkoły podstawowej
III kategoria: dzieci z klas IV- VI szkoły podstawowej

Naszym osobistym sukcesem jest zdobyte I- sze miejsce przez Hannę Skwierczyńską (Miejskie Przedszkole Nr 4), III- cie miejsce przez Nicolę Toczyską (Miejskie Przedszkole Nr 5) oraz dwóch wyróżnień dla Krzysztofa Ślepowrońskiego (Miejskie Przedszkole Nr 2) i Wiktora Tyroli (Miejskie Przedszkole Nr 3).

Gratulujemy dzieciom wspaniałego występu!W dniu 16 maja 2014 roku dzieci z grupy 5-6 latków: Kubusie, Wiewiórki, Muchomorki i Biedronki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Uczniowie z grupy teatralnej „Kacperek” zaprezentowały naszym wychowankom spektakle muzyczno – słowne, a szkolna grupa muzyczna wykonała koncert na instrumentach muzycznych. Nasze przedszkolaki zwiedziły także szkołę oraz miały możliwość wzięcia udziału w prawdziwych zajęciach szkolnych. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie przy tablicy oraz swobodnie czuły się w ławkach. Miłym aspektem wizyty w szkole było spotkanie z absolwentami naszego przedszkola, którzy byli naszymi przewodnikami po szkole.


„Adam i jego lalki w przedszkolu”

W dniu 6 maja 2014 r
oku nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość  – uczeń liceum ogólnokształcącego  Adam wraz ze swoimi „Gadającymi lalkami”. W zabawny sposób Adam wraz ze swoimi lalkami przedstawił dzieciom krótki program dotyczący bezpieczeństwa na ulicy oraz w przedszkolu. Opowiedział jako powinno się dbać o środowisko. Dzięki takiej zabawnej formie przekazu wiadomości, dzieci doskonale zrozumiały  ważne zasady jakimi powinni kierować się w życiu. Dzieci poznały sztukę mówienia bez poruszania ustami, czyli brzuchomówstwo.


Dzień Flagi w przedszkolu

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja, jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Został ustanowiony po nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie w 2004 roku.
Jak co  roku w naszym przedszkolu zorganizowano uroczystość z okazji Święta Flagi. Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się odświętnie, każdy miał ze sobą samodzielnie zrobioną polską flagę. Święto rozpoczęto uroczystą akademią, podczas którego przedszkolaki odśpiewały Hymn Polski, recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami naszego miasta. Wszystkie dzieci były bardzo dumne z takiej lekcji patriotyzmu.
Poprzez tego typu uroczystości i zajęcia organizowane w naszym przedszkolu, staramy się  już od najmłodszych lat budzić przywiązanie do Ojczyzny, do swego miasta - uczymy dostrzegać jego piękno. Nasza praca zmierza do tego, by w przyszłości, mógł zrodzić się prawdziwy, gorący patriotyzm -  tak, by kiedyś słowo "Polak" i "Ojczyzna" nasi wychowankowie wypowiadali z najgłębszą dumą.


Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego ,,Oficjalna maskotka Nadleśnictwa Sokołów”

29 kwietnia 2014 roku w Nadleśnictwie Sokołów odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom rodzinnego konkursu na ,,Oficjalną maskotkę Nadleśnictwa Sokołów”. Organizatorem konkursu dla rodzin przedszkolaków z miasta i powiatu było Miejskie Przedszkole nr 4 w Sokołowie Podlaskim i Nadleśnictwo Sokołów. Z naszego przedszkola w konkursie wzięło udział troje dzieci wraz ze swoimi rodzinami. Prace Dominiki Hawryluk, Jakuba Wojtczuka oraz Niny Sarneckiej zostały wyróżnione, a laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy uczestnikom i ich rodzinom oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!


Przedszkolaki Papieżowi

28 kwietnia 2014 roku dzieci z naszego przedszkola z okazji kanonizacji Jana Pawła II złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem papieża, znajdującym się na terenie przykościelnym parafii św. Jana Bosco. W ten sposób pracownicy i przedszkolaki oddały hołd św. Janowi Pawłowi II. Po modlitwie dzieci obejrzały w kościele wystawę prac plastycznych wykonanych przez starszych kolegów upamiętniających Wielkiego Polaka. Uroczystość uwieczniono na wspólnej pamiątkowej fotografii pod pomnikiem św. Jana Pawła II.


Teatrzyk „Jaś i Małgosia” w Bibliotece Miejskiej

25 kwietnia dzieci z grup „Biedronki”, „Muchomorki”, „Wiewiórki” oraz „Krasnale” udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I.Gałczyńskiego, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Jaś i Małgosia”. Przygotowała je Grupa Teatralna „Wiraż”, działająca przy Bibliotece Miejskiej pod kierunkiem pani Bożeny Mrozowskiej. Dzieci mogły podziwiać wspaniałą grę aktorską, niebywałą scenografię oraz muzykę. Było nam bardzo miło oglądać wśród aktorów tych, którzy są absolwentami naszego przedszkola.
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za przygotowanie i zaproszenie na tak niezwykłe przedstawienie teatralne.
Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie
rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego „Alleluja”.Wszystkim dzieciom i ich
Rodzicom serdeczne życzenia wielkanocne składa
Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3„O już Wielkanoc. Przedświąteczna cisza. Radosna nadzieja. Wszystkich ze sobą zbliża."

Na kilka dni przed Wielkanocą już po raz kolejny zorganizowaliśmy Śniadanie Wielkanocne dla wszystkich dzieci i personelu naszego przedszkola.
Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie stołu i jego dekoracji kolorowymi stroikami wcześniej przez nie przygotowanymi. Przy stołach zastawionych tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi dzieci zjadły wspólne śniadanie, oraz dowiedziały się o znaczeniu tych pokarmów, zwyczajach i tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Każdą grupę odwiedziła pani Dyrektor składając wszystkim ciepłe życzenia. Niespodzianką dla dzieci były słodkie upominki od Wielkanocnego Zajączka. Ten dzień miał wyjątkowy charakter: dzieci śpiewały piosenki świąteczne i bawiły się w zabawy związane z tradycjami Wielkanocnymi. Takie radosne przeżycia na długo pozostają w pamięci.


Ogólnopolski projekt „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”

W trosce o zdrowie naszych wychowanków nasze przedszkole przystąpiło do 10 akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka, pod hasłem: ,,Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”. W ramach tej akcji w każdej grupie wiekowej odbywają się zajęcia na temat zdrowej żywności w oparciu o „Piramidę Żywienia Przedszkolaka”. Warsztaty poświęcone są żywności ekologicznej, zdrowej żywności, która ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie naszych pociech i nas samych. Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka zabierają dzieci w podróż do wnętrza Piramidy. Dzięki Wieprzusiowi, Raptusiowi, Ociupince i cioci Róży dzieci dowiadują się co to jest zdrowa żywność, jakie produkty są zdrowe i jak wpływają na ich dobre samopoczucie i energię. Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są propozycje zabaw ruchowych, wierszyków, piosenek, warsztatów plastycznych, a także kulinarnych, kolorowanki, ilustracje i bajki, których bohaterowie zdążyli się już z dziećmi zaprzyjaźnić. Przedszkolaki zakładają w swoich salach też niewielkie ogródki, w których hodują zdrowe warzywa  oraz sieją nasiona rzeżuchy, owsa, fasoli. W ramach tej akcji m. in. odbyły się w grupie ,,Wiewiórki” zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem była ,,Zdrowa żywność na przykładzie jaj”, natomiast ,,Krasnale” w ramach zajęć kulinarnych usmażyły jajecznicę, a dzieci z grupy ,,Kubusie” wyciskały soki ze świeżych owoców i warzyw. Akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka potrwa w naszym przedszkolu jeszcze do końca kwietnia. Na tablicy z aktualnościami przedszkola rodzice znajdą prezentację zawierającą wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i ekologicznej żywności - by komunikacja między dzieckiem, nauczycielem i rodzicem była spójna, a dzięki temu przekładała się na wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych naszych dzieci.


Przedszkoliada na basenie


10 kwietnia 2014 roku bieżącego roku dzieci z grup: „Wiewiórki”, „Krasnale” (5- latki) oraz gr. „Muchomorki” i „Biedronki” (6- latki) wzięły udział w sportowych zabawach na pływalni w ramach VI edycji Przedszkoliady. Dzieci wykazały się dużą aktywnością ruchową, chętnie brały udział w sportowych konkurencjach wodnych ale przede wszystkim  wspaniale się bawiły w wodzie co właśnie jest celem nadrzędnym Przedszkoliady.


Zajęcia z „Iris Folding” w grupie Muchomorki

8 kwietnia 2014 roku dzieci 6-letnie z grupy Muchomorki wzięły udział w zajęciach plastycznych nowatorską techniką „Jris Folding”. Dzieci i panie dzięki uprzejmości pani Katarzyny Zalewskiej (mamy Rafała) poznały sztukę wykonywania wzorów z kolorowych nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył Iris - kształt przypominający przysłony fotograficznej.
Dzieci doskonale poradziły sobie z samodzielnym układaniem kolorowych pasków, wypełniając szablony wzorów wielkanocnych: zajączka, kurczaka, baranka i pisanki . Zajęcia te pozwoliły też utrwalić znajomość zapisu cyfr, oraz kolejności ich występowania po sobie. Efektem zaangażowania i skupienia dzieci podczas zajęć są przepiękne prace, które możemy podziwiać na tablicy grupy Muchomorki.Kiermasz Wielkanocny w grupie Kubusie

7 kwietnia 2014 roku odbył się w grupie Kubusie „Kiermasz Wielkanocny”. Dzieci wraz z panią Kasią wykonały różnego rodzaju ozdoby świąteczne: pisanki, koszyczki, baranki, kurczaczki, zajączki oraz kartki wielkanocne. Kolorowe ozdoby świąteczne: wyjątkowe, niepowtarzalne i robione ręcznie cieszyły się dużym powodzeniem wśród Rodziców z grupy Kubusie, którym serdecznie dziękujemy. Zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup zabawek dla grupy Kubusie.


Czerwony Kapturek w bibliotece

7 kwietnia 2014 roku na zaproszenie Pani Dyrektor Hanny Lecyk dzieci z grupy Misie, Smerfy i Kubusie wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Wspaniała dekoracja, barwne kostiumy oraz cudowna gra młodych aktorów z grupy teatralnej Wiraż sprawiły, że nasze przedszkolaki były zachwycone bajką. Chętnie też wzięły udział w warsztatach aktorskich poprowadzonych przez Panią Bożenę Mrozowską. Po powrocie do przedszkola dzieci bardzo chętnie opowiadały wrażenia z przedstawienia.


Rozstrzygnięcie konkursu ,,Plakat o zdrowiu”

3 kwietnia 2014 roku odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego ,,Plakat o zdrowiu”. Konkurs został zorganizowany w ramach realizowanego w naszej placówce projektu edukacyjnego ,,Zdrowe ciało, zdrowy duch, nasz przedszkolak to jest zuch”. Celem konkursu była promocja zdrowego stylu życia oraz wyszukiwanie talentów plastycznych wśród dzieci. Podniesienie poziomu świadomości w zakresie promowania zdrowia stanowi jeden z kluczowych warunków upowszechniania zdrowych stylów życia. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu skuteczności edukacji zdrowotnej dzieci. Zdrowie dziecka jest podstawowym warunkiem pomyślnego procesu wychowawczego. Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia, dlatego edukacja zdrowotna jest tak ważna dla naszych przedszkolaków.
Na konkurs zgłoszono siedem plakatów wykonanych przez osiemnaścioro dzieci z miejskich przedszkoli. Jury w składzie: Beata Rosak – przewodnicząca komisji, pielęgniarka Wanda Kozak oraz doktor Paweł Okorski, stwierdziło, iż wszystkie prace były tematycznie związane z promowaniem zdrowego stylu życia. Wysoki poziom artystyczny oraz różnorodne techniki plastyczne utrudniły komisji konkursowej wybór laureatów. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zajęły więc pierwsze miejsce oraz otrzymały dyplomy i nagrody. Wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania talentów plastycznych! Organizatorkami konkursu były: Beata Nowakowska-Sałata, Grażyna Woźniak oraz Katarzyna Żebrowska.


Zajęcie otwarte w grupie Wiewiórki

W ramach realizacji ogólnopolskiej akcji o charakterze edukacyjnym „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” w naszym przedszkolu realizujemy cykl zajęć pod hasłem „Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”. Tym razem tematem będą produkty ekologiczne. Chcąc zwrócić uwagę rodziców na istotę właściwego odżywiania dziecka w wieku przedszkolnym, dnia 2 kwietnia 2014 roku odbyło się w grupie „Wiewiórki” zajęcie otwarte „Zdrowa żywność na przykładzie jaj”. Chcieliśmy pokazać  rodzicom i dzieciom, jak duże właściwości zdrowotne mają jaja z ekologicznego chowu. Przypomnieliśmy sobie czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka oraz co to jest zdrowa żywność i jak ją rozpoznać. Dzieci dowiedziały się, skąd się biorą jajka. Poznali jego budowę i to jak się ono zmienia pod wpływem temperatury. Nauczyły się rozpoznawać zdrowe jaja według oznaczeń ekologicznych, oraz ich miejsca na piramidzie żywienia. Nie obyło się bez zabaw z jajami „Jajo kurze”, czy „Wyścigi z jajem”. Punktem kulminacyjnym zajęcia były jajeczne stworki, które dzieci wykonały wraz z rodzicami wykorzystują jajka i warzywa. Po tym zajęciu jesteśmy ekspertami od zdrowych jajek.


Międzyprzedszkolny konkurs "Muzyka i ruch to przyjaciół dwóch"


26 marca 2014 roku w Miejskim Przedszkolu nr 5 w Sokołowie Podlaskim odbył się międzyprzedszkolny konkurs pt. „Muzyka i ruch to przyjaciół dwóch”. Celem konkursu było twórcze rozwijanie aktywności ruchowej oraz promowanie jej wśród dzieci i osób dorosłych. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy "Biedronki":  Julia Drzewiecka, Zuzanna Borychowska, Zuzanna Pogorzelska, Kacper Góral oraz Kacper  Kosieradzki pod kierunkiem Pani Wioletty Skorupki i Beaty Drzewieckiej. Dzieci ćwiczyły w rytm muzyki „Ruch jest moim przyjacielem”. W czasie obrad jury, przedszkolaki skosztowały zdrowego poczęstunku w postaci kolorowych kanapek, świeżych owoców, warzyw oraz soków.
W drugiej części spotkania dzieci wraz z wychowawcami wzięły udział w zabawach integracyjnych takich jak: „Gimnastyczny blues”, „Boogie woogie”, czy „Taniec przyklejaniec”. Nasi zdolni artyści zajęli zaszczytne I miejsce,a każdy z uczestników  konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.
Wspólne spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła w ruchu - Ćwiczyć każdy może”.


Cyfrowe Planetarium „Astropark” w przedszkolu

26 marca 2014 roku gościliśmy w naszym przedszkolu Cyfrowe Planetarium Objazdowe „Astropark”. Obsługa Planetarium zabrała nasze dzieci w wędrówkę po Wszechświecie, aby w ten sposób zainteresować młodych odkrywców astronomią - matką wszystkich nauk. Wewnątrz nadmuchiwanej ogromnej kopuły odbyła się ciekawa projekcja, dzięki której przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, fazy Księżyca, Mleczną Drogę, oglądały gwiazdozbiór, widziały spadające gwiazdy oraz wzięły udział w wyprawie na Księżyc i Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ciekawy pokaz dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.Zajęcia otwarte w „Biedronkach”

Zajęcia otwarte z rodzicami są doskonałym uzupełnieniem informacji o pracy nauczyciela. Dnia
24 marca 2014 roku takie zajęcia odbyły się w grupie „Biedronki”. Temat zajęć brzmiał „Wiosenne dni”. Cele główne zajęć to: aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego działania, wdrażanie do pracy w zespole, ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej, rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi. Podczas zajęć rodzice mogli w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać wypełnianie w przedszkolu zadań i stosowanych metodach pracy oraz aktywnie uczestniczyć w zajęciach.


Pierwszy dzień wiosny

21 marca 2014 roku w naszym przedszkolu dzieci radośnie powitały pierwszy dzień wiosny. Przygotowanie do tego dnia rozpoczęliśmy wcześniej. Podczas spacerów szukaliśmy oznak wiosny. Dzieci poznały wiersze, piosenki i rymowanki o tematyce wiosennej. Przygotowały także piękne wiosenne kwiaty z bibuły. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień. Po śniadaniu dzieci wyszły do ogrodu, gdzie powitały wiosnę tańcem, wierszem i piosenką, a następnie wyruszyły w kolorowym, wiosennym  korowodzie uliczkami miasta. Oczywiście nie obeszło się bez śpiewu i radosnych okrzyków na cześć wiosny.
„Witaj wiosenko, zielona panienko”.
„Wiosno, wiosno – nie zwlekaj, przybądź do nas z daleka”.
„Cześć Wiosenko, stań tu z nami – teraz my ci zaśpiewamy”.

Po powrocie do przedszkola trwała dalsza zabawa na cześć Pani Wiosny.
Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a dzieci wyniosły z niego dużo radości i poczucie wspólnoty lokalnej.


Kubusie zakładają „Zielony ogródek”

20 marca 2014 roku czterolatki wspólnie z panią Kasią postanowiły założyć „Zielony ogródek”. Dzieci zasadziły w swoim kąciku przyrody cebulę na szczypior oraz zasiały nasiona rzeżuchy, owsa, fasoli oraz kwiatów, które posadzą wiosną w przedszkolnym ogródku. Poznały dwa sposoby wysiewu nasion: do ziemi i na watę. Dzieci dowiedziały się, że rośliny do wzrostu potrzebują wody, światła i odpowiedniej temperatury, więc codziennie starannie podlewają sadzonki i nasionka oraz odstawiają je w ciepłe miejsce na przedszkolny parapet.Muchomorki na kręgielni


Dnia 20 marca 2014 roku grupa 6-latków Muchomorki została zaproszona  przez właścicieli nowo otwartej  kręgielni  Yunawi państwa Gęsina na 7 urodziny Wiktorii. Dzieci oprócz wspaniałego poczęstunku  pizzy, tortu i słodkości zwiedziły kręgielnie i mogły zagrać w kręgle. Czas spędzony na urodzinach w wyjątkowym miejscu nasze dzieci na pewno  długo i miło będą wspominały.


Zebranie z rodzicami – prelekcja dotycząca sześciolatków i siedmiolatków w szkole

18. marca 2014 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z rodzicami w celu przekazania im informacji o wszystkich podejmowanych działaniach związanych z obniżeniem wieku szkolnego.

Poniżej dostępne są materiały przedstawione podczas wspólnego spotkania, z którymi warto się zapoznać.

Prezentacja - Mamo, tato - szkoła dla Twojego sześciolatka.

Broszura 1 - Znaczenie edukacji przedszkolnej.

Broszura 2 - Sześciolatek w szkole. Co może zrobić szkoła?

Broszura 3 - Sześciolatek w szkole. Co mogą zrobić rodzice?


Broszura 4 - Sześciolatek w szkole. Co może zrobić nauczyciel?


Broszura 5 - Sześciolatek w szkole. Co możemy zrobić wszyscy razem?
Ogłoszenie w sprawie naboru
na rok
szkolny 2014/2015


Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr
3 w Sokołowie Podlaskim ogłasza nabór na wolne miejsca na rok szkolny 2014/2015 od dnia 10 lutego 2014 roku do dnia 21 marca 2014 roku.
Informacja o rekrutacji oraz wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z wymaganymi dokumentami dostępne są w sekretariacie przedszkola oraz na stronie internetowej, w zakładce rekrutacja.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola do pobrania tutaj
.Konferencja ZNP

11 marca 2014 roku w naszym przedszkolu odbyła się Konferencja sprawozdawczo- wyborcza Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ognisko zrzesza nauczycieli i pracowników administracji i obsługi z Miejskich Przedszkoli .W zebraniu uczestniczyła Pani Prezes Oddziału Danuta Zadrożna. Przez ostatnie 12 lat funkcję Prezesa Ogniska pełniła kol. Alicja Złotkowska, natomiast w kadencji na lata 2014-2018 Prezesem została wybrana kol. Barbara Skłodowska, zastępcą kol. Alicja Złotkowska. Nowemu Zarządowi życzymy sukcesów w pracy na rzecz innych.


Nasze przedszkole zostało wybrane do uczestnictwa w nowatorskim projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.  
Projekt o charakterze ogólnopolskim realizowany będzie w naszej placówce od października 2013 do lutego 2015.
Nauka języka angielskiego w przedszkolu odbywa się na zasadzie wspólnych zabaw dzieci z nauczycielem, a omawiany materiał jest wciąż powtarzany w celu jego utrwalenia. Zakres tematyczny dotyczy bliskich dzieciom pojęć takich jak: kolory, cyfry, nazwy części ciała, ubrań, typów pogody, nazwy zabawek, zwierząt żyjących na farmie czy w zoo, jedzenia (owoców, warzyw, słodyczy itd.), nazwy pomieszczeń w domu, wykonywanych czynności (klasowy język poleceń) etc.
W czasie spotkań z językiem angielskim dzieci dwa razy w tygodniu spotykają się z głównym bohaterem kursu (pacynką kotka bądź papugi), której przygody stanowią podstawę do poznawania kolejnych słów oraz zwrotów w języku angielskim.
Dzieci trzy i czteroletnie poznają kotka o imieniu Kenny. Wraz z nim podróżują po farmie oraz sklepie zoologicznym, spotykając kolejnych jego przyjaciół. Natomiast przedszkolaki w wieku pięciu i sześciu lat poszukują skarbów ukrytych przez piratów wraz z papugą o imieniu Captain Jack.

W czasie zajęć z języka angielskiego przedszkolaki:
- poznają nowe słowa,
- słuchają historyjek i przedstawiają ich inscenizacje,
- śpiewają związane z nimi piosenki (ilustrowane ruchem – z pokazywaniem),
- oglądają animowane bajki oraz filmiki, których bohaterami są Brytyjczycy,
- wykonują prace plastyczne w celu utrwalenia materiału językowego,
- biorą udział w zabawach ruchowych (w tym gimnastyce po angielsku),
- grają w oryginalne angielskie gry planszowe,
- poznają bohaterów dziecięcych opowieści oraz historyjek na bazie literatury angielskiej,
- poznają kulturę Wielkiej Brytanii poprzez nabywanie wiedzy o zwyczajach i świętach odbywających się tam takich jak m.in.: Boże Narodzenie, Wielkanoc,
- mają dostęp do nowoczesnej technologii, w tym do tablicy interaktywnej, gdzie sprawdzają w praktyce nabyte dotychczas przez siebie umiejętności językowe.

Raz w roku reprezentanci przedszkola występują na scenie warszawskiego Ośrodka Kultury Ochoty, aby zaprezentować scenkę w języku angielskim. Występy te odbywają się w ramach konkursu „Act and Sing in Winter” („Graj i śpiewaj zimą”), na którym występują dzieci z innych przedszkoli, w tym również dwujęzycznych. Patronem honorowym konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty.

Na stronie internetowej przedszkola, w zakładce „Kącik specjalistów” znajdują się  „Zeszyty współpracy z rodzicami”, napisane po polsku. Zawierają one propozycje dla rodziców oraz opiekunów, w jaki sposób utrwalać poznany przez dziecko materiał językowy. W zeszytach znajdują się opisy zajęć, poznane słowa i zwroty, teksty piosenek wraz z ich tłumaczeniem. Dzięki temu rodzic, nawet nie znając języka angielskiego, może brać udział w nauce języka obcego.


Walentynki w  przedszkolu

W naszym przedszkolu dzień 14 lutego obchodzony jest pod hasłem „Uczymy się żyć w zgodzie i przyjaźni”. Walentynki to okazja do okazywania uczuć najbliższym, kolegom i koleżankom. To dzień, w którym obdarowujemy się prezencikami i karteczkami. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń. Cały dzień w przedszkolu  bawiliśmy się walentynkowo. Przystroiliśmy sale, a dzieci wycinały i ozdabiały serduszka. Były konkursy, zagadki i słodkości w postaci serduszek. Tego dnia byliśmy dla siebie wyjątkowo mili i życzliwi. Wszystkim życzymy dużo miłości.


Przedszkoliada 2014

13 lutego 2014 roku w Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim odbyła się VI edycja Sokołowskiej „Przedszkoliady”, którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. O godzinie 9.00 przedszkolaki wmaszerowały na halę sportową do wydzielonych sektorów w reprezentacyjnych koszulkach charakterystycznych dla każdego przedszkola, na których widniał numer i logo danej placówki. W zawodach sportowych uczestniczyło 14 przedszkoli z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Nasze przedszkole reprezentowane przez osiemnaścioro dzieci w wieku od 4 do 6 lat oraz panie: Katarzynę Żebrowską, Beatę Nowakowską-Sałatę i Grażynę Woźniak  znakomicie zaprezentowało się podczas zabaw i gier sportowych. W trakcie rozgrywanych konkurencji słychać było dopingujące okrzyki. Dodatkową atrakcją  był ,,Sokolik” oraz ,,Koty”, które pomagały małym sportowcom w poszczególnych konkurencjach. Każdy z zawodników otrzymał dyplom i słodki upominek. Dobra zabawa oraz promocja sportu to główny cel  odbywającej się co roku ,,Przedszkoliady”. Nasi przedszkolacy dobrze wiedzą jak ważny jest ruch dla ich zdrowia oraz rozwoju i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zawodach. Już czekamy na kolejny etap rozgrywek, który odbędzie się na krytej pływalni.


Udział dzieci w IV Show Przedszkolaków

11 lutego 2014 roku w sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się IV Show Przedszkolaków promujący młode talenty. Organizatorem Show było Muzyczne Przedszkole Nutka z Siedlec. Dzieci z 10 przedszkoli wykazały się talentem do interpretacji muzyki z bajek Walta Disneya. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy "Biedronki":  Zuzanna Czarnocka, Lidia Suchożebrska, Julia Malon, Kacper Góral, Kacper  Kosieradzki. Do występów dzieci przygotowywały panie: Wioletta Skorupka i Beata Drzewiecka. Dzieci zaprezentowały utwór do bajki "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W nagrodę za cudowną prezentację dzieci otrzymały wspaniałe nagrody i dodatkową atrakcją była jeszcze wizyta w McDonald’s. Jesteśmy  bardzo dumni z naszych wychowanków.Bezpieczne Ferie

Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. W czasie trwania ferii nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też 10 lutego 2014 roku w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia ,,Bezpieczne Ferie”. Na zaproszenie p. dyrektor Jolanty Krysiak naszych wychowanków odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim aspirant sztabowy specjalista do spraw nieletnich p. Dariusz Tomczuk. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawom związanym z bezpieczną zabawą podczas zimowych ferii. Pan policjant przestrzegał przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówił o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach ulic, wchodzeniu na zamarznięte zbiorniki wodne, o spotkaniach obcych przypadkowych ludzi. Prosił o zachowanie szczególnej uwagi podczas poruszania się po drogach po zmroku i przekonywał dzieci o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Wszystkie informacje były kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazały dzieci ich wiedza na temat bezpiecznych zabaw zimowych i ogólnie bezpieczeństwa jest bardzo duża.Bal Karnawałowy – w krainie bajek i baśni

Karnawał to fantastyczny czas zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dla przedszkolaków bal karnawałowy to dzień niezwykły, często bardzo długo wyczekiwany. Piątego lutego w grupach przedszkolnych, a szóstego w grupach najmłodszych dzieci przebrane za bajkowe postacie tańczyły w rytmie znanych dyskotekowych hitów. Nie zabrakło konkursów, w których bardzo chętnie uczestniczyły wraz ze swoimi paniami m.in.: konkurs tańca z balonami, kolorowymi apasz
kami i gwiazdkami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą stąpając po czerwonym dywanie prezentowały swoje stroje. Bal odbył się w cudownej atmosferze wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzach przedszkolaków, którzy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie wspaniałej zabawy wszystkie dzieci w nagrodę za przepiękne przebrania oraz udział w konkursach zostały przez Panią Dyrektor obdarowane słodkimi niespodziankami.
Rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy za przygotowanie strojów karnawałowych dla swoich pociech.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronach: www.zyciesokolowa.pl ; www.nwg.pl ; www.podlasie24.plWycieczka do Siedlec na spektakl "O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela”

4 lutego 2014 roku 72 dzieci z grup: "Biedronki", "Krasnale", "Muchomorki' i "Wiewiórki" wraz ze swoimi Paniami uczestniczyło w wycieczce do Siedlec. Głównym powodem wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. "O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela”. Przedstawienie wyreżyserował i stworzył  muzykę  Waldemar Koperkiewicz. Akcja spektaklu  ze specjalnie napisaną muzyką rozgrywa się na oceanie i bezludnej wyspie.  Dobry Pirat Bucior i zły Pirat  Hak konkurują ze sobą w poszukiwaniu skarbu. Kiedy go znajdują to prędko ten skarb stracą ale zyskują  przyjaźń. W przedstawieniu występuje również niezwykle barwna i gadatliwa papuga. Dzieci miały okazję obejrzeć świetnie zagraną sztukę z niespodziewanymi zwrotami akcji i zaskakującą puentą. Dodatkowym atutem przedstawienia była ciekawa muzyka i kolorowe kostiumy. Po obejrzeniu spektaklu skorzystaliśmy z  możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć  z aktorami biorącymi udział w przedstawieniu.  W drodze  powrotnej skorzystaliśmy jeszcze z jednej atrakcji, która okazała się równie radosną, a mianowicie była to wizyta w Mc Donald’s. Wycieczka była udana i dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń.W dniu 30 stycznia 2014r. odbyło się w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim wręczenie nagród rozstrzygniętego Powiatowego Konkursu Plastycznego „O czym marzą zwierzęta w Wigilijną noc”. Z naszej placówki prace wykonały dzieci: z gr. „Muchomorki” Julia Piwko, Nina Sarnecka, z gr. „Wiewiórki” Filip Szewczuk, z gr. „Biedronki” Julia Drzewiecka i Oliwia Rozbicka. Po części artystycznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Specjalnej uczestników konkursu zaproszono na słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci otrzymały upominki od organizatorów konkursu. Gratulujemy.


W dniach 21-29.01.2014 roku odbyły się w naszym przedszkolu uroczyste Spotkania Opłatkowe połączone ze świętem Babci i Dziadka. Celem tego rodzaju spotkań jest możliwość sprawienia radości swoim bliskim i przeżywanie pozytywnych emocji. W poszczególnych grupach  zostały wystawione Jasełka, które mają wieloletnią tradycję w naszym przedszkolu. Mali aktorzy w przepięknej scenografii oraz w przemiłej, świątecznej atmosferze z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom upominki. Dziadkowie byli jak zawsze wzruszeni oglądając swoje pociechy i dziękowali, że mogą co roku uczestniczyć w takich spotkaniach. Niezmiernie nam miło, że nasze Spotkania uświetnili zaproszeni Goście: Pani Grażyna Grądzka – Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski oraz ks. Leszek, ks. Henryk i ks. Michał z Parafii św. Jana Bosko. Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Rodziców, którzy aktywnie włączyli się w pomoc podczas przygotowywania poczęstunków i  strojów dla dzieci. Mamy nadzieję, że wszystkim Gościom, Rodzicom, Babciom oraz Dziadkom podobały się uroczystości i z miłą chęcią nieraz do nas powrócą.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronach:  www.nwg.pl ; www.podlasie24.pl ; www.zyciesokolowa.pl


Konkurs miniatur artystycznych w języku angielskim „Act and sing in winter 2014”

22. stycznia 2014 roku pięciolatki z grupy Krasnale (Amelia, Zuzia, Antek, Agata, Kuba) reprezentowały nasze przedszkole w IV edycji konkursu „Act and sing in winter 2014”. Jest to konkurs przeznaczony dla przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy I-III i IV-VI)
w ramach, którego uczniowie prezentują wybraną scenkę bądź piosenkę w języku angielskim. W tym roku w konkursie wzięło udział 35 przedszkoli oraz 49 szkół. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Tęczowy Ogród”.
Tym razem przedszkolaki zaprezentowały inscenizację znanej bajki „Three Billy Goats”. Opowiada ona o mieszkającej na górze rodzinie koziołków, która pewnego dnia odkrywa, że nie zostało im już nic do jedzenia. Wtedy mały koziołek zauważa, że w oddali znajduje się trawa, więc wszyscy pędzą, aby jak najszybciej tam dotrzeć. Jednak w drodze okazuje się, że w tej okolicy znajduje się wielka rzeka, którą można pokonać jedynie przez most. Jednak, aby go przekroczyć, należy do tego przekonać jego właściciela, mieszkającego pod mostem trolla. O tym, czy udało się to koziołkom, musicie przekonać się sami…
Publiczność zgromadzona na sali koncertowej Ośrodka Kultury Ochoty „OKO” w Warszawie, już po raz kolejny podziwiała przepiękną scenografię oraz kostiumy, w których wystąpiły nasze przedszkolaki.
Występy uczestników oceniało jury, które brało pod uwagę: oryginalność prezentacji, poprawność językową oraz poziom artystyczny występu.
Konkurs ma na celu zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego, doskonalenie kompetencji językowych i promocję zdolnych uczniów.
Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.
Patronami i sponsorami tegorocznej edycji konkursu są między innymi portale internetowe: Qlturka.pl, Miasto Dzieci i BLIŻEJ PRZEDSZKOLA - wychowanie i edukacja; Akademia Nauki, Empik School, Hats Off ,YLRC; Wydawnictwa: PEARSON, Cambridge, Oxford.

Dzieciom gratulujemy wspaniałego występu!Podsumowanie akcji „Góra Grosza 2013”

„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie!”


„Góra Grosza” to akcja znana i lubiana przez dzieci. Po raz kolejny przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do akcji. Celem tej akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Podczas akcji trwającej dwa tygodnie udało się uzbierać olbrzymią Górę Grosza – 15 275 monet, w sumie 379 zł 72 gr.
13 stycznia 2014 roku odbyło się w naszym przedszkolu podsumowanie XIV edycji akcji „Góra Grosza”. Pani dyrektor Jolanta Krysiak odczytała protokół zbiórki oraz serdecznie podziękowała wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkola za udział w akcji „Góra Grosza” wręczając podziękowania dla każdej grupy na ręce przedstawiciela. Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęły się panie nauczycielki: Katarzyna Żebrowska, Beata Nowakowska-Sałata i Grażyna Woźniak. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Natomiast patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronach: www.podlasie24.pl
; www.zyciesokolowa.pl

Spotkanie przedszkolaków z uczniami kl. I i III Szkoły Podstawowej nr 1

Rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole wiąże się z wieloma zmianami w jego funkcjonowaniu. Społeczność szkolna, w którą wkracza, jest o wiele liczniejsza. Samo dziecko staje się bardziej anonimowe, redukcji ulega też opieka dorosłych w stosunku do niego. Pomyślny start ucznia w szkole jest niezwykle ważny, gdyż ma on poważny wpływ na jego negatywny lub pozytywny stosunek do szkoły. Od odpowiedniej motywacji dziecka zależy często cała jego kariera szkolna. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby zniwelować trudności związane z przekroczeniem tego pierwszego progu edukacyjnego. Oczywiste jest zatem, że należy zrobić wszystko, aby przejście dziecka z przedszkola do szkoły stało się dla niego jak najmniej stresujące, było przyjemnym i niezapomnianym przeżyciem.   Ważnym elementem przygotowującym dziecko do roli ucznia jest nawiązanie dobrych relacji ze środowiskiem szkolnym, do którego włączeni zostaną nasi wychowankowie w momencie podjęcia obowiązku szkolnego. Nasze przedszkole taką współpracę podejmuje w ramach opracowanego projektu edukacyjnego ze szkołą nr 1. Obie placówki znajdują się w bliskiej od siebie odległości, a większość absolwentów przedszkola staje się uczniami PSP Nr 1. Taka sytuacja stwarza sprzyjające warunki do efektywniejszej współpracy, wymiany doświadczeń oraz harmonijnego włączenia 5-6 latków w społeczny organizm szkoły. W ramach tej współpracy zaprosiliśmy uczniów klasy I i III do naszego przedszkola. Wspólne rozmowy, zabawy zbliżyły dzieci, a punktem kulminacyjnym był występ pań pracujących w przedszkolu, które zaprezentowały inscenizację wierszy Juliana Tuwima. W ich teatralnym wykonaniu dzieci zobaczyły:  Murzynka Bambo, Rzepkę, Pana Hilarego, Zosię Samosię, Dwóch Michałów, Dyzia Marzyciela i Dźoncia. Nasz absolwent Kamil Kaczmarczyk zarecytował Słonia Trąbalskiego, a uczennice kl. III, czytały wiersze Juliana Tuwima. Celem naszych działań było wpojenie dzieciom ważnych wartości, uwzględniając dobrą zabawę, śmiech i wspaniałą atmosferę. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy placówkami będzie kontynuowana i wzbogacana o ciekawe działania edukacyjne.


Niech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2014 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Dzieciom oraz Rodzicom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.


W ramach współpracy naszego przedszkola z Gimnazjum Salezjańskim w Sokołowie Podlaskim, uczniowie szkoły przeprowadzili zajęcia z gr. 6-latków ,,Muchomorki’’ pt. ,,Dom, parafia, podwórko, szkoła’’ - fundamenty ,na których oparta jest wychowawcza praca oratoryjna. Tematem zajęć było zapoznanie dzieci z działalnością oratorium i zachęcanie ich do odwiedzania oratorium, gdzie pod opieką animatorów można się dobrze i bezpiecznie bawić, uczyć i spędzać miło wolny czas.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w III edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh"

Nasze przedszkole już po raz trzeci brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”.
Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę, ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą w Polsce.
W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone scenariusze, materiały multimedialne, plansze edukacyjne. W zajęciach  dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie – Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, obejrzały film edukacyjny dotyczący higieny jamy ustnej oraz kolorowały obrazki z bohaterami. Odbyło się również spotkanie ze stomatologiem w grupie „Kubusie”, podczas którego dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania pt. „Idę do dentysty”, oglądały rekwizyty przyniesione przez panią stomatolog oraz dowiedziały się jakie pokarmy i napoje szkodzą, a jakie wzmacniają zęby.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało odznakę „Pastusiowego Zucha” oraz „Kartę zdrowych ząbków”,  gdzie wraz z rodzicami będzie kontrolować systematyczność dbania o swoje ząbki.
W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy broszury w celu mobilizacji ich do wspólnego działania, kontynuowania edukacji z zakresu dbania o higienę jamy ustnej w domu. Zachęcaliśmy rodziców także do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym „Zostań Pastusiową Gwiazdą”.
Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.
Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją „Akademii Aquafresh” objęli: Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.


Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Wioletta Skorupka
Bezpieczny przedszkolak


Wychowanie dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie dbałości o własne bezpieczeństwo koncentruje się wokół kształtowania u dzieci umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach i uświadamianie im niebezpieczeństw, zabaw w żle wybranym miejscu oraz ze strony zwierząt. Dnia 12 grudnia 2013 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące akcję "Bezpieczny Przedszkolak". W tym dniu dzieci zaszczyciło wielu gości, wśród których byli: Naczelnik Wydziału Oświaty Mieczysław Sobieszczak, komisarz Powiatowej Komendy Policji Marek Żero, aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski, p. Magdalena Kwiatek przedstawiciel Firmy Opel Jastrzębski  oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Spotkanie rozpoczęły występy artystyczne dzieci z grupy Biedronki oraz Muchomorki przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas pogadanki prowadzonej przez p. Sławomira Tomaszewskiego dzieci wykazały się ogromnym zasobem wiedzy na temat bezpieczeństwa. Wiedzę tę nabywały podczas szeregu zajęć, zabaw, konkursów prowadzonych przez nauczycielki pracujące w naszej placówce. Do wyżej wymienionych przedsięwzięć zaliczamy również "Bezpieczne Kamizelki Przedszkolaków". To przedsięwzięcie Firmy Opel Jastrzębski. Dzięki niemu dzieci otrzymały odblaskowe kamizelki. W ten sposób nasi wychowankowie będą poruszali się podczas zabaw, wycieczek i wyjść w jednolitych strojach odblaskowych. Dzięki temu wychodzące na ulicę dzieci będą bezpieczne, zwłaszcza jesienią i zimą.
"Więc pamiętajcie przedszkolaki o bezpieczeństwo trzeba dbać".


Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie www.nwg.plPodsumowanie Roku Juliana Tuwima

Rok 2013 w myśl przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały, poświęcony jest Julianowi Tuwimowi. W związku z tym nasze przedszkole podjęło działania edukacyjne, mające na celu popularyzację twórczości tego wielkiego poety. Chcieliśmy w ten sposób oddać hołd człowiekowi, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm dnia codziennego. W ciągu całego roku  organizowaliśmy szereg imprez związanych z osobą i twórczością poety. Były to:

 • Konkurs plastyczny „Wiersze Juliana Tuwima”,

 • Udział w Przeglądzie Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego 2013,

 • Tuwim w muzyce – koncert zespołu wokalno- instrumentalnego „Gimnazjal- Band”,

 • Udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Tuwim w poezji dziecięcej”,

 • Spektakl teatralny w SOK „Przez bajki w świat - W Tuwimowie”,

 • „Bal w Tuwimowie” z okazji Dnia Dziecka,

 • Turniej wiedzy „Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”,

Zakupienie książek z wierszami i płyty z projektu „Tuwimki” oraz wierszy czytanych przez znanych aktorów.
Uwieńczeniem tychże działań było uroczyste podsumowanie obchodów roku Juliana Tuwima, podczas którego Panie z naszego przedszkola zaprezentowały inscenizację wierszy poety. W ich teatralnym wykonaniu dzieci zobaczyły Murzynka Bambo, Rzepkę, Pana Hilarego, Zosię Samosię, Dwóch Michałów, Dyzia Marzyciela i Dźoncia. Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich sam Julian Tuwim z żoną Stefanią.
Nasze całoroczne projekty bardzo przybliżyły nam wszystkim postać tego wyjątkowego poety i jego twórczość. Celem naszych działań było również wpojenie dzieciom ważnych wartości, uwzględniając  dobrą zabawę, śmiech i wspaniałą atmosferę.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie www.podlasie24.pl


Wizyta pani stomatolog w „Kubusiach”

9 grudnia 2013 roku w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” realizowanego w naszym przedszkolu odwiedziła nas mama Ani z grupy „Kubusie” – lekarz stomatolog. Celem wizyty było: eliminowanie zjawiska strachu przed stomatologiem, zachęcanie dzieci do systematycznego mycia zębów, regularnego odwiedzania dentysty oraz dostarczanie wiedzy na temat próchnicy i przyczyn jej powstawania. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania pt. „Idę do dentysty” oraz oglądały rekwizyty (narzędzia stomatologiczne) przyniesione przez panią stomatolog. Dowiedziały się jakie pokarmy i napoje szkodzą, a jakie wzmacniają zęby. Na koniec spotkania pani Joanna Iwańska podarowała dzieciom breloczki „dzielnego pacjenta”. Serdecznie dziękujemy pani stomatolog za wizytę i zapraszamy ponownie!


Spotkanie z Mikołajem


6
grudnia jak każdego roku o tej porze nasze Przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Przedszkolaki przywitały go uroczyście piosenkami, wierszykami i inscenizacjami. Święty Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami, którymi  były zachwycone. Wspólna zabawa z Mikołajem zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami.


Mikołajkowy Koncert Zespołu "Limbos" w przedszkolu

4 grudnia 2013 roku w naszym przedszkolu odbył  się Mikołajkowy Koncert Zespołu "Limbos". Hasłem i jednocześnie motywem przewodnim tego koncertu były „Cieple i kolorowe melodie światowe". Podczas tego koncertu dzieci miały możliwość słuchania  różnorodnej muzyki granej na żywo . Były więc melodie ze znanych filmów np. Indiana Jones, Polskie Drogi A. Kurylewicza, Pretty Woman; aktywnie słuchaliśmy  fragmentów utworu M. Musorgskiego Obrazki z wystawy (miniatury Taniec kurcząt w skorupkach oraz Brama Kijowska) , dzieci uczyły się pokazywać rytm charakterystyczny dla  poloneza podczas słuchania poloneza Miechodmucha z opery Krakowiacy i Górale. Naśladowaliśmy grę instrumentów podczas muzyki z Ameryki Południowej, czy jazdę pociągu w czasie słuchania melodii Wsiadajcie do pociągu. W koncercie  przedszkolaki mogły sobie także pośpiewać razem z Panem wokalistą znane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci żywo reagowały na instrumenty, na których grali muzycy oraz chętnie brały udział w zabawach proponowanych przez prowadzącego koncert. Obserwując spontaniczne reakcje dzieci mamy pewność, że był to dobrze spędzony czas .Andrzejki w przedszkolu

29 listopada 2013 roku dzieci z naszego przedszkola obchodziły Andrzejki -  jest to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzieci miały okazję poznać ten staropolski zwyczaj, przy pomocy rekwizytów i wróżb mogły poznać swoją przyszłość. Czas miedzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom niezwykłych przeżyć i emocji.I i II miejsce w Miejskim Konkursie „Odpadowe Sokoły”

26 listopada 2013 r
oku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie Miejskiego Konkursu Ekologiczno – Plastycznego „Odpadowe Sokoły”.
Jury doceniło ogromny wkład pracy i zdolności plastyczne dzieci z naszego przedszkola przyznając:

I
miejsce Julii Lesiuk
II miejsce Rafałowi Zalewskiemu
a wśród wyróżnionych znaleźli się: Wiktor Tyrola, Magda Sadokierska, Dominika Hawryluk, Anna Iwańska, Milena Liszkiewicz, Maja Zawadzka, Julia Piwko, Maja Sowa.  
Nagrody wręczył Burmistrz Miasta Bogusław Karakula oraz przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej. Julka w nagrodę otrzymała rower, Rafał lornetkę i album edukacyjny
. Natomiast wyróżnione dzieci dyplomy i słodkie niespodzianki. Oprócz nagród indywidualnych dzieci wygrały dla przedszkola kamerę cyfrową i zestaw dużych klocków do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Jest nam bardzo miło, że nasi wychowankowie odnoszą sukcesy.
Serdecznie gratulujemy!!!

Galeria
z wręczenia nagród oraz dodatkowe informacje o konkursie znajdą Państwo na stronie www.sokolowpodl.pl, www.podlasie24.plŚwięto
Pluszowego Misia

25 listopada 2013 roku
w naszym przedszkolu dzieci obchodziły święto "Pluszowego Misia". Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł do placówki ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Było mnóstwo zabaw, quizów, zagadek, piosenek, gdzie bohaterem przewodnim był miś. Nasi podopieczni otrzymali słodki poczęstunek. Ciastka z motywem misia, sok Kubuś, żelki misie. Uroczystość uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.Miejski Konkurs ekologiczno-plastyczny ,,Odpadowe Sokoły”

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Miejskim Konkursie ekologiczno-plastycznym
"Odpadowe Sokoły". Celem konkursu było uświadamianie dzieciom zagrożeń środowiska naturalnego płynących z niewłaściwego gospodarowania odpadami, promowanie recyklingu jako przykładu ekologicznej postawy i dbałości o środowisko, a jednocześnie aktywizacja i rozwijanie talentów plastycznych.
W konkursie udział wzięli: Ola Stańska, Weronika Artych, Maja Sowa, Tomasz Kondracki, Jakub Wojtczuk, Alan Wołosiak, Norbert Żochowski, Zuzanna Bonifaciuk, Julia Romaniuk, Natalia Kuc, Agata Tyrola, Milena Liszkiewicz, Laura Jarmolińska, Jakub Chmiel, Antoni Linczewski, Karol Turos, Bartłomiej Tyszko, Maja Filipek, Maja Zawadzka, Julia Drzewiecka, Magda Sadokierska, Zuzanna Pogorzelska, Zuzanna Borychowska, Julia Malon, Kacper Góral, Kacper Kosieradzki, Maurycy Kosieradzki, Małgosia Hackemer, Dominika Hawryluk, Ania Iwańska, Kuba Pieniak, Mateusz Wyszomirski, Wiktor Tyrola, Kacper Jurczak, Mikołaj Pomarański, Nina Sarnecka, Rozalia Linczewska, Julia Piwko, Julia Lesiuk, Michał Soszyński, Szymon Bielecki, Wiktoria Gęsina, Rafał Zalewski.


Światowy Dzień Praw Dziecka

„Nie ma dzieci – są ludzie” J. Korczak


20 listopada to rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka z 1989r. Prawa dziecka są wciąż naruszane, trzeba więc stale przypominać o ich znaczeniu. W całym kraju organizowane są imprezy mające na celu uświadomienie najmłodszym, jak i dorosłym, praw przysługującym każdemu dziecku. My również włączamy się do obchodów tego święta przygotowując ciekawe  zajęcia i zabawy edukacyjne, podkreślające ich  ważność. Dlatego w ciągu całego tygodnia nauczycielki realizowały w poszczególnych grupach cykle zajęć o prawach dziecka. Niewątpliwie pierwszym  orędownikiem praw dziecka na gruncie polskiej teorii i praktyki pedagogicznej był Janusz Korczak. W swojej twórczości postulował większość praw dziecka  zawartych później w Konwencji, dlatego chętnie korzystamy z jego postulatów w swojej pracy pedagogicznej. Nie obyło się bez spotkania z Królem Maciusiem, z którym dzieci bawiły się przy muzyce. Dyskoteka zintegrowała wszystkie grupy przedszkolne, a wspólne tańce i pląsy dostarczyły mnóstwo pozytywnych emocji. Dzieci wybierały prawa celem wykonywania prac plastycznych, umieszczały  też swoje marzenia  i prawa na niebieskich balonach, które wypuściły w ogrodzie przedszkolnym do nieba. Zabawy sportowe obudziły w dzieciach ducha walki, nauczyły czerpania przyjemności z gier sportowych, współdziałania w drużynie, satysfakcji z pokonywania torów przeszkód oraz zdrowej rywalizacji. Ten tydzień  dostarczył dzieciom wiele radości oraz przeżyć, a zainicjowane projekty edukacyjne symbolizowały, jak ważne jest przestrzeganie praw dziecka. Nasi milusińscy otrzymali ogromną dawkę prawa do zabawy, radości, nauki, miłości, tworzenia. W przedszkolu, gdzie prawa dziecka są priorytetem, dbamy szczególnie o ich przestrzeganie, a także staramy się wyposażyć dzieci w odpowiednią wiedze i umiejętności związane z tymi prawami.


Goście w „Krasnalach”

Każdy dzień w przedszkolu dostarcza dzieciom wielu wrażeń. Organizując zajęcia staramy się rozwijać zainteresowania maluchów.
W listopadzie w grupie „Krasnale” w ramach współpracy odbyło się spotkanie z uczennicami Salezjańskiego Liceum – Emilką i Magdą. Dziewczynki rozmawiały z dziećmi na temat naszego miasta – Sokołowa Podlaskiego, czytały bajki oraz wspólnie bawiły się.
„Krasnale” odwiedził również Pan Michał Soszka, który wprowadził dzieci w świat jesiennej muzyki. Wszystkie przedszkolaki z radością słuchały granych utworów oraz bezbłędnie odgadywały muzyczne zagadki. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Pan Michał przeczytał bajkę „Książę żaba”.


Listopadowe inspiracje w „Wiewiórkach” i „Smerfach”

„ Idzie listopad pod parasole, sam sobie wybrał deszczową porę…..”.


Szaruga jesienna, towarzysząca temu apatia, a także zmiana czasu, daje się we znaki. W naszym przedszkolu staramy się o tym zapomnieć i polubić także panującą pogodę poprzez  różne formy zabawowe w ramach cyklu zajęć „Zabawy z Panią Jesienią”. Deszczowe zabawy z elementami metody Batii Struss do utworu „Country Dance” uświadomiły wszystkim, że deszcz i słota mają swój niepowtarzalny urok. Dzieci z radością wydobywały dźwięki padającego deszczu na instrumentach niemetodycznych i perkusyjnych. Nie obyło się bez skoków przez kałuże, tańca z parasolkami i szyfonowymi chusteczkami. Udowodniliśmy iż, w naszym przedszkolu nie ma mowy o nudzie w czasie deszczu.


Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”

Program pt. „Czyste powietrze wokół nas” realizowany jest w naszej placówce od 2008 roku. Program ma charakter profilaktyczny i rekomendowany jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci.
Program kierowany jest do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz do rodziców i opiekunów dzieci, wychowawców.
Głównym celem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, także biernego.
Kształtowanie postaw zaczyna się od najmłodszych lat. Program stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego. Postawa obronna wobec palenia tytoniu wykształcona w wieku przedszkolnym procentować będzie przez całe dorosłe życie. Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza m.in.:

 • zmniejszoną gotowość szkolną,

 • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,

 • zaburzenia zachowania dziecka,

 • zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,

 • zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu.

Bierne palenie rzadko postrzegane jest w kategoriach zagrożenia. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. 48% palących dorosłych przyznaje, że pali przy dzieciach. Edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, od najmłodszych lat. Realizacja programu gwarantuje wszechstronne podejście do profilaktyki antytytoniowej - wpływa nie tylko na dziecko, ale także na jego rodzinę oraz wychowawców, czyli osoby z którymi przedszkolak spędza najwięcej czasu i które na tym etapie życia są dla niego autorytetem.
Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci oraz rodziców jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antytytoniowego, jako części ważnego aspektu wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej.


Pasowanie na Przedszkolaka

7 listopada w grupie „Smerfy”, a 8 listopada w grupie „Misie” odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości maluszki zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas  krótkiego pobytu w przedszkolu: recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych. Uporały się z tym znakomicie, czego efekt mogli podziwiać zaproszeni rodzice. Po zakończonej części artystycznej Pani Dyrektor czarodziejskim ołówkiem  dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i upominek. Po części artystycznej goście wraz z dziećmi zaproszeni  zostali na słodki poczęstunek. Uwieńczeniem tej uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Dziękujemy rodzicom naszych wychowanków za upieczenie ciast oraz pomoc w zorganizowaniu poczęstunku.11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do refleksji i radości wszystkich Polaków, także tych najmłodszych. Dzieci z naszego przedszkola również świętują to ważne wydarzenie w dziejach Polski. W czasie cyklu zajęć poznały historię polskich zaborów oraz przybliżona została im postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji utrwalona została znajomość symboli narodowych: godła, flagi, hymnu państwowego. Przedszkolaki chętnie wykonywały prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe. Zostały one wywieszone na tablicach w holu przedszkola aby przypominały wszystkim przedszkolakom i rodzicom o tym doniosłym święcie. W piątek 8 listopada na sali gimnastycznej została zorganizowana akademia, na której dzieci przedstawiły krótki montaż słowno-muzyczny.  Następnie delegacje dzieci z poszczególnych grup wyruszyły przed Pomnik Czynu Niepodległościowego. Każdy przedszkolak dumnie trzymał w ręku biało-czerwoną wstążkę. Pod pomnikiem dzieci złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie poległym za wolność naszej Ojczyzny. Organizowanie takich zajęć dla najmłodszych jest bardzo ważne, ponieważ w przyszłości przyniosą efekty w postaci prawidłowo ukształtowanej postawy patriotycznej i poczucie silnej przynależności narodowej.


Dnia 6 listopada 2013 roku w grupie Muchomorki odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Tematem zajęć było: „Jesienne zabawy matematyczne”. Dzieci w ciekawy i zabawny sposób utrwalały poznane kolory, figury, przeliczanie, segregowanie oraz dostrzeganie rytmu w ciągu elementów (szlaczki). Oprócz zabawy dydaktycznej rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w zabawach ruchowych i w wesołej gimnastyce, a także z dużym zaangażowaniem odpowiadali na zagadki jesienne. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami układali jesienne puzzle.
Zajęcia otwarte pozwalają rodzicom na wspaniałą zabawę ze swoim dzieckiem i obserwowaniu jego zachowania w grupie rówieśników.Dzień Postaci z Bajek


„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie…”


5 listopada 2013 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Był to magiczny dzień, gdyż swoje święto obchodziły postacie z przeróżnych bajek, te bardziej i te mniej znane. Ten dzień miał przypomnieć wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci w każdej z grup wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą bohaterowie. Segregowały i dopasowywały  rekwizyty, rozwiązywały zagadki, układały puzzle związane z tematem. Identyfikując się z bohaterami bajek, przebrane kolorowo dzieci uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Dużo radości sprawiła im zabawa w teatr, w którym  naśladowały sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, były również twórcami własnych scenek teatralnych: teatr lalek, sylwet, pacynek oraz tzw. „żywy plan”. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Zabawę zakończyła sesja fotograficzna oraz słodki poczęstunek.


Wycieczka do Warszawy

29 października 2013 roku
po śniadaniu dzieci z grupy „Biedronki” wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Podróż do stolicy minęła szybko i przyjemnie dzięki pani Iwonce i Asi, które robiły wszystko, aby dzieci podczas podróży się nie nudziły. Były piosenki, zagadki i opowieści o Warszawie. Prawdziwa przygoda rozpoczęła się po wejściu do Centrum Nauki Kopernik. Już na wejściu przywitał nas mówiący robot. W Galerii Bzzz dzieci miały możliwość posłuchać odgłosów lasu, powąchać kwiatów, zbudować trójwymiarowe drzewo, przejść po wiszącym moście, obejrzeć świat widziany oczami różnych zwierząt. Najbardziej ciekawym miejscem okazał się eksponat wodny, a w nim młynki wodne, fontanny, rurociągi. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także film o powstaniu świata. W dalszej części pobytu w Centrum Nauki Kopernik dzieci miały okazję unieść się nad ziemią na latającym dywanie, przeżyć trzęsienie ziemi, zamknąć się w ogromnej bańce mydlanej, za pomocą światła wprawić w ruch samolot, mieszać kolory i tworzyć cudowne obrazy. Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy również manufakturę cukierków, która mieści się na Nowym Świecie. W manufakturze podziwialiśmy cukierki w ponad 40 smakach. Mogliśmy także zobaczyć jak powstają cukierki typu Rock’s, lizaki oraz karmelowe arcydzieła. Słodkości wyrabiane są na oczach widowni od momentu wylania cukru na stół do skrojenia. Degustacji cieplutkich cukierków nie było końca. Na koniec każde dziecko otrzymało do domu rożek cukierków i lizaka. Korzystając z okazji pięknej jesiennej pogody odbyliśmy spacer ulicą Nowy Świat. Dzieci miały okazję zaobserwowania ruchu ulicznego w dużym mieście. Niektóre zdziwione były ogromną ilością sklepów, a w nich kolorowymi wystawami oraz ilością pojazdów. W drodze  powrotnej skorzystaliśmy jeszcze z jednej atrakcji, która okazała się równie radosną, a mianowicie była to wizyta w Mc Donald’s. Wycieczkę uważamy za udaną i dziękujemy rodzicom za pomoc i zaufanie jakim nas obdarzyli oddając swoje dzieci pod naszą opiekę.
„Każdy z nas dzisiaj
Dzieci Zmarłych święci.
Ci, co odeszli,
żyją w pamięci.
W ciszy, w milczeniu
pamięć ich uczcimy.
Kładziemy kwiaty.
znicze palimy…”


Święto Zmarłych to czas zadumy i refleksji. Przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” i „Krasnale” wybrały się na cmentarz przy ul. Bartoszowej na groby żołnierzy poległych w czasie wojny. Zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły ich pamięć.
Dzieci z grupy „Kubusie” i „Misie” zapaliły znicze i wspólnie modliły się pod pomnikiem Jana Pawła II.


Zajęcia otwarte w grupie „Kubusie”

23 października 2013 roku odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców z grupy „Kubusie” przeprowadzone przez nauczycielki: Katarzynę Żebrowską i Beatę Nowakowską-Sałatę pt. „My o swoje zdrowie dbamy, bo się zdrowo odżywiamy”. Celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie nawyków spożywania owoców i warzyw. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, chętnie układały owocowe rytmy oraz przeliczały warzywa. Dzieci, rodzice oraz babcie aktywnie też uczestniczyli w gimnastyce porannej i w zabawach ruchowych przy muzyce. Przedszkolaki zapoznały się z Piramidą zdrowego żywienia, chętnie brały udział w zabawie „Kalambury”, w której rodzice opisywali owoce lub warzywa nie podając nazwy, a dzieci odgadywały je. Zajęcia zakończyły się wspólnym wykonaniem sałatki owocowej i warzywnej oraz degustacją wspólnie wykonanego dzieła. Za aktywny udział w zabawie dzieci otrzymały „Odznakę zdrowego przedszkolaka” oraz od rodziców upominki.
Dziękujemy rodzicom oraz babciom za mile spędzony czas i aktywne uczestnictwo w zajęciach.


Koncert zespołu "Orkiestra Dni Naszych"

22 października 2013 roku gościliśmy w naszym  przedszkolu zespół "Orkiestra Dni Naszych". Dzieci  uczestniczyły  w koncercie pt.: "Poszukiwacze skarbów".  Jurek Ogórek, majtek Kubuś oraz Pirat to muzycy występujący w zespole, którzy  zabrali nas w niezwykłą muzyczną podróż. Dzieci bardzo chętnie włączały się w powtarzanie i śpiewanie poszczególnych fragmentów piosenek. Mogły obserwować grę na instrumentach na żywo. Nasi goście uświadomili nam również, że prawdziwymi skarbami  nie są: złoto, diamenty czy klejnoty  lecz są nimi rodzina, przyjaźń, wiedza oraz zdrowie. Było to miłe i pouczające muzyczne spotkanie zarówno pod względem muzycznym, jak i wychowawczym. Wszystkie nasze przedszkolaki bawiły się wspaniale  i czekamy na następne koncerty.Dzień Edukacji Narodowej


Rytm życia wyznaczony jest w pewnej mierze kalendarzowym biegiem, gdzie szczególne akcenty przypadają w momentach ważnych rocznic i świąt. Jednym z takich ważnych momentów w naszym przedszkolu był dzień 14 października 2013 roku. Było to uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, rodzice, pracownicy obsługi oraz emerytowani pracownicy naszego przedszkola. Dzieci z grupy „Biedronki” zaprezentowały montaż słowno-muzyczny. Tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo. Podczas występu popisały się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym i artystycznym. Po wspaniałym występie rozdano słodkie upominki. Następnie głos zabrała pani dyrektor Jolanta Krysiak składając wszystkim serdeczne życzenia, do których dołączyli się również rodzice.


Obchody  Dnia Papieskiego

11 października 2013 roku
odbył się koncert „Dzieci Ojcu Świętemu” w kościele Księży Salezjanów. Koncert rozpoczął się o godzinie 10:00, na wstępie słowo dla dzieci wygłosił Ksiądz Proboszcz - Stanisław Stacha
l, następnie dzieci przedszkolne zaprezentowały przygotowaną część artystyczną. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Muchomorki”, które pod opieką pani Agnieszki Gromek przedstawiły piosenkę pt.: „Nigdy nie zostawisz mnie”. Na zakończenie całej uroczystości delegacje z poszczególnych przedszkoli złożyły kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II. Obchody Dnia Papieskiego były bardzo dużym duchowym przeżyciem dla najmłodszych i na pewno na długo pozostaną w  ich pamięci.


Wycieczka integracyjna z rodzicami gr. „Krasnale”

10 października 2013 roku dzieci z grupy „Krasnale” wraz z rodzicami wybrały się na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego w  Nowej Wsi Kosowskiej. Była to wycieczka integracyjna o charakterze zajęć otwartych. Na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy. Zwiedzanie gospodarstwa, przejażdżka bryczką po okolicy, przejażdżka konno, zabawy na placu zabaw oraz pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku. Ponadto dzieci z rodzicami wspólnie bawiły się w zabawy i gry przygotowane przez nauczycieli: konkurs „Obieranie ziemniaka”, zabawa zręcznościowa „Rzucanie kasztanami do celu” oraz zabawa „Opowieść ruchowa”. Podczas zabaw dzieci śpiewały piosenkę „Znaki jesieni”.


Zabawy z Panią Jesienią

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na bogactwo barw, jakie nas otaczają. Dostarcza nam też dużo skarbów. Przedszkolaki  bardzo lubią jesienne wycieczki, spacery oraz zajęcia, podczas których mogą prowadzić obserwacje, badać i eksperymentować oraz gromadzić okazy naturalne w kąciku przyrody.
W naszym przedszkolu, jak co roku odbywa się cykl zajęć ,,Zabawy z Panią Jesienią”. W czwartek 10 października 2013 roku z Panią  Jesienią na wspólnych zajęciach bawiły się dzieci z grup: ,,Smerfy” i ,,Kubusie”. Aby rozbudzić ciekawość poznawczą przedszkolaków nauczycielki pracujące w grupach zaproponowały szereg zabaw poznawczych, badawczych, ruchowych i plastycznych.   Dziecko uczy się tego, czego doświadcza, obserwuje, wykonuje, słyszy i odczuwa. Przedszkolaki  śpiewały więc piosenki o jesieni, brały udział w konkursach, rozpoznawały  i nazywały jesienne owoce i warzywa, rozwiązywały zagadki słuchowe, dotykowe oraz smakowe – z zamkniętymi oczami po smaku rozpoznawały czy to owoc, czy warzywo. Układały rytmy z liści oraz przeliczały dary jesieni. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna, w której dzieci przedstawiły portret Pani Jesieni.
Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele radości ze wspólnej zabawy, zintegrowało przedszkolaków z grup młodszych oraz dało im możliwość utrwalenia zdobytych widomości. Przedszkolaki wykazały się naprawdę dużą wiedzą na temat jesieni oraz doskonale się bawiły podczas zajęć.


Na skrzyżowaniu – spotkanie z policjantem

W trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków 9 października 2013 roku odbył się pokaz kierowania ruchem drogowym na skrzyżowaniu przez pana policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Pan policjant przypominał najmłodszym przepisy ruchu drogowego oraz podstawowe znaki drogowe, szczególną uwagę zwracając na bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas swojej drogi do przedszkola. Podczas spotkania dzieci chętnie odpowiadały na zadawane przez policjantów pytania utrwalając jednocześnie podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Na koniec panowie policjanci wręczyli wszystkim dzieciom odblaski.
Serdeczne dziękujemy panom policjantom za wspaniałą współpracę i uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy na temat ruchu drogowego oraz wykazanie troski o zachowanie bezpieczeństwa dzieci w poruszaniu się po drodze.


Warzywne kukiełki – zajęcia w „Wiewiórkach”

Warzywa są zdrowe, pożywne i kuszą różnorodnością kształtów i kolorów. Dzieci przekonują się o tym na co dzień. Ale są też inne możliwości korzystania z darów jesieni. Nasze przedszkolaki wykonały urocze, pomysłowe i smakowicie wyglądające stworki. Każdy inny, jak nasze przedszkolaki. Jedne z ziemniaczanym brzuszkiem, inne z pomidorowym. Dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą, wykazując przy tym duże zaangażowanie.


Cała Polska czyta dzieciom

Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest  dzieciom, które wciąż pytają "dlaczego?" i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać.
Dlatego też już po raz kolejny nasze przedszkole włącza się w społeczną kampanię Cała Polska czyta dzieciom, mającą na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Akcja Cała Polska czyta dzieciom przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. W naszym przedszkolu stosujemy zasadę czytania ,,kilkanaście minut dziennie codziennie", dlatego codziennie czytamy dzieciom. Nauczycielki w każdej grupie codzienne czytają dzieciom o różnych porach dnia: baśnie, bajki, wiersze.
Serdecznie zapraszamy chętnych rodziców lub innych członków rodziny do przedszkola w celu poczytania wybranych utworów dzieciom. Wcześniej prosimy o kontakt z nauczycielem grupy. Zapewniamy, że Państwa udział w głośnym przedszkolnym czytaniu będzie miłym przeżyciem dla każdego dziecka.Dzień Przedszkolaka

Z okazji Dnia Przedszkolaka w naszym przedszkolu przygotowano dla dzieci wiele niespodzianek m. in. zabawy przy muzyce, z balonami, z chustą animacyjną, słodki poczęstunek oraz wiele innych atrakcji. Personel przedszkola  zatroszczył się o to, aby dzieci przeżyły wspaniałe chwile z okazji ich święta. Dla dzieci był to dzień radosny, wyjątkowy oraz niezapomniany.
Wszystkim Przedszkolakom życzymy, by każdy dzień był pełen uśmiechu, radości i zadowolenia ze wspólnie spędzonych chwil.


Dyrektor Jolanta Krysiak
oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola nr 3


Sprzątanie Świata – Polska 2013

20 września 2013 roku jak co roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji „Sprzątania Świata – Polska 2013”. Organizatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne. Tematem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest „Odkrywamy czystą Polskę”. Dzieci z naszego przedszkola wyposażone w odpowiednie worki i rękawice z wielkim zaangażowaniem  sprzątały Skwer im. Adama Mickiewicza. Dzięki takim działaniom i edukacji ekologicznej przedszkolaki doskonale wiedzą dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka odpadów i co zrobić, by tych odpadów było jak najmniej.


15 września  2013 roku na terenach zielonych amfiteatru w Siedlcach odbył się Festyn „Krew dla Siedlec i Powiatu” połączony z 10 Festiwalem Dziecięcym „Dzień Radości”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Siedlce p. Wojciech Kudelski. Korzystając ze specjalnego zaproszenia skierowanego do naszej p. dyrektor Jolanty Krysiak dzieci z naszego przedszkola mogły raz jeszcze zaprezentować się  na scenie amfiteatru. Były to dzieci z grupy „Biedronki”, laureaci III Show Przedszkolaków. Nasi wychowankowie wypadli znakomicie prezentując utwór „Medytacje wiejskiego listonosza”. Rodzicom serdecznie dziękujemy za wspólny udział i gratulujemy tak utalentowanych dzieci. Jesteśmy dumni, że dzieci z naszego przedszkola potrafią nas cudownie prezentować nawet poza granicami powiatu.


Wycieczka na skrzyżowanie

W związku z rozpoczętym rokiem szkolnym 2013/2014 11 września 2013 roku dzieci z grup: "Wiewiórki" i "Krasnale" udały się na wycieczkę na skrzyżowanie, aby przypomnieć sobie i utrwalić zasady korzystania z ruchu drogowego. Obserwowaliśmy więc poruszające się po rondzie auta, nauczycielki zwracały uwagę dzieci na znaki drogowe umieszczone w okolicach ronda, a następnie włączaliśmy się do ruchu przechodząc w wyznaczonych miejscach i zachowując przepisy. Celem tej wycieczki była troska o bezpieczeństwo przedszkolaków, utrwalanie nawyku przechodzenia tylko po pasach. Aby jeszcze bardziej zadbać  o bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki przedszkolaki jak zwykle ubrane były w kamizelki odblaskowe.


5 września  2013 roku na placu przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury odbył się piknik integracyjny. Był to wyjątkowy dzień dla niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu oraz dla dzieci z naszego przedszkola. Imprezę poprowadził pan Paweł Kryszczuk, a dzieci do wspólnej zabawy zachęcali clowni. Rico i Ruphert rozbawiali dzieciaki do łez. Były tańce, malowanie twarzy i włosów. Wspaniała muzyka, dowcipy clownów sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły i zrozumiały, że należy robić wszystko, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w otaczającym środowisku.

Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2013/2014 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!


Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.

Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.

Lada dzień jest drugi września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy!


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci!Dni adaptacyjne w przedszkolu

29 sierpnia 2013 roku
odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci z grup młodszych przedszkolnych. Dzieci z grup: "Słoneczka", "Pszczółki" oraz "Motylki" poznały panie pracujące w poszczególnych grupach. Zapoznały się ze swoimi salami, kącikami zabaw oraz bawiły się przy muzyce. Było nam miło gościć naszych wychowanków.

Ewa Wójcik28 sierpnia 2013 roku
w naszym przedszkolu odbyły się
zajęcia adaptacyjne dla dzieci z grupy „Smerfy” i „Misie” przychodzących we wrześniu po raz pierwszy do przedszkola. Dzieci przyszły do naszej placówki w towarzystwie bliższych im osób (rodzice, dziadkowie). Maluszki wspólnie z rodzicami oraz z wychowawcami włączały się w zabawę z rówieśnikami. Oglądały interesujące przedmioty i zabawki. Bawiły się w kącikach zainteresowań, wykorzystując rekwizyty do zabawy, co sprzyjało lepszemu poznaniu środowiska przedszkolnego. Zjadły wspólnie poczęstunek, który okazał się wspaniałą atrakcją. Uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców świadczyły, iż wspólne spotkanie spełniło swoją rolę - pomogło zaprzyjaźnić się z rówieśnikami, paniami i przedszkolem.

Lilla RybarczukINFORMACJA DLA RODZICÓW


Serdecznie zapraszamy 28.08.2013
roku (w środę) na spotkanie adaptacyjne nowoprzyjęte dzieci wraz z rodzicami z grup przedszkolnych, które odbędzie się od godz. 10:00 do 12:00. Natomiast dzieci, które będą uczęszczały do grup żłobkowych 29.08.2013 roku (w czwartek) od godz. 9:30 do 11:00.


Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.

Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka.
Będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.
Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali.
W srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali.


Już wakacje, upragniony czas każdego dziecka!


Wszystkim wychowankom życzymy przyjemnych i udanych wakacji, niezapomnianych wrażeń i podróży, czasu spędzonego z rodzicami na wspólnej zabawie oraz pięknej słonecznej pogody. Niech ten czas będzie pełen wypoczynku, abyście z nową energią powrócili do Przedszkola.


Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrektor Jolanta Krysiak
oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola Nr 3Drodzy Rodzice !!!


Rok szkolny 2012/2013 dobiega końca. Dziękujemy z całego serca za wspaniałą współpracę i aktywne włączanie się w życie przedszkola. W ciągu całego roku każdy ofiarował cząstkę siebie. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc z Waszej strony. DZIĘKUJEMY za wszelkie gesty wdzięczności i podziękowań oraz chwile wzruszeń!!!!

Dyrektor Jolanta Krysiak
wraz z pracownikamiSpotkanie z uczniami Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego

26 czerwca 2013 roku do naszego przedszkola przyszli  uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, którzy przeprowadzili  zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków  pt. „Pamiętajcie dzieci - segregujcie śmieci”. Dzieci miały okazję utrwalić swoje wiadomości z zakresu ekologii. Z ochotą brały udział w segregacji surowców wtórnych i odpadów komunalnych. Miłym akcentem spotkania było wspólne zaśpiewanie piosenki ekologicznej, do której słowa ułożyli sami uczniowie.


Uroczyste pożegnanie starszaków z przedszkolem

25 czerwca 2013 roku w naszym przedszkolu odbyło się zakończenie roku szkolnego dla dzieci z grup „Wiewiórki” i „Biedronki”, które od września rozpoczną naukę w szkole. Tradycyjnie jak co roku, starszych kolegów pożegnały wierszem, piosenką oraz upominkami pięciolatki. Starszaki pożegnały się z Panią Dyrektor, nauczycielkami i personelem przedszkola, prezentując przygotowany program artystyczny. Wręczyły też kwiaty, aby w ten sposób podziękować za opiekę i trud włożony w wychowanie i edukację. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki z dedykacją oraz  upominki. Po występach udały się do przygotowanego przez rodziców, pięknie udekorowanego stołu na pożegnalny poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Życzymy przedszkolakom słonecznych wakacji, udanego wypoczynku, a od września samych sukcesów.Zajęcia otwarte w grupie „Kubusie”

Zajęcia otwarte z rodzicami są doskonałym uzupełnieniem informacji o pracy nauczyciela. Rodzice mogą w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać wypełniane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. Mogą także zobaczyć własne dziecko, ocenić jego wiadomości i umiejętności. 19 czerwca 2013 roku po podwieczorku wychowawczynie grupy pięciolatków „Kubusie” zorganizowały dla rodziców swoich podopiecznych właśnie takie zajęcia. Przedszkolaki miały okazję do miłego spędzenia czasu ze swoimi rodzicami, natomiast rodzice mogli przekonać się jak świetnie radzą sobie ich pociechy. Podczas zajęć w ogrodzie przedszkolnym dzieci i rodzice brali udział w szeregu konkurencjach. Było rzucanie do celu, szukanie skarbu, budowanie zamków z piasku, przeciąganie liny, kaczy bieg i wiele innych. Wszystko odbywało się pod okiem pani dyrektor Jolanty Krysiak, która w tym dniu pełniła funkcję arbitra. Dzieci wykazywały się znakomitą sprawnością ruchową i orientacją w przestrzeni oraz umiejętnościami matematycznymi, a rodzice niezwykłym talentem fizycznym. Ogromnym zaskoczeniem dla dzieci była niespodzianka w wykonaniu rodziców. Rodzice zaprezentowali inscenizację wierszy Juliana Tuwima „Ptasie radio” i  „Lokomotywa”. Na zakończenie dzieci zaśpiewały swoją ulubioną piosenkę „Nasze przedszkole to jedna rodzinka. Zajęcia były bardzo udane i każdy w znakomitym humorze wrócił do domu.


Bezpieczne wakacje nad wodą - spotkanie z ratownikiem WOPR
 
24 czerwca 2013 roku nasze przedszkole odwiedził pracownik WOPR Dariusz Dacków. Przedszkolaki poznaly zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Z uwagą słuchały cennych rad ratownika, poznały sprzęt ratowniczy i rekreacyjny. W naszym przedszkolu duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo dzieci nie tylko podczas pobytu w placówce, ale także poza nią. Zasady, jakie opanują przedszkolaki podczas spotkania z ratownikiem lub policjantem zaprocentują w przyszłości. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne wakacje".Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki"

21 czerwca 2013 roku
w grupie ,,Biedronki" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć były "Bezpieczne wakacje". Dzieci mogły przed rodzicami wykazać się znajomością zasad na temat bezpiecznego zachowania się podczas wypoczynku nad wodą. Rodzice byli dumni ze swoich pociech. Priorytetem działalności naszego przedszkola jest bezpieczeństwo dzieci, nietylko podczas pobytu w placówce, ale także w czasie wolnym od zajęć przedszkolnych.Mrówka w przedszkolu

20 czerwca 2013 roku
dzięki uprzejmości państwa Soszyńskich, nasze przedszkole odwiedził nietypowy gość „Mrówka”- przedstawiciel PSB Mrówka od niedawna market budowlany w Sokołowie Podlaskim. Zajęcia w grupie 5-latków „Smerfy” miały na celu nie tylko wesołą zabawę, ale także zrozumienie przez najmłodszych przedszkolaków jakie korzyści daje wspólna praca i życie w grupie. Wesoła Mrówka zaprzyjaźniła się z naszymi wychowankami, odwiedziła je w ogrodzie przedszkolnym sprawiając tym wielką niespodziankę, zainteresowanie i radość dzieci.   


Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantami

W ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje” 19 czerwca 2013 roku zaprosiliśmy do naszego przedszkola przedstawicieli Policji. Celem przedwakacyjnej wizyty było przypomnienie dzieciom szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa osobistego oraz odpowiedzialnego zachowania podczas zabaw w okresie wakacji. Dzieci z zaciekawieniem słuchały cennych rad policjantów, którzy wyjaśniali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w domu i miejscu zabawy. Mundurowi przestrzegali, aby zawsze stosowały regułę ograniczonego zaufania, tłumacząc jak należy się zachować, by nie ulec namowom osób „obcych” i nie wpuszczać ich do mieszkania oraz przypomnieli dzieciom, jak należy postępować w przypadku ataku psa. Policjanci szczególnie cieszyli się ze znajomości telefonów alarmowych do służb, które mogą pomóc dzieciom. Spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem przy radiowozie.

Zajęcia z rodzicami w grupie „Krasnale”

17 czerwca 2013 roku
w grupie „Krasnale” odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami „W krainie figur geometrycznych”. Składały się one z dwóch części.
Pierwsza miała na celu pokazanie umiejętności matematycznych dzieci i logicznego myślenia. Każdy rodzic miał możliwość obserwowania własnego dziecka wśród rówieśników. Zajęcia na sali gimnastycznej zakończyły się wspólną zabawą ruchową z rodzicami.
Druga część spotkania miała charakter integracyjny. W ogrodzie przedszkolnym rodzice zorganizowali i przygotowali grilla. W miłej i serdecznej atmosferze  wszyscy świetnie się bawili. Wspólnie spędzony czas to niezapomniane i bezcenne chwile zarówno dla dzieci, jak i rodziców.


Przedszkoliada na stadionie
 
14 czerwca 2013 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim przy ul. Lipowej odbył się V Finał Przedszkoliady, w której wzięły udział przedszkola z terenu miasta i powiatu Sokołowa Podlaskiego. Nasze przedszkole tradycyjnie wystawiło swoją reprezentację do wzięcia udziału w zawodach sportowych - startowało 18 dzieci w wieku: 4, 5 i 6-lat. Uczestnicy brali udział w trzech konkurencjach lekkoatletycznych tj.: bieg na 50 m, rzut woreczkiem gimnastycznym na odległość oraz skok w dal. Słodkie upominki otrzymali zawodnicy, którzy osiągneli najlepszy wynik, a uczestniczące w zawodach przedszkola otrzymały z rąk dyrektora OSiR-u pana Krzysztofa Iwańskiego pamiątkowy dyplom oraz sprzęt do gier i zabaw sportowych. Serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Świerkowi - inicjatorowi imprezy i z niecierpliwością czekamy na kolejny etap Przedszkoliady!„Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury” w grupie Misie

13 czerwca 2013 roku
odbyły się w grupie dzieci 3-letnich kolejne zajęcia w ramach realizowanego programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.  Tego dnia przedszkolaki oglądały zdjęcia różnych zakątków Polski, podziwiając różnorodność krajobrazów i ich piękno, wysłuchały wiersza pt. „Porządki”, segregowały śmieci do odpowiednich pojemników, dowiedziały się, że należy oszczędzać energię i wodę. Odpowiedni znaczek umieściły w łazience, aby zawsze przypominał im, że woda to skarb i nie należy jej marnować. Dzieci podjęły też zobowiązanie „Jestem Kubusiowym Przyjacielem Natury. Dbam o naszą Planetę”. Pod zobowiązaniem jako podpis odbiły swoje dłonie. Pod koniec zajęć każde dziecko otrzymało: odznakę „Przyjaciela Natury”, pamiątkowy dyplom, książeczkę z zadaniami do wykonania wspólnie z rodzicami oraz drobne upominki.


Tuwim w muzyce – koncert zespołu wokalno–instrumentalnego „Gimnazjal-Band”

11 czerwca 2013 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w koncercie przygotowanym przez pana Michała Soszkę i uczniów Gimnazjum nr 1. Zespół wykonał kilka utworów w tym również z tekstami Juliana Tuwima. Warto wspomnieć, że twórczość Juliana Tuwima to wdzięczny materiał dla muzyków. Jego wiersze pięknie harmonizują z muzyką i dlatego często były i są wykorzystywane przez wielu piosenkarzy. Cieszy nas, że mogliśmy usłyszeć naszych gości w tym ciekawym repertuarze. Ich koncert to przede wszystkim muzyka, edukacja, wrażliwość i ogromna przyjemność artystyczna. Praktyka potwierdza, że w codziennej pracy z dziećmi, muzyka łączy wszelkie działania edukacyjne- wzbogaca jego przeżycia i doznania emocjonalne, wpływa na rozwój intelektualny, przybliża tradycje i kulturę. Wśród młodych artystów była również nasza absolwentka, Wiktoria Skłodowska – gitarzystka i perkusistka. Dziękujemy panu Michałowi oraz jego podopiecznym i zachęcamy do kolejnych występów w naszym przedszkolu. Wprowadzenie w świat muzyki jest doskonałym sposobem na kształtowanie i zaspakajanie potrzeb estetycznych dzieci.


Powiatowy Festiwal Piosenki i Tańca

9 czerwca 2013 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Powiatowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Piosenkę pod tytułem „Laleczka z porcelany” zaśpiewała Julia Milik, a inscenizację do utworu wykonała Oliwia Osińska. Kolejną piosenkę wykonały dziewczynki: Ewelina Parzonka, Oliwia Zaręba, Julia Milik i Maja Pogorzelska pod tytułem „Wszystko dla Ciebie”. Taniec polka zatańczyło osiem par: Julia Milik - Dawid Tomczuk, Oliwia Osińska - Karol Tararuj, Ola Dębska - Jurek Garczyński, Oliwia Zaręba - Mikołaj Mikołajczuk, Oliwia Replin - Kacper Bujalski, Natalia Dacków - Jaś Sawicki, Ewelina Parzonka - Jakub Ratyński, Maja Pogorzelska - Antek Karakula. Podczas obrad jury teatr Arkadia z Białegostoku umilił dzieciom czas poprzez animację i zabawy integracyjne. Przedszkolaki mogły też poskakać na trampolinie, pozjeżdżać na zjeżdżalni , a także skorzystać z atrakcji kuli wodnych. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


XVII PMFA 2013

W czwartek 6
czerwca 2013 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury, jak co roku o tej porze, odbył się XVII już Przegląd Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego.  
Zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i wychowankowie z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, dzieci z przedszkoli na terenie miasta (z naszego przedszkola były 5-latki z grupy Smerfy), artyści i wykonawcy zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i muzyczne. Przedszkolaki były zachwycone wspaniałymi dekoracjami, kolorowymi strojami i inscenizacją znanych wierszy J. Tuwima. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Gratulujemy i czekamy na kolejny przegląd już za rok.  Sprawozdanie z  Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej
„Czyste powietrze wokół nas”


Już piąty rok nasze 5 i 6-latki uczestniczyły  w Programie Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Program miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Program stanowił pierwsze, bardzo ważne ogniwo w edukacji antytytoniowej dzieci. Zajęcia miały  charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły  w zajęciach, wykazując przy tym wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. Podczas zajęć proponowane były zabawy ruchowe, tematyczne - efektem są prace plastyczne, a piosenka o odważnym Dinku służyła  modelowaniu pożądanych postaw i zachowań wśród dzieci.
Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci oraz rodziców jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antytytoniowego, jako części ważnego aspektu wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej.

Koordynatorzy: Agnieszka Gromek
Barbara SkłodowskaWycieczka do Warszawy

4 czerwca 2013 roku przedszkolaki z grupy ,,Muchomorki ”i ,,Krasnale” z wypiekami na twarzy i plecaczkami na plecach przybyły do przedszkola wcześniej niż zwykle, gdyż czekała ich wielka wyprawa. Po śniadaniu i czułym pożegnaniu rodziców wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. W trakcie jazdy panie powtórzyły z dziećmi zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się. Droga minęła zaskakująco szybko, gdyż radość dzieci sprawiła, iż na ten czas zwykły autokar zamienił się w rozśpiewane przedszkole. W trakcie jazdy pani pilotka Edytka opowiadała dzieciom ciekawe historie i zwracała uwagę dzieci na mijane miejsca.
Prawdziwa przygoda rozpoczęła sie po wejściu do ZOO. Dzieci zwiedzały piękny ogród zoologiczny, poznały wiele gatunków zwierząt, które pochodzą z różnych stref klimatycznych świata. W warszawskim ZOO znajdują schronienie przedstawiciele zagrożonych gatunków. Dzieci z fascynacją oglądały kolejne zwierzęta. Upał sprawił, że część mieszkańców ZOO ukryła się w cieniu, a odnalezienie ich przerodziło się w wielkie wyzwanie i świetną zabawę dla dzieci. Widok małych małpek wprawił wszystkich w jeszcze lepszy humor, natomiast olbrzymie pająki wywołały strach, który jednak został przezwyciężony ogromną ciekawością.
Po obiedzie, kolejnym punktem wycieczki była Galeria Bzzz . Już na wejściu przywitał nas rozradowany, mówiący robot. Galeria Bzzz to świat wykreowany z myślą o najmłodszych gościach CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Wystawa ma rozbudzić ich wyobraźnię i ciekawość. Ta część centrum jest tak przemyślana, by dzieci mogły wszystkiego dotknąć, oddziaływać na eksponaty. Jest tu miejsce na swobodną zabawę wśród ciekawych przedmiotów. W Galerii dzieci miały możliwość posłuchać odgłosów łąki, zbudować trójwymiarowe drzewo, przejść po wiszącym moście, obejrzeć świat widziany oczami różnych zwierząt. Przedszkolaki mogły zbudować ul oraz obejrzeć film o tym, jak powstaje miód.
Jednak najbardziej obleganym miejscem był eksponat wodny, ciągnący się przez całą długość galerii, od którego dzieci nie mogły się oderwać. W nim znajdowały się różnego rodzaju eksponaty: młynki wodne, fontanny, wiry, rurociąg, pistolet na wodę za pomocą, którego trzeba było wepchnąć plastikową kulkę na górę po metalowym torze.
Następnie pani Edytka oprowadziła nas po najciekawszych miejscach CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Robiliśmy największe bańki mydlane, a nawet staraliśmy się w nich zamknąć.
Po tej ogromnej dawce zabawy i wiedzy, wybraliśmy się do Mc Donalda na lody, a następnie w drogę powrotną.
Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń i sprawiła wiele radości, a pogoda wyjątkowo nam dopisywała. Trzeba przyznać, że wszystkie dzieci doskonale się spisały, zarówno  jeśli chodzi o zachowanie jak i sprostanie trudom wycieczki. Mamy nadzieję, że ta wyprawa na długo pozostanie im w pamięci. Serdecznie dziękujemy pani Edytce Pikalskiej, wspaniałej pilotce Biura Podróży Glob, dzięki której ta wycieczka była dla nas wszystkich wspaniałą przygodą, a rodzicom, dziękujemy za zaufanie.

„Bal w Tuwimowie” z okazji Dnia Dziecka

Rok 2013 w myśl przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały, poświęcony jest Julianowi Tuwimowi. W związku z tym nasze przedszkole podjęło działania edukacyjne, mające na celu popularyzację twórczości tego wielkiego poety. Uwieńczeniem tychże działań w bieżącym roku szkolnym był zorganizowany 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka „Bal w Tuwimowie”, gdzie twórczość poety stała się motywem przewodnim. Dzieci – laureaci konkursu recytatorskiego przebrane za postacie z wierszy Juliana Tuwima, prezentowały wiersze autora. Ich wesołe, niezapomniane rymy wprowadziły wszystkich w wspaniały nastrój i dobry humor. Następnie odbył się turniej wiedzy „Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”. Dzięki przygotowanym rekwizytom tj: okulary, worek, spodek, litery – dzieci odgadywały, któremu bohaterowi służyły. Zaczarowany świat wierszy przedszkolaki przedstawiły w swoich pracach plastycznych, a prezentacjom piosenek i tańców przy muzyce zespołu „Tuwimki” nie było końca. Znakomite aranżacje, piękne melodie, prawdziwe instrumenty – to coś, co dzieci uwielbiają. Celem naszej imprezy było oddanie hołdu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm dnia codziennego. Chcieliśmy w ten sposób nie tylko uatrakcyjnić dzieciom ten wyjątkowy dzień, ale wpoić im ważne wartości, uwzględniając dobrą zabawę, śmiech, zapewniając wspaniałą atmosferę.


Dzień 29 maja 2013 roku był dniem wyjątkowym dla dzieci z grupy Kubusie. W ramach programu edukacyjnego "Kubusiowi Przyjaciele Natury" obchodziliśmy pomarańczowy dzień. Wszystkie dzieci oraz panie byli ubrani na pomarańczowo lub przynajmniej mieli pomarańczowe elementy. Podczas pomarańczowego dnia dzieci podejmowały rozmaite działania. Między innymi rozwiązywały zagadki i pomarańczowe dylematy, bawiły się podczas zabawy ruchowej,, Pomarańcza, podczas konkurencji szybkości zjadały pomarańcze i marchewki, układały puzzle, malowały farbami papierowe marchewki, tańczyły ,,Owocowego bluesa” .Celem tego przedsięwzięcia było kształcenie postawy prozdrowotnej i poczucia odpowiedzialności za zdrowie , utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i zadowolenia.


Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty w przedszkolu to bardzo szczególny dzień dla wszystkich dzieci. Pozwala bowiem na wspólne przeżywanie radości i okazywanie miłości rodzicom poprzez wspólne uczestnictwo w uroczystości z okazji ich święta. W naszym przedszkolu obchodziliśmy święto rodziców w dniach 14.05-29.05 w poszczególnych grupach wiekowych, w miłej i rodzinnej atmosferze. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w przygotowanych programach artystycznych. Dzieci wyśpiewały najlepsze życzenia, jak najwięcej uśmiechu i radości. Występy bardzo podobały się rodzicom. Po występach dzieci wręczyły upominki: laurki, kwiatki, słodkie korale. Rodzice także aktywnie brali udział w spotkaniu. Na koniec odbył się wspólny poczęstunek, w którego przygotowanie włączyli się rodzice.


Udział dzieci w warsztatach literackich "Mądrość z Natury"
 
28 maja 2013 roku dzieci 6-letnie z grupy "Wiewiórki” brały udział w warsztatach literackich "Mądrość z Natury” prowadzonych przez Michała Zawadkę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem spotkania było  zaprzyjaźnienie dzieci z książkami i rozbudzenie chęci czytania. W czasie, kiedy książka musi mierzyć się z grami wideo, komputerami i elektronicznymi zabawkami jest prawie bez szans, by stojąc na półce w sklepie bez migających świateł skusić młodego człowieka do wyboru jej, a nie grającej obok zabawki. Warsztaty ukazały  dzieciom książkę jako coś wyjątkowego z ciekawą historią powstania. Pan Michał zabrał dzieci w niesamowitą podróż po „Historii pisma i książki”. Udział w polowaniu i rysowanie węglem na ścianach jaskini, rozwiązywanie tajemnicy hieroglifów, indiańskie listy węzełkowe, wojenne znaki dymne Indian, zwijanie papirusów czy stemple Gutenberga, piktogramy, emotikony i współczesne pismo obrazkowe to przygody, które pokazały, że książka to rzecz fascynująca.Konkurs Plastyczny „Mamo, Tato jedź bezpiecznie”- przyznanie nagród.

Dnia 25 maja 2013
roku w siedzibie firmy Jastrzębski S.A. w Siedlcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno- literackiego „Mamo, Tato jedź bezpiecznie”. Dzieci z naszego przedszkole przygotowały 5 prac, z czego jedna otrzymała wyróżnienie: Michał Soszyński, lat 5, z grupy Smerfy pod opieką pani Agnieszki Gromek, otrzymał wyróżnienie w kategorii praca plastyczna. Gratulujemy wygranej.


Wycieczki w naszym przedszkolu

Wycieczki są jedną z ciekawych form prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych w przedszkolu. Służą one bezpośredniemu poznaniu rzeczywistości i pozwalają obserwować rzeczy, zjawiska, procesy i sytuacje w „naturalnych warunkach i naturalnym ich przebiegu”. Przedszkolaki posiadają w sobie ogromną potrzebę poznawania otaczającego świata, chętnie podpatrują rzeczywistość i zadają wiele pytań.
Nie tylko w dziedzinie poznawczej uwidacznia się pozytywny wpływ wycieczki na rozwój dzieci. Uczestnicząc w wycieczce, przedszkolaki podporządkowują się ogólnie przyjętym zasadom, a tym samym przystosowują się do przyjętych norm współżycia społecznego, kształtując swoją postawę prospołeczną. Wycieczki są również doskonałym sposobem promocji zdrowego stylu życia, alternatywą do preferowanego w dzisiejszym świecie biernego wypoczynku przed telewizorem.
W naszym przedszkolu wyjazdy z dziećmi są na stałe wpisane w całoroczny kalendarz wydarzeń. Planujemy wycieczki krótkie - takie w pobliże przedszkola, a także dłuższe - autokarowe. Do każdej z wycieczek przygotowujemy się starannie, tak, aby przyniosły jak najwięcej zadowolenia naszym wychowankom i spełniały wszystkie warunki bezpieczeństwa.
Wśród dzieci każda zapowiedź wycieczki wywołuje radość i szczególne ożywienie. Dzieci cieszą się, że znajdą się na powietrzu, że zetkną się z przyrodą, ciekawymi zjawiskami, z nowym środowiskiem, przeżyją przygody. Dostarczają wszechstronnej wiedzy i głębszych przeżyć, bo popartych bezpośrednim doświadczeniem.
Wycieczki niosą także ze sobą cały pakiet wartości wychowawczych, takich, jak aktywność i chęć współdziałania w grupie, zaradność, uspołecznienie, koleżeńskość, a nauczycielowi dają możliwość pełniejszego poznania wychowanka.  


Dnia 24 maja 2013 roku odbyła się wycieczka do Juraparku w Bałtowie. W wycieczce brały udział dzieci z grup: Kubusie, Smerfy, Wiewiórki i Biedronki. Pierwszą ofertą z której skorzystaliśmy było oceanarium, gdzie dzieci z entuzjazmem obejrzały życie zwierząt w oceanie. Kolejną atrakcją kompleksu bałtowskiego był Zwierzyniec Bałtowski. Jego obszar zamieszkuje ponad 1000 zwierząt pochodzących z różnych części świata. Niezwykłym przeżyciem była dla nas możliwość stanięcia ,,oko w oko” ze zwierzętami podczas podróży amerykańskim schoolbusem. Obserwując wielbłądy, lamy, bydło zebu (święte krowy), australijskie emu, azjatyckie antylopy i wiele innych gatunków zwierząt oraz słuchając opowieści przewodnika ubogacającej podróż mogliśmy dowiedzieć się wiele o zwyczajach zwierząt. Następną atrakcją była ścieżka edukacyjna po Juraparku. Wspólnie z przewodnikiem odbyliśmy wędrówkę przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. W muzeum Jurajskim zaś nasi milusińscy obejrzeli różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, koralowce. Z wielkim apetytem  zjedliśmy obiad w ,,Krainie Koni”. W kinie 5D obejrzeliśmy film ,,W sklepie z zabawkami”. Oprócz trójwymiarowego obrazu uczestnicy doznawali także wielu innych wrażeń zmysłowych, dźwiękowych, słuchowych i dotykowych. Zwiedzaliśmy też stajnię, a w niej zobaczyliśmy konia, którego dosiadała Izabela Skorupko w filmie ,,Ogniem i mieczem”. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwalały wiadomości o dinozaurach oraz miały okazję malować na dowolny sposób figurki dinozaurów oraz muszelki, które zabrały ze sobą do domu. Okazało się że mimo wyjazdu wczesnym rankiem, dalekiej drogi i padającego deszczu warto było odwiedzić Bałtów. Dzieci wracały do domu pełne energii i z nowym bagażem wiadomości i doświadczeń.


23 maja 2013 roku odbył się Festiwal Piosenki Zdrowotnej. Zorganizowany był przez przedszkole Sióstr Salezjanek oraz Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Sokołowie Podlaskim i Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.
Dzieci z grupy „Smerfy” i „Kubusie” wykonały utwór pt. „Wiwat sport!", do którego słowa ułożyła pani Agnieszka Gromek. Organizator postarał się o świetną atmosferę, wspaniałe nagrody oraz smaczny poczęstunek. Wszystkim zespołom wokalnym gratulujemy zasłużonego pierwszego miejsca!


Majowe święto Sokołowa Podlaskiego

W dniach 23-25 maja odbyły się już tradycyjne Dni Sokołowa. W programie XII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. My również uczestniczyliśmy w tych ważnych dla naszego miasta uroczystościach. Obejrzeliśmy program „Jadą Goście, jadą”- prezentacje konkursowe festiwalu, występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych z Grecji, Słowacji i wielu regionów Polski. Z radością kibicowaliśmy „Sokołowianom”- wśród których dostrzegliśmy naszych absolwentów i obecnych przedszkolaków. Następnie odwiedziliśmy Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej z udziałem twórców ludowych, rękodzielników, gospodyń wiejskich. Kolorowe kwiaty, biżuteria, papierowe zabawki – wzbudziły wielkie zainteresowanie dzieci. Ale to nie koniec atrakcji, gdyż w sobotę dzieci mogły wraz z rodzicami uczestniczyć w Koncercie Galowym i obejrzeć  program „Przygoda z Piratami” w Parku im. Księcia M.K. Ogińskiego w Przeździatce.


Wyjście na spektakl "W Stumilowym lesie"
 
17 maja 2013 roku 5 i 6-latki gościły w Szkole Podstawowej nr 4. Obejrzały spektakl teatralny pod tytułem "W Stumilowym lesie", aktorami byli uczniowie tej szkoły. Dzieci zwiedziły szkołę, bardzo zainteresowane były zajęciami w sali lekcyjnej. Wycieczka dostarczyła naszym przedszkolakom wielu pozytywnych emocji i wrażeń.Nasze przedszkolaki uczestnikami I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Tuwim w poezji dziecięcej"

Rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima, w związku z tym w przedszkolach wzrosło zainteresowanie poezją tego autora. W piątkowe przedpołudnie
17-tego maja reprezentanci naszego przedszkola udali się na rozstrzygnięcie I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Tuwim w poezji dziecięcej" do Miejskiego Przedszkola nr 5. W konkursie uczestniczyły dzieci z kilkunastu placówek naszego powiatu. Przedszkolaki recytowały wiersze J. Tuwima  w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej. Niezwykle aktualne utwory tego autora doczekały się nowych interpretacji i oryginalnych wykonań. Nasze przedszkole reprezentowali: Milena Liszkiewicz z grupy ,,Krasnale”, Oliwia Osińska z grupy ,,Biedronki”, Kamil Kaczmarczyk z grupy ,,Wiewiórki” oraz Zuzia Pogorzelska, Kacper Góral, Dawid Skibniewski z grupy ,,Kubusie”. Wspaniała recytacja, piękne stroje oraz choreografia bardzo podobały się publiczności. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać najlepszą interpretację utworu J. Tuwima. Zarówno ,,Słoń Trąbalski” w wykonaniu Kamila, ,,Zosia Samosia” w wykonaniu Milenki, ,,Murzynek Bambo” w wykonaniu Oliwki oraz grupowy występ ,,Spóźniony Słowik” w wykonaniu Zuzi, Kacpra i Dawidka zajęły pierwsze miejsca. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki. Najmłodszym recytatorom gratulujemy wspaniałych występów!


„BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - bezpiecznym uczniem”

16 maja 2013 roku dzieci 6-letnie z grupy „Biedronki” (Ola Adamczuk, Ola Kusak, Maja Szymańska, Mikołaj Mikołajczuk, Michał Kowalczyk, Karolina Lewandowska) i dzieci 5-letnie z grupy „Smerfy” (Julia Piwko, Michał Soszyński) oraz nauczyciele (Gromek Agnieszka, Lilla Rybarczuk) - uczestnicy projektu z naszego przedszkola udały się do Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sokołowie Podlaskim na Galę Finałową I edycji projektu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - bezpiecznym uczniem”. Autorem oraz organizatorem I Edycji Projektu Edukacyjnego „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - bezpiecznym uczniem” jest Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Partnerami w realizacji projektu byli:
- Wydział Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim,
- Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim,
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Honorowy patronat nad projektem sprawował Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego. Myślą przewodnią projektu było zorganizowanie sytuacji, zajęć i zadań aby dzieci poprzez aktywny udział mogły poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, a także ludzi, którzy im w tym pomogą. Wyżej wymieniony projekt Edukacyjny skierowany był do dzieci 5,6-letnich, uczęszczających do miejskich przedszkoli na terenie miasta. Projekt realizowany był w pięciu etapach:
Etap I (Uroczyste otwarcie I edycji projektu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - bezpiecznym uczeniem”)
Etap II (Realizacja zaplanowanych działań wychowawczo-dydaktycznych z zakresu bezpieczeństwa)
Etap III (Sprawozdanie z realizacji podjętych działań)
Etap IV (Konkurs Plastyczny - Kodeks bezpiecznego Przedszkolaka)
Etap V (Quiz wiedzy o bezpieczeństwie i Gala Finałowa I Edycji Projektu Edukacyjnego „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - bezpiecznym uczniem”)
Podczas Gali Finałowej z udziałem dzieci, dyrektorów, nauczycieli miejskich przedszkoli oraz gości nastąpiło uroczyste przyznanie Certyfikatu „Bezpieczne Przedszkole”, wręczenie dzieciom upominków, dyplomów, a nauczycielom podziękowań.


Dogoterapia w przedszkolu


W pierwszych dniach maja w naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć z udziałem  psa dla każdej grupy wiekowej. Organizatorem spotkań była Publiczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sokołowie Podl. Pedagog Ewa Murawska wraz z Melą – psem rasy haski opowiedziała dzieciom jak należy dbać o te zwierzęta i jak zachowywać się podczas spotkań z nieznajomymi psami. Chętne przedszkolaki miały okazję wydać komendę Meli, pogłaskać psa czy podać ulubiony przysmak. Pozytywny wpływ zwierząt jest znany od dawna. Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną dzieci przez przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji dziecka, rozwój empatii i poprawę samooceny. Zajęcia z udziałem psa mają również na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Nasze przedszkolaki zaprzyjaźniły się z Melą. W podziękowaniu za tak ciekawe zajęcia pies otrzymał zapas ulubionych przysmaków. Wszyscy czekamy na kolejne odwiedziny Meli w naszym przedszkolu.


ŚWIĘTO FLAGI

...Chorągiewki powiewają, w górze słonko świeci, wszędzie biało i czerwono…”

30 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy jedno z młodszych Świąt Narodowych – Święto Flagi.  Święto to popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wywieszenie flagi podnosi rangę uroczystości, a także wyraża patriotyzm i podkreśla więź z własnym krajem. Święto Flagi to lekcja nie tylko dla społeczności, ale także dla najmłodszych członków naszego społeczeństwa czyli przedszkolaków. Flaga jako symbol narodowy zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze, wyraża i podkreśla naszą tożsamość, wartości, pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą. Dlatego Święto to przebiegało w szczególnie uroczystej atmosferze.
Po krótkiej akademii w przedszkolu barwny korowód dzieci przemaszerował ulicami miasta z własnoręcznie przygotowanymi chorągiewkami, które przypominały mieszkańcom o symbolice i ogromnym znaczeniu flagi Rzeczypospolitej. Dzieci wręczały na spacerze przechodniom chorągiewki oraz odwiedziły polskie zakłady pracy tj: Poczta Polska, ZUS, Policja, Sokołowski Ośrodek Kultury pozostawiając w nich nasze symbole narodowe.
Przeszliśmy także do Urzędu Miasta. Dzieci bardzo serdecznie zostały przyjęte przez
Pana Burmistrza oraz pracowników Urzędu Miasta. Zwiedziły najważniejszy w mieście urząd i pięknie wyrecytowały wiersz „Barwy Ojczyste”. Obdarowane zostały słodyczami, uśmiechami i życzliwością  urzędników.  
Ważnym elementem  obchodów tego święta był przemarsz dzieci pod Pomnik Czynu Niepodległościowego upamiętniający  poległych walczących o wolność naszej ojczyzny. Przemarsz ten był wyrazem patriotyzmu polskich dzieci przedszkolnych. Nawet przyroda sprzyjała przedszkolakom, gdyż piękna pogoda dodała blasku  naszej uroczystości.


Przedszkolaki w Szkole Podstawowej nr 1

23 kwietnia 2013 roku najstarsze przedszkolaki z grupy „Wiewiórki"oraz "Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1. Nasi przyszli uczniowie mieli okazję przyjrzeć się szkole z bliska. Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przywitani przez Dyrektora placówki i nauczycielki. W klasach szkolnych odbyły się ciekawe zajęcia integracyjne przedszkolaków z uczniami  połączone ze wspólną zabawą. Dużą  atrakcją podczas pobytu w szkole było oglądanie przedstawienia „Kłótnia kolorów”, przygotowanego przez panią Teresę Piwko z grupą teatralną „Jeden rodzynek i jedenaście malinek”. Młodzi aktorzy zaprezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności, duży talent, piękne stroje i oryginalną dekorację. Wyrazem uznania dla wykonawców i pomysłodawczyni inscenizacji były gromkie brawa przedszkolaków. Cieszy nas fakt, iż do grupy teatralnej reprezentującej szkołę podatkową  należy wielu absolwentów z naszego predszkola. Na pożegnanie dzieci podziękowały za spotkanie kwiatami, cukierkami i pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dzieci z grup 6-letnich wrócą do szkoły już we wrześniu.Święto Ziemi

Co roku
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest popularyzacja ekologii, uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją oraz kształtowanie u nich przekonania, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może ją także uratować. Głównym przesłaniem tego dnia było zrozumienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze, wzbogacenie słownictwa dziecka o nowe nazwy ekologiczne (recykling), uświadomienie korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów i tego, iż każde nasze działanie wywiera wpływ na otoczenie.


Obchody Zielonego dnia w grupie "Muchomorki"
 
18 kwietnia 2013 roku w grupie "Muchomorki" obyły się zajęcia otwarte z udziałem Rodziców na temat: zielony dzień w przedszkolu. Celem tych zajęć było przedstawienie koloru zielonego jako koloru przyjaznego środowisku, uświadomienie dzieciom co to są barwy ochronne, w które wyposażone są zwierzęta, przełamywanie uprzedzeń i uczenie tolerancji dla innych. Tego dnia wszyscy rodzice, dzieci i panie ubrane były na zielono. W zorganizowanym kąciku dzieci miały możliwość poznawania zielonych warzyw i owoców różnymi zmysłami (dotyk, węch, smak, wzrok). Podczas zabaw wykorzystane zostały utwory literackie, muzyczne, zagadki, zabawy ruchowe  przybliżające dzieciom tematykę przyrodniczą, a w szczególności kolor zielony i jego znaczenie dla zwierząt, ludzi i całej przyrody. Dzieci dowiadywały się o barwach ochronnych poszczególnych zwierząt, o tolerancji dla innych, także  konieczności ochrony przyrody  jako naszego wspólnego dziedzictwa. W tym dniu dzieci próbowały zielonych potraw: zielone warzywa, zielone owoce, zielony deser (galaretka, sok). Zarówno rodzicom jak i dzieciom bardzo podobały się wspólne zabawy, wyrażali pozytywne opinie na temat tego rodzaju spotkań organizowanych w przedszkolu.Wyjście do SOK na spektakl "Przez bajki w świat - w Tuwimowie"
 
16 kwietnia 2013 roku dzieci z naszego przedszkola obejrzały spektakl teatralny dla przedszkolaków w Sokołowskim Ośrodku Kultury  pt. "Przez bajki w świat - w Tuwimowie" oparty na wierszach Juliana Tuwima takich jak: "Rzepka", "Zosia Samosia", "Okulary", "O Grzesiu kłamczuchu i o jego cioci" oraz "Lokomotywa" w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej działającej  w Zespole Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobalo, świetnie bawiły się przy muzyce i ciekawie spędziły czas.Ogólnopolski program edukacyjny ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” – V edycja

Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do realizacji Programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Edycja 2012/2013 ma na celu popularyzację ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli. Otrzymaliśmy materiały edukacyjne, dzięki którym realizujemy scenariusze zajęć oraz szereg działań ekologicznych. Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno przyrody i uczy jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając różne przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie owoce i warzywa.
Dodatkowo wzięliśmy udział w specjalnym konkursie na
"Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy". Wysłaliśmy zdjęcie przedstawiające Wydmę Mołożewską – ornitologiczny rezerwat przyrody położony w zakolu Bugu we wsi Mołożew (pow. sokołowski). Teren ten został włączony do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najciekawszych miejsc faunistycznych w Polsce, ze względu na występowanie tutaj szeregu ciekawych gatunków ptaków, które są pod ochroną. To piękne miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić czas ze swoimi rodzicami na łonie natury, oddalone zaledwie 20 km od naszego przedszkola. Zwycięskie przedszkola biorące udział w konkursie odwiedzi sam Kubuś!!!


Podsumowanie konkursu plastycznego „Leśniczy przyjaciel lasu”

12 kwietnia 2013 roku w Nadleśnictwie Sokołów odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Leśniczy przyjaciel lasu”. Organizatorami konkursu byli: Nadleśnictwo Sokołów i Miejskie Przedszkole nr 4 w Sokołowie Podlaskim. W konkursie brały udział dzieci 4 i 6-letnie z Przedszkoli Miejskich oraz Przedszkoli Gminnych. Celem konkursu było:

 • propagowanie wiedzy o pracy leśniczego,

 • kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody,

 • wyrabianie nawyków proekologicznych,

 • rozbudzanie twórczej inwencji dzieci w sferze działalności plastycznej i konstrukcyjnej.

Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy „Biedronki”: Ola Adamczuk i Karolinka Lewandowska. Jury doceniło umiejętności plastyczne wszystkich dzieci biorących udział w konkursie. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Organizatorom dziękujemy, a dzieciom gratulujemy.


Przedszkolaki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego

3 kwietnia 2013 roku dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Biedronki” udały się autokarem do Miejskiej Biblioteki
Publicznej celem obejrzenia teatrzyku „Kot w butach”- wystawianego przez Grupę Teatralną „Wiraż” działającą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Grupa ta kierowana jest przez Panią Bożenę Mrozowską. Przedszkolaki zachwycone były postacią mądrego i przebiegłego kota oraz pięknymi kostiumami występujących. Wśród aktorów wystąpiła absolwentka naszego przedszkola Ola Krejckant - grając postać damy dworu. Spektakl wzbogacony był efektami audiowizualnymi oraz piękną scenografią. Aktorzy za swoje występy nagrodzeni byli głośnymi brawami.
Dziękujemy Pani Dyrektor Hannie Lecyk za zaproszenie. Młodym aktorom oraz Pani Bożenie gratulujemy i życzymy sukcesów.Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
radosnych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym gronie
życzy

Dyrektor
oraz pracownicy
Miejskiego przedszkola nr 3Śniadanie Wielkanocne

27 marca 2013 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Dzieci ze wszystkich grup  wraz ze swoimi paniami  przy pięknie udekorowanych stołach zjadły świąteczne śniadanie. Wszyscy częstowali się jajkiem, wiosennymi kanapkami oraz babkami, które przygotowały panie kucharki. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim dzieciom i pracownikom świąteczne życzenia. Na koniec dzieci otrzymały jajko z niespodzianką od świątecznego zajączka. Śniadanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze.


Wyjście do SOK na spektakl "Wiktor w wielkim mieście"

25 marca 2013 roku dzieci pięcioletnie oraz sześcioletnie z naszego przedszkola miały okazje obejrzeć spektakl  teatru „Kurtyna” w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Spotkanie profilaktyczne  podzielone zostało na  dwie części. W pierwszej odbyło się przedstawienie teatralne pt. ”Wiktor w wielkim mieście”, w drugiej zaś podsumowanie celu spotkania. Spektakl z prelekcją w przystępny sposób skierowany był do naszych wychowanków. Głównym przesłaniem spotkania było zwrócenie uwagi na takie zachowania dzieci, aby  nie ulegały one  namowom osób nieznajomych proponujących słodycze i inne rzeczy. Nie wsiadały do samochodów obcych im osób. Dziecko winno wiedzieć, że nie można  podawać adresu zamieszkania i wpuszczać do domu osób nieznajomych, gdy zostaje samo w domu. Podczas spotkania zostały przypomniane dzieciom numery alarmowe oraz jakie informacje należy podać w przypadku konieczności dzwonienia w sytuacjach niebezpieczeństwa. Przedstawienie uczy i utrwala u dzieci jak zachować się w różnych sytuacjach. Jak chronić je przed zagrożeniami ze strony złych ludzi.W dniach od 08 do 22 marca w naszym przedszkolu odbyły się niecodzienne zajęcia. Stało się tak za sprawą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, który realizując wspólnie z policją przedsięwzięcia związane z poprawą bezpieczeństwa na drodze, wyposaża placówki oświatowe w pomoce dydaktyczne i edukacyjne do realizacji zajęć z wychowania komunikacyjnego, a także pomaga w organizacji spotkań i pogadanek edukacyjnych. Zajęcia prowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Dzięki zabawom z wykorzystaniem elementów Autochodzika  w przystępny sposób przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego i przygotowali najmłodszych do uczestnictwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki znakomicie wczuły się w sytuację i odgrywały scenki, które można spotkać na drodze.  Mamy nadzieję, że umiejętności nabyte od najmłodszych lat, pogłębiane i utrwalane  zaowocują w przyszłości poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach.

Pożegnanie Zimy - Powitanie Wiosny

20 marca 2013 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w tradycyjnym obrzędzie Pożegnania Zimy - Powitania Wiosny. Uroczystość ta odbywała się na sali gimnastycznej, ponieważ aura nie sprzyjała wyjściu poza budynek przedszkolny (wiał silny wiatr i padał śnieg). Przygotowywania do tej uroczystości odbywały się wcześniej poprzez naukę repertuaru: piosenek, wierszyków i rymowanek. Każda grupa wiekowa przygotowała piosenkę lub wierszyk o tematyce wiosennej, biorąc tym samym aktywny udział w Pożegnaniu Zimy i Powitaniu Wiosny. Dzieci przebrane były w kolorowe stroje. W strojach obowiązywały wiosenne akcenty: żółte słoneczka, bociany, przebiśniegi, skowronki, żabki i krokusy. Uroczystość powitania wiosny okazała się bardzo udana.


Powitanie wiosny w Sokołowskim Ośrodku Kultury

Pierwszy dzień wiosny to nieformalne święto w każdej szkole i przedszkolu. Nadejście długo wyczekiwanej pory roku stało się okazją do obejrzenia spektaklu pt. „Rycerz Niezłomny” i wystawy pod hasłem „Malowane oblicza” - fotografii sokołowskich dzieci, pozujących w profesjonalnej sesji zdjęciowej z artystycznie umalowanymi buziami. Do każdej fotografii mali bohaterowie zostali starannie ucharakteryzowani, dzięki czemu przeistoczyli się w bajkowe postacie i miłe zwierzątka. Wśród artystów dostrzegliśmy naszych absolwentów. Wystawa jest efektem pracy fotografa - Moniki Kulińskiej i wizażystki - Agnieszki Wojciechowskiej i robi naprawdę ogromne wrażenie.


Przedszkoliada na basenie

21 marca 2013 roku na krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył sie V etap Przedszkoliady - II edycja "zabawy w wodzie". W zawodach sportowych wzięło udzial kilka przedszkoli z miasta i powiatu. Udział w zawodach dostarczył zdrowej rywalizacji miedzy przedszkolami. Dzieci miło i wesoło spędziły czas uczestnicząc w wodnych konkurencjach. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Impreza sportowa zostala uwieczniona na wspólnej fotografii.


W poniedziałek 18 marca 2013 roku w naszym przedszkolu odbył się pokaz naukowy "Fizyka dla smyka". Pokaz ten to nagroda dla dzieci z grupy "Kubusie" za zwycięstwo w "III Show Przedszkolaków" w Siedlcach. Celem poniedziałkowego pokazu było poprzez zabawę w eksperymentowanie rozbudzenie w dzieciach pasji do odkrywania tajemnic otaczającego je świata. W świat eksperymentów naukowych "Tajemnice optyki" wprowadzała dzieci pani Profesor Pytalska. Co to jest światło? Jak powstaje tęcza? Świat iluzji optycznych, załamanie światła, Jak widzą zwierzęta? Dlaczego światło lasera jest niebezpieczne? Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć przeprowadzając ciekawe doświadczenia. Spotkanie w ramach "Fizyki dla smyka" to niezwykle ciekawe warsztaty naukowe w których dzieci brały czynny udział a wśród aspektów naukowych nie zabrakło wspaniałej zabawy.


Ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego w przedszkolu

18 marca 2013 roku
w naszym przedszkolu odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego dla przedszkolaków. W ćwiczeniach wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Celem ćwiczeń było pokazanie dzieciom jak należy się zachować w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Dzieci przy pomocy ratowników medycznych demonstrowały udzielanie pierwszej pomocy. Nabyte umiejętności praktyczne przez dzieci pozwolą udzielić pierwszej pomocy w sytuacjach niebezpiecznych.  


Podsumowanie wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego „Moja bezpieczna zabawa”

Pod takim hasłem został zainicjowany konkurs plastyczny skierowany do dzieci z naszego przedszkola. To kolejna inicjatywa, która ma uświadomić dzieciom jak ważne jest właściwe zachowanie podczas zabaw. Założeniem konkursu było zwrócenie dzieciom uwagi na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy. Konkurs ten został poprzedzony licznymi rozmowami, scenkami dramowymi, literaturą - celem uświadomienia dzieciom, w jaki sposób należy się bawić, aby nikomu nie stała się krzywda.  Udział w konkursie wzięły dzieci ze wszystkich grup wiekowych: Karolinka Rowicka, Ola Stańska, Laura Jarmolińska, Zuzia Bonifaciuk, Oliwier Grabowski, Julka Piwko, Maja Pogorzelska, Gabrysia Celińska, Ola Adamczuk, Maja Szymańska, Julia Piwko, Zuzia Czarnocka. Dzieci bardzo zaangażowały się w prace. Odtworzyły zabawy w sali, na powietrzu, w lesie, nad wodą – zimą i w lecie. Konkurs wykazał kreatywność dzieci i pobudził ich wyobraźnię. W dniu 15 marca 2013 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, na które został zaproszony asp. szt  KPP pan Sławomir Tomaszewski. Po wnikliwej prezentacji prac dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym bezpieczeństwa, a następnie pan Sławek przeprowadził zabawy edukacyjne z wykorzystaniem autochodzika - drogowego miasteczka. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z ruchu drogowego. W dalszej części spotkania pani dyrektor i pan Sławek dokonali rozstrzygnięcia konkursu. Stwierdzili jednogłośnie, iż wszystkie prace są piękne i zgodne z założeniami konkursu, gdyż zawierają pożądane postawy dotyczące bezpiecznej zabawy. W związku z tym wszystkie dzieci zostały nagrodzone. Otrzymały dyplomy, upominki i słodkości. Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a panu Sławkowi Tomaszewskiemu i pani dyrektor  Jolancie Krysiak za zaangażowanie. Organizatorzy: Beata Rosak, Iwona Kucharek, Alicja Złotkowska i Barbara Skłodowska.


Więcej informacji znajdą Państwo na portalu www.nwg.pl
oraz na portalu www.podlasie24.pl


Zajęcia matematyczne w grupach „Wiewiórki” i „Smerfy”

Dużym zainteresowaniem w grupach dzieci starszych w naszym przedszkolu cieszą się zajęcia matematyczne E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka” z zastosowaniem elementów nowatorskich. Dzieci z grupy „Smerfy” i „Wiewiórki” z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach z patyczkami, które wspomagają rozwój intelektualny i edukację matematyczną. Zabawy patyczkami to jeden z nielicznych elementów, jakie wykorzystujemy do przeprowadzania zajęć matematycznych. Podczas zajęć wykorzystujemy też klamerki, guziki, miarki, fasolki, kostki i wiele innych pomocy, które uatrakcyjniają takie zajęcia a ponadto uczą dzieci:

 • kształtowania umiejętności liczenia, a także dodawania i odejmowania,

 • klasyfikowania przedmiotów,

 • określania orientacji przestrzennej (lewa i prawa strona)

 • rozwijania intuicji geometrycznej (rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych),

 • rozwijania wyobraźni.„Smerfy” – zielony ogródek

5-latki z grupy „Smerfy” w oczekiwaniu na zbliżającą się wiosnę, już teraz założyły w sali „zielony ogródek”. Dzieci z pomocą pani posiały nasionka: owsa, szczypiorku i rzeżuchy. Codzienna obserwacja kiełkujących i rosnących roślinek, a także dbanie o nie (podlewanie) daje dzieciom dużo radości i satysfakcji, a przede wszystkim uczy jak dbać o przyrodę, która jest dla nas tak ważna w codziennym życiu.


8 marca - Dzień Kobiet

„Mamom, babciom, paniom wszystkim dalekim i bliskim,
przesyłamy dziś życzenia na zielonym listku.
Na zielonym listku małym, na wierzbowej bazi,
dziś w Dniu Kobiet, niech się każdej coś miłego zdarzy”.


Dzień Kobiet w naszym przedszkolu nigdy nie był świętem schowanym do lamusa, mimo iż w Polsce na szeroką skalę obchodzony był do roku 1993.
Zawsze uczyłyśmy dzieci, że istnieje takie święto i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej kobiety – a jest ich wiele w naszym otoczeniu. Święto było okazją do rozmowy z dziećmi na temat roli kobiet w ich życiu: mamusi, babci, siostry, koleżanki, pań z najbliższego otoczenia. W przedszkolu panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. To dzięki panom pracującym w naszym przedszkolu, przedstawicielom Rady Rodziców i chłopcom, którzy nie zapomnieli o koleżankach i paniach. Wszystkie otrzymałyśmy życzenia, kwiaty i słodkości. Chłopcy byli tego dnia uprzejmi i życzliwi dla pań i koleżanek z grupy. Dzień minął w milej atmosferze. Dziękujemy kochani za życzenia, niespodzianki i promienny uśmiech. Warto obchodzić to święto.


III Show Przedszkolaków


27 lutego 2013 roku w Sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się III Show Przedszkolaków, konkurs promujący młode talenty. Organizatorem Show było Przedszkole Muzyczne ,,Nutka” oraz Miejski Ośrodek Kultury. Patronat nad imprezą sprawowali: Prezydent miasta Siedlce, rektor uniwersytetu przyrodniczo-humanistycznego w Siedlcach oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Dzieci z 15 przedszkoli wykazały się talentem do interpretacji piosenek z lat 60-tych. Wyróżniono 5 grup dzieci. Wśród wyróżnionych na II miejscu znalazły się dzieci z naszego przedszkola: Zuzanna Pogorzelska, Dawid Dyńka, Kacper Kosieradzki, Kacper Góral, Jakub Rudnicki. Dzieci przygotowała nauczycielka Wioletta Skorupka. Dzieci profesjonalnie zaprezentowały utwór Skaldów pt. ,,Medytacje wiejskiego listonosza”. W nagrodę otrzymały piękne maskotki, upominki, dyplomy a nagrodą główną jest pokaz eksperymentów programu ,,Fizyka dla smyka” który w najbliższym czasie odbędzie się w naszym przedszkolu. Nagrody wręczał znany wszystkim z serialu ,,M jak Miłość” aktor Rafał Mroczek. Ogromną radością dla dzieci było także spotkanie z Panem Rafałem uwieńczone pamiątkowy zdjęciem. Dodatkową nagrodą byłą wizyta w McDonald’s. Dzieciom gratulujemy talentu a Pani Wioli życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych.

Pożegnanie psa Barego

W dniu 27 lutego 2013 roku w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne spotkanie – pożegnanie policyjnego psa Barego, który odchodzi na emeryturę. Bary wiernie służył społeczności sokołowskiej w czasie 12-letniej pracy w policji. Nasze przedszkolaki zaprzyjaźniły się z psem, gdyż był u nas częstym gościem. Bary mimo swojego „emerytalnego” wieku z zaangażowaniem wykonywał komendy swego przewodnika pana Radosława Malinowskiego, budząc zachwyt dzieci. Dzieci z żalem pożegnały psa. Dziękując za wieloletnią służbę, podarowały psu smaczną kość. Wszyscy życzymy Baremu spokojnej i radosnej jesieni życia!22 lutego 2013 roku dzieci z grupy „Biedronki” i „Wiewiórki” udały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na show teatralno-ekologiczne pod tytułem „To ci hałas” organizowany przez Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. Celem tego przedstawienia było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni). Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał bogate treści wychowawcze dotyczące szkodliwego oddziaływania hałasu, a także ideę ocalenia przyrody przed groźnymi dla środowiska odpadami elektronicznymi.


Walentynki w ,,Muchomorkach’’

W naszym przedszkolu dzień 14 lutego obchodzony jest pod hasłem „Uczymy się żyć w zgodzie i przyjaźni”. Walentynki to okazja do okazywania uczuć najbliższym, kolegom i koleżankom. To dzień, w którym obdarowujemy się prezencikami i karteczkami.  Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń. Cały dzień w naszej grupie bawiliśmy się walentynkowo. Przystroiliśmy salę, a dzieci wycinały i ozdabiały serduszka. Były konkursy, zagadki i słodkości w postaci serduszek. Tego dnia byliśmy dla siebie wyjątkowo mili i życzliwi. Wszystkim życzymy dużo miłości.


Przedszkoliada 2013

14 lutego 2013 roku w Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim odbyła się V edycja Sokołowskiej „Przedszkoliady”, którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. O godzinie 9.00 przedszkolaki wmaszerowały na halę sportową do wydzielonych sektorów w reprezentacyjnych koszulkach charakterystycznych dla każdego przedszkola, na których widniał numer i logo danej placówki. W zawodach sportowych uczestniczyły przedszkola z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Nasze przedszkole reprezentowane przez osiemnaścioro dzieci w wieku od 4 do 6 lat oraz panie: Katarzynę Żebrowską, Grażynę Woźniak  i Beatę Nowakowską-Sałatę znakomicie zaprezentowało się podczas zabaw i gier sportowych. W trakcie rozgrywanych konkurencji słychać było dopingujące okrzyki. Każdy z zawodników otrzymał dyplom i słodki upominek. Czekamy na kolejny etap rozgrywek, który odbędzie się na krytej pływalni.

Ostatki w przedszkolu

„Od trzech króli, po ostatki, wszędzie bale i prywatki.
Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale”.


13 lutego 2013 roku mieliśmy Ostatkową Zabawę Taneczną na sali, gdzie wspólnie bawiliśmy się przy muzyce. Tańce przeplatały konkursy, gry i przedstawienia teatralne m. in. według opowiadania M. Kownackiej „Pączki i faworki babci Honorki”. Dzieci chętnie korzystały z kostiumów kącika teatralnego. Po zabawie na dzieci  czekały pyszne  pączusie, i tym słodkim akcentem zakończyliśmy tegoroczny karnawał.


Spotkanie z policjantem na temat "Bezpieczne ferie"

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych podczas zbliżającego się wypoczynku zimowego w naszym przedszkolu w dniu 25 stycznia
2013 roku obyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem policjanta. Przedszkolaki z grup 6-letnich „Wiewiórki” oraz „Biedronki” miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznych zabaw oraz jak unikać zagrożeń. Funkcjonariusz przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem stawach, rzekach a także zjeżdżaniem na sankach w pobliżu ruchliwych ulic. Udzielił także wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się podczas kuligu – przestrzegał przed niebezpieczeństwem polegającym na doczepieniu sanek do samochodu czy traktora.
Pan policjant udzielił ciekawych wskazówek jak się zachować i jakie pozycje przyjąć w razie spotkania z psem agresywnym , odbyły się ćwiczenie praktyczne pozycji obronnych „drzewko” oraz „żółwik” .
Bardzo cieszy fakt, ze nasze przedszkolaki wykazały się podczas spotkania dużą wiedzą, wiedziały że nie można ufać osobom nieznajomym, znały zasady poruszania się w pieszym ruchu drogowym oraz wiedziały o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa w fotelikach podczas jazdy samochodem. Pan policjant przypomniał w razie zagrożeń znane dzieciom numery alarmowe.
Spotkanie z policjantem spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, na pewno również wyniosły z niego wiele pouczających treści o bezpiecznych feriach.


Choinka Noworoczna w przedszkolu

18 stycznia 2013 roku w naszym przedszkolu odbyła się Choinka Noworoczna. Na bal przybyły dzieci, które przebrane były za różne postacie bajkowe, były w śród nich : księżniczki, wróżki, policjanci, rycerze, batmani. Największą atrakcją dla dzieci było pojawienie się Mikołaja, który przybył z workiem pełnym prezentów. Po rozdaniu prezentów wszystkim dzieciom, nasz gość uczestniczył wspólnie z dziećmi w zabawach ruchowych i konkursach. Zabawa wyzwoliła wśród  dzieci dużo radości, wiele pozytywnych emocji. Bal pozwolił na trochę oderwać się od rzeczywistości i być w krainie baśni i fantazji.


Konkurs „Act and Sing in Winter 2013”

16 stycznia 2013 roku reprezentanci naszego przedszkola wystąpili na scenie Ośrodka Kultury Ochoty „OKO” w Warszawie. Tego dnia odbyły się przesłuchania wszystkich grup przedszkolnych biorących udział w konkursie „Act and Sing in Winter 2013” (Graj i śpiewaj zimą) w kategorii piosenka oraz scenka w języku angielskim. Miejskie Przedszkole nr 3 reprezentowały: Natalia Wierzbicka, Julia Milik, Oliwia Replin – sześciolatki z grupy Wiewiórki oraz Zuzia Czarnocka i Zuzia Pogorzelska – pięciolatki z grupy Kubusie. Dziewczynki odegrały scenkę o bałwanku i różnych rodzajach pogody. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Zuzia Pogorzelska, która przepięknie zaśpiewała piosenkę o bałwanku. Na koniec przedszkolaki zaśpiewały i zilustrowały ruchem piosenkę o tęczy z użyciem pomponów. Ich wspaniały występ został nagrodzony brawami. Poziom występów był bardzo wysoki ze względu na fakt, iż w konkursie startowały także przedszkola dwujęzyczne z Warszawy i okolic. Bardzo cieszymy się, iż mogliśmy reprezentować nasze przedszkole oraz miasto w tak prestiżowym wydarzeniu.

Organizatorem trzeciej edycji konkursu „Act and Sing in Winter 2013” jest Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Tęczowy Ogród” w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Patronami konkursu były także następujące instytucje:


 • Mazowiecki Kurator Oświaty

 • Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie

 • Ambasada Kanady w Warszawie

 • Wydawnictwo Oxford University Press

 • Wydawnictwo Pearson

 • Fundacja Edukacyjna Pro Multi Linguae

 • Fundacja Art Transfer

 • Szkoła Językowa Hats Off

 • Ośrodek Kultury Ochoty „OKO” w Warszawie


Celem konkursu było zachęcenie uczestników do nauki języka angielskiego poprzez działalność artystyczną, a także promocję uczniów szczególnie uzdolnionych językowo.
Jury oceniając występy dzieci brało pod uwagę poprawność językową, oryginalność i poziom artystyczny występu.

Więcej zdjęć mogą Państwo zobaczyć na stronie organizatora konkursu
.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego