Mały miś i tradycje Bożego Narodzenia - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Mały miś i tradycje Bożego Narodzenia


MAŁY MIŚ I TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA


Wysyłanie Świątecznych Życzeń

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia są bardzo silnie zakorzenione w każdym polskim domu. Jest ich bardzo wiele. Jedną z nich jest wysyłanie Kartek Świątecznych. Najpiękniejsze są kartki te, które powstają w przedszkolu, własnoręcznie wykonane przez dzieci, ozdobione różnymi technikami z życzeniami prosto z serca. Właśnie takie kartki świąteczne powstały w grupie  dzieci 5 letnich "Kubusie". Było to jedno z zadań w ramach projektu "Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia". Karty wraz z serdecznymi życzeniami zostały wysłane do 9 przedszkoli z całej Polski.

Pieczenie pierniczków


Kartki Świąteczne wykonane, życzenia zredagowane i prosto z serca wysłane. Czas na pieczenie pierniczków. 9 grudnia "Kubusie" w rytmie misiowej rymowanki piekły pierniczki. Z pomocą pani Wioli praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkiemu przyglądał się Miś Mikołajek. Dzieci mieszały składniki, ugniatały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów: choinek, aniołków, dzwoneczków, reniferów, gwiazdeczek przy pomocy foremek. Następnie pierniczki piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się zapach pieczonych pierników, który wprawiał wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania barwnymi posypkami i pisakami. Pierniczki wyszły przepięknie, palce lizać. Na koniec dzieci w towarzystwie Mikołajka oglądały książki kucharskie ze świątecznymi przepisami.

Ubieranie choinki


Miś i choinka to jeden z kilku ulubionych tematów nie tylko małych przedszkolaków. Każdy lubi puszystego, futrzanego przyjaciela do którego można się przytulić i wyżalić się, choinka zaś daje nadzieję na radosne święta, pełne niespodzianek i wyczekiwanych prezentów. Kartki świąteczne już gotowe, życzenia zredagowane i wysłane, pierniczki upieczone czas na ubieranie choinki i śpiewanie kolędy. 13 grudnia po uprzednim wysłuchaniu wiersza Marii Terlikowskiej "Zaczarowane drzewko" Kubusie zabrały się do ubierania choinki. Robiły to z ogromnym zaangażowaniem i co chwila szeptały Misiowi do ucha "śliczna jest ta nasza  choinka". Następnie otoczyły choinkę
wielkim kołem i wysłuchały "Opowieści wigilijnej" przeczytanej przez panią Ulę, następnie zaśpiewały kolędę "Nie płacz Jezu".

Życzenia wysłane, choinka ubrana, kolęda poznana, pierniczki upieczone. Pozostaje tylko zaproszenie misia do wigilijnego stołu.


Spotkanie przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to czas miłości, radości, i pojednania. Siadając przy wigilijnym stole zapomnijmy o urazach i niechęciach, spójrzmy na świat oczyma dziecka, a życie wyda się piękniejsze i łatwiejsze.Przedszkole nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycji Bożego Narodzenia. Jest to nie tylko ubieranie grupowych choinek, pieczenie pierniczków, kolędowanie, wykonywanie stroików czy wystawianie jasełek dla najbliższych członków rodziny. Ukoronowaniem wszystkich tych działań jest Wigilia.Jak co roku zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbywają się spotkania wigilijne. W piątek 16 grudnia w grupie Kubusie odbyło się takie spotkanie wigilijne, które różniło się od poprzednich, a mianowicie do stołu wigilijnego zasiadł z dziećmi Miś Mikołajek. Na początku pani Ula przeczytała dzieciom kilka wierszy związanych z tematyką świąteczną korzystając z książek zgromadzonych wcześniej w,, Kąciku świątecznej literatury”. Następnie dzieci przypomniały tradycje towarzyszące Wigilii, a pani Ula złożyła przedszkolakom serdeczne życzenia i przekazała również te ,które nadeszły od dzieci z innych przedszkoli w Polsce.W dalszej części nadeszła pora łamania się opłatkiem. To niezwykle wzruszający moment, który zapada dzieciom w pamięci na długie lata.Na pięknie udekorowanym stole nie zabrakło słodkości przygotowanych przez rodziców, którymi w tym wyjątkowym dniu dzieci mogły się częstować.Jeszcze bardzo ważnym punktem było wspólne śpiewanie kolęd wśród których nie zabrakło naszej ulubionej,, Nie płacz Jezu”.

Podsumowanie projektu


W ramach realizacji projektu ,, Mały miś i tradycje Bożego Narodzenia” dzieci spędziły czas z Misiem Mikołajkiem zapoznając go z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia: ubierając choinkę, śpiewając kolędy oraz piekąc pyszne pierniczki i uczestnicząc w uroczystym spotkaniu przy wigilijnym stole. Ważnym elementem była również współpraca z przedszkolami z całej Polski, wysyłanie i otrzymywanie świątecznych życzeń też wzbudziło dużo radości. Wspólnie spędzony czas na pewno sprawi, że oczekiwanie na Boże Narodzenie będzie tym bardziej radosne i przyjemne.Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu z nas trwają już od początku grudnia, świąteczne porządki, pieczenie ciasteczek i pierniczków, refleksje nad wyborem prezentów. Najlepsze co możemy zrobić dla siebie i innych to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi, aby nasze dzieci w rodzinnym gronie czuły się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie zwyczajów i rytuałów świątecznych.
Grupa dzieci 5 letnich Kubusie bierze udział w projekcie ,,Mały Miś i tradycje Bożego Narodzenia”, który jest częścią ogólnopolskiego projektu ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównymi celami projektu są rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017, zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia, kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami. Jest to krótka dwutygodniowa akcja. Nauczyciele wraz z dziećmi mają do wyboru trzy zadania z sześciu zaproponowanych przez autora projektu. Nauczycielki pracujące w grupie Kubusie p. Wioletta Skorupka i p. Urszula Ciach planując pracę na miesiąc grudzień zdecydowały, że uda się zrealizować nawet 5 zadań.

1.Ubieranie choinki.
2.Nauka misiowej kolędy ,,Nie płacz Jezu”.
3.Wysyłanie życzeń do Misiowych Przedszkoli. (własnoręczne wykonanie kart i zredagowanie treści życzeń)
4.Pieczenie pierniczków z Misiem.
5.Poznajemy tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe, zaproszenie Misia do wigilijnego stołu.

Podczas realizacji powyższych zadań, dzieciom będzie towarzyszył Miś Mikołajek.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego