Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi


GMINA SOKOŁÓW PODLASKI CZYTA MAŁEMU MISIOWI


Powrót naszego Misia Śpioszka z podróży

21. grudnia 2016 roku
na dzieci czekała ogromna niespodzianka. Do naszego przedszkola wrócił Miś Śpioszek. Miś był bardzo wyczekiwany przez dzieci, które z wielką radością powitały go w przedszkolu.  Tego dnia na powitanie przeczytaliśmy misiowi bajeczkę, dzieci obejrzały z zainteresowaniem jego „Dzienniczek podróży”, zachwycały się niezwykłymi wpisami dzieci z innych przedszkoli, wskazywały na mapie Gminy Sokołowa Podlaskiego placówki, które miś odwiedził, wspólnie bawiły się z misiem w kącikach zainteresowań. W dzienniku starszaki narysowały też obrazek, w którym wyraziły ogromną radość z powrotu Śpioszka.
Miś Śpioszek wyposażony w „Dzienniczek podróży” odwiedził 9 placówek w ramach gminnego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”. Projekt ten realizowany był w grupach dzieci 5 i 6-letnich: „Smerfy”, „Misie” i „Krasnale”, które gościły u siebie misie z zaprzyjaźnionych placówek z Sokołowa Podlaskiego, z Czerwonki i Grochowa.Miś Karolek - edycja gminna

19
. grudnia 2016 roku w ramach projektu "Gmina Sokołów czyta małemu misiowi" do grupy "Krasnale" przyjechał miś Karolek z przedszkola w Grochowie. Pani przeczytała misiowi i dzieciom wiersze Marii Konopnickiej. Przedszkolaki wspólnie z misiem dekorowały wcześniej upieczone pierniczki, podtrzymując tradycje bożonarodzeniowe. Następnego dnia miś wspólnie z dziećmi zasiadł do wigilijnego stołu. Na koniec zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie


Miś Roki u Krasnali – edycja gminna

Dnia 15
. grudzień 2016 roku przybył do naszego przedszkola w ramach projektu „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi” nowy miś o imieniu Roki z Przedszkola
w Czerwonce. Z wielką radością dzieci przywitały nowego gościa. Każdy chciał utulić misia
i potrzymać go na kolanach. Z wielkim zaangażowaniem zajęły się gościem przedszkolaki: pokazały mu swoją salę, oprowadziły po przedszkolu, pokazały swoje zabawki.
Już na samym początku wizyty, nowego misia spotkała wielka niespodzianka, gdyż miał on przyjemność wysłuchać czytanych bajek i wierszyków przez przybyłych do naszego przedszkola przedstawicieli Urzędu Miasta Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pana Mieczysława Sobieszczaka i Skarbnik Miasta Pani Grażynę Grądzką.
Wszystkie przedszkolaki starały się aby miś Roki był bardzo zadowolony z pobytu u nas więc starały się umilać mu czas czytaniem bajeczek ale także śpiewaniem różnych piosenek i recytowaniem poznanych wierszyków.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia w naszej sali stoi piękna choinka, którą dzieci postanowiły udekorować własnoręcznie zrobionym łańcuchem. Do tej pracy zaangażowały też misia Rokiego, który z wielką przyjemnością podziwiał prace dzieci. Wspólne zawieszanie łańcucha było wielką frajdą dla przedszkolaków. Na końcu pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci z grupy Krasnale odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka miś wyruszył w kolejną podróż.Wizyta Misia Krzysia Dąbka – edycja gminna

Nadszedł oczekiwany dzień. We wtorek 13. grudnia 2016 roku
z wizytą przybył do nas kolejny miś, tym razem Krzyś Dąbek z Miejskiego Przedszkola nr 4 im. Leśnej Krainy w Sokołowie Podlaskim. Nasza radość była ogromna, tym bardziej, że z niecierpliwością czekaliśmy na małego pluszaka.
Po niezwykle czułym powitaniu dzieci 6-letnie z gr. „Smerfy” z wielkim zaciekawieniem obejrzały dziennik podróży misia oraz zaprosiły go do wspólnego czytania - wysłuchania baśni H. Ch. Andersena „Ołowiany żołnierzyk”. Wypełniły także dzienniczek podróży – odbiły paluszki, a Pani Kasia wkleiła grupowe zdjęcie z naszym gościem i wpisała dedykację dla misia, którą odczytała dzieciom. Następnie dzieci wspólnie z misiem ubierały w swojej sali choinkę. Na początku choinka wyglądała skromnie, ale przedszkolaki z pomocą misia zmieniły ją w piękne, kolorowe drzewko. Miś Krzyś odwiedził także dzieci i panią Anię w czasie zajęć dodatkowych z logopedii. Po dwóch dniach pobytu Misia Krzysia Dąbka w przedszkolu dzieci pożegnały go i wyprawiły w dalszą podróż do kolejnego przedszkola.


Wizyta Misia Kubusia w przedszkolu - edycja gminna

9
. grudnia 2016 roku do grupy „Misie” przybył Miś Kubuś z Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka”. Misiowi przeczytano opowiadanie z książki Cz. Janczarskiego „Opowiadanie Misia Uszatka”- „Ślady na śniegu”. Miś Kubuś uczestniczył z dziećmi w zajęciach kulinarnych - przygotowywał poranne śniadanie. Dzieci bardzo były ucieszone, że tak wspaniały gość wspólnie z nimi degustował pyszne śniadanko.


Wizyta Misia Marcela w przedszkolu – edycja gminna

7
. grudnia 2016 roku do  grup  „Misie”, „Smerfy” i „Krasnale”  w ramach akcji  „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi” przybył  kolejny podróżnik o imieniu Marcel z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Tradycyjnie już dzieci z grupy „Smerfy” z  zaciekawieniem jak wygląda kolejny pluszowy gość rozpakowały plecak. Każde dziecko z radością przytulało i głaskało nowego gościa. Aby umilić mu krótki pobyt w naszym przedszkolu połączyliśmy czytanie z niecodziennymi zajęciami związanymi z fotografią. Nauczycielka Jolanta Kościuczyk z grupy „Smerfy” przeczytała fragmenty kilku książek związanych z tą tematyką. Pokazała też wiele albumów, a dzieci uczyły misia jak wygląda pejzaż, przyroda i portret. Dzieci najbardziej zaciekawiły albumy związane z fotografią przyrodniczą zadziwiając  misia, jak i nauczycielkę rozpoznawaniem i nazywaniem rzadko spotykanych gatunków  ptaków. Razem z misiem Marcelkiem miały okazję poznać i porównać fotografię cyfrową oraz tą która prawie przeszła do historii – analogową. Z zaciekawieniem oglądały aparaty z poprzedniego wieku, kliszę fotograficzną i oglądały artystyczne czarno-białe zdjęcia połączone z czytaniem fragmentów książek znanych artystów takich jak  E. Hartwig  „Wierzby”. Miejmy nadzieję, że zdradzenie dzieciom z udziałem misia tajników sztuki fotografii za pomocą  książek, albumów i zabaw z aparatem będzie procentować w przyszłości pasją, jaką za sobą niesie wykonywanie fotografii. Na koniec pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Smerfy” odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka spakowany miś wyruszył w kolejną podróż, a my z niecierpliwością czekamy na następnego podróżnika.


Miś Tedi w naszym przedszkolu – edycja gminna

5
. grudnia 2016 roku  w ramach projektu „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi” do grup  „Misie”, „Smerfy” i „Krasnale” ze Żłobka Miejskiego  w Sokołowie Podlaskim przybył z wizytą Miś Tedi. Miś ten należy do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim. Dzieci  z wielką sympatią przytulały się do kolejnego pluszowego gościa. Małego podróżnika  zapoznały z salą  „Smerfów”, w której trwały przygotowania do tradycji mikołajkowych: posadziły misia w kąciku świątecznym i zaśpiewały mu piosenkę o Mikołaju. Nauczycielki pracujące w tej grupie  czytały książki,  które przybliżyły dzieciom i misiowi postać  Świętego Mikołaja, jego historię oraz  umiliły chwile w oczekiwaniu na spotkanie z Mikołajem. Kolejnego dnia,  jak co roku, obchodziliśmy Mikołajki  kojarzące  się z wielką przyjemnością i tajemniczością. Miś  Tedi doskonale bawił się razem z  Mikołajem  i dziećmi ubranymi  w czerwone stroje i mikołajkowe czapeczki. Obserwował radość  z rozpakowywania prezentów, którymi nasze „Smerfy” będą się bawiły podczas pobytu w przedszkolu. Mikołaj sprawił też kolejną  niespodziankę dla misia , „starszaków” i naszej Pani Dyrektor - przeczytał książkę związaną z mikołajkową tradycją, którą  nasi milusińscy z ogromną przyjemnością wysłuchali. Dzieciom żal było rozstawać się z Tedim, ale pozostawiły ślad w jego dzienniczku podróży odciskając  swoje paluszki  pod wklejonym grupowym zdjęciem  życząc  mu wielu wrażeń w kolejnym przedszkolu.   


Wizyta Misia Tadeuszka w przedszkolu - edycja gminna

W ramach projektu „Gmina Sokołów Podlaski – czyta małemu misiowi” dnia 1
. grudnia 2016 roku do grupy „Misie” przybył w odwiedziny niespotykany gość - Miś Tadeuszek z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Puchatka”. W czasie zajęć w grupie „Misie” przeczytano opowiadanie M. Kownackiej - „U lekarza”, książeczkę K. Nowackiej „Różowy miś”. Miś Tadeuszek aktywnie uczestniczył z dziećmi w zajęciach z Akademii Aquafresh - zapoznał się z bohaterami z Pastusiowej Krainy. Radość dzieci z przybycia Misia pozostanie w pamięci dzieci na długi czas.


Miś Tuliś u Krasnali – edycja gminna

Dnia 29
. listopada 2016 roku dzieci z grup Krasnale, Smerfy i Misie gościły u siebie misia Tulisia, który odwiedził nasze przedszkole w ramach projektu „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”. Miś ten należy do Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim. Radość przy otwieraniu plecaka nie miała końca. Każdy chciał przytulić małego podróżnika. W czasie pobytu w naszym przedszkolu misiem Tulisiem zaopiekowały się z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki z grupy Krasnale. Oprowadziły misia po placówce, pokazały zabawki, śpiewały piosenki  i recytowały poznane wierszyki. W zamian miś pokazał im swój dzienniczek podróży, który dzieci z wielką ciekawością oglądały. Wszystkie misie tak i miś Tuliś oprócz tego, że lubi podróżować to przede wszystkim lubi jak mu się dużo czyta. Tak i my staraliśmy się, aby miś był zadowolony z pobytu u nas i bardzo dużo czytaliśmy mu różnych książeczek. Krasnale aby przyjąć misia jak prawdziwego gościa przygotowały razem z nim pyszne, kolorowe i zdrowe kanapki które szybko zniknęły z talerzyków. Tuliś odwiedził również dzieci z innych grup i wysłuchał czytanych dla niego bajeczek. Na koniec pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci z grupy Krasnale odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka spakowany miś wyruszył w kolejną podróż, a my z niecierpliwością czekamy na następnego podróżnika.

Autor wiersza: Anna Dyoniziak


Wizyta Misi Emisi w przedszkolu - edycja gminna

25
. listopada 2016 roku do grup „Misie”, „Smerfy” i „Krasnale” ze Żłobka Miejskiego  w Sokołowie Podlaskim przybyła z wizytą Misia Emisia w ramach projektu „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”. W czasie zajęć w grupach starszych: „Misie” został przeczytany wiersz Cz. Janczarskiego „Naprawiamy Misia”, w grupie „Smerfy” opowiadanie J. Święcickiej „Przygody Misia Maćka” oraz w grupie „Krasnale”- bajka J. Brzechwy „Złotowłosa i trzy misie”. Misia Emisia razem z dziećmi brała także udział w różnych zabawach i konkursach z okazji obchodzonego w przedszkolu Dnia Pluszowego Misia. Misia Emisia odwiedziła również grupy młodsze w czasie leżakowania. Przedszkolacy bardzo ucieszyli się z wizyty tak wspaniałego gościa.


Miś Śpioszek wyruszył w pierwszą podróż – edycja gminna

24
. listopada 2016 roku dzieci z grup „Krasnale”, „Misie” i „Smerfy” spotkały się z misiem Śpioszkiem, który został wytypowany do reprezentowania naszej placówki w gminnym projekcie „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”.
Autorem projektu jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Zadaniem uczestników programu jest wytypowanie misia, który wyruszył w podróż po gminie Sokołów Podlaski, by wspólnie z przedszkolakami z innych placówek promować czytelnictwo.
Tego dnia przedszkolaki były bardzo podekscytowane obecnością misia Śpioszka. Każdy chciał przytulić się do niego, posadzić na kolanach i szepnąć mu coś do uszka. Pani Dyrektor oraz Kuba z grupy „Smerfy” przeczytali misiowi i dzieciom książeczkę Anieli Cholewińskiej – Szkolik pt. „Herbatka u Promyka”, a wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Mały miś”. Po tak miłych chwilach przyszedł czas pożegnać się z misiem, który wyrusza w swoją pierwszą podróż. Miejscem do którego udaje się nasz Śpioszek jest przedszkole w Grochowie. Po zrobieniu wspólnej fotografii dzieci z panią zapakowały misia do plecaka wraz z jego dzienniczkiem podróży. Wszyscy na pożegnanie pomachali misiowi. Od tej pory czekamy z utęsknieniem na jego powrót do naszego przedszkola ale też jesteśmy bardzo ciekawi co go spotka w tej podróży.


25
. listopada 2016 roku nasze przedszkole przystąpiło do realizacji gminnej edycji Ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pod patronatem „Przedszkolne ABC”. Autorem projektu jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej.

Zadaniem uczestników pro
jektu jest wcześniejsze wytypowanie misia, który wyruszy w podróż po gminie Sokołów Podlaski, by wspólnie z przedszkolakami z innych placówek promować czytelnictwo. Każdemu wysłanemu misiowi towarzyszyć będzie „Dziennik podróży misia”. To w nim dzieci z przedszkoli, do których zawędruje miś będą zapisywały wspólne chwile z maskotką: wklejały zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę, odbijały również swoje paluszki na kartce oraz wpisywały samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona, a co najważniejsze wychowawca grupy wpisze tytuł książeczki, jaką przeczytali wspólnie misiowi, który ich odwiedził.

Naszą placówkę reprezentować będzie Miś Śpioszek. Podczas jego nieobecności przybędzie do naszej placówki dziewięć misiów z przedszkoli i żłobka, uczestniczących w edycji gminnej, które będą się bawić z przedszkolakami, zwiedzać przedszkole, ale przede wszystkim będą słuchać bajek. Zachęcamy do obserwowania relacji z projektu na naszej stronie internetowej.


Dla Misia Śpioszka ułożony został wierszyk.

Autorki wiersza: Grażyna Woźniak, Katarzyna Żebrowska


Patronat honorowy nad projektem „Mały miś w świecie wielkiej literatury” – edycja gminna objęli:

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP
Waldemar Kraska – Senator RP
Bogusław Karakula – Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
Marcin Pasik – Wójt Gminy Sokołów Podlaski
Jan Zuba – Burmistrz Kolbuszowej
ks. dr hab. Jan Niewęgłowski – prof. UKSW, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Dorota Dziamska – pedagog, autor systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN

Instytucja wspierająca:

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach - Filia w Sokołowie Podlaskim


Główny patronat medialny objęło:
Przedszkolne ABC oraz lokalne media: Katolickie Radio Podlasie, Życie Sokołowa, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.Autor projektu - Aneta Konefał
Piosenka "Mały miś". Słowa - Agata Dziechciarczyk, aranżacja muzyczna - Ludmiła Fabiszewska.
Autor ilustracji "Miś Bruno" - Helena Tabor


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego