Mały miś w świecie wielkiej literatury - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Mały miś w świecie wielkiej literatury


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT ROZWIJANIA CZYTELNICTWA

Misia Pysia razem ze swoim dzienniczkiem podróży szczęśliwie powróciła do przedszkolaków. Radość była nie do opisania. Dzieci powitały ją w Dniu 8 Marca, kiedy to razem z dziewczynkami mogła celebrować to Święto. Chłopcy przygotowali niespodzianki w postaci kwiatów i słodyczy, wspólnie zaśpiewali piosenkę „Dzień Kobiet”. Uzupełniliśmy dzienniczek naszej podróżniczki i ułożyliśmy powitalny wierszyk. Misia Pysia chciała również podziękować wszystkim  uczestnikom projektu za mile spędzone chwile i wspaniałą współpracę. To już koniec tej wspaniałej przygody.

Miś Tedi, to ostatni już gość, który odwiedził nasze przedszkole z końcem lutego. Dzieci z grupy „Muchomorki” postanowiły w sposób wyjątkowy umilić mu pobyt w naszym przedszkolu. Przebrane w kucharskie fartuszki i czapki zaprosiły Misia do wspólnego przygotowania śniadania. Dzieci układały kanapkowe kompozycje z ulubionych produktów. Kolorowe kanapeczki własnoręczne przygotowane smakowały wszystkim. Były nie tylko kolorowe, smaczne ale też zdrowe, gdyż zawierały warzywa. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania. Tedi uczestniczył również w zajęciach, podczas których, dzieci zakładały wiosenny kącik przyrody sadząc cebulę, pietruszkę, kiełki warzyw, miętę i kolorowe kwiaty wiosenne. Teraz należy zadbać, aby roślinki rosły i kwitły jak najdłużej, systematycznie je podlewając. Miś wybrał się również na wiosenny spacer, podczas którego, dzieci szukały oznak wiosny. Piękne bazie przez nie zerwane, umieściły w wiosennym kąciku. Podczas spotkania z Tedim dzieci wspólnie wysłuchały i obejrzały ilustrowane książeczki „Nie do wiary, w kuchni czary”, „Przysmaki dziwaki- kanapki” i „Szukamy wiosny” H.Zdzitowieckiej. Pobyt Misia w naszym przedszkolu szybko minął. Dzieci z żalem go pożegnały. Teraz czekamy na naszą Misię Pysię.


Misio Pysio przybył do nas 07. lutego 2017 roku. Trafił akurat na obchodzony w przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczestniczył w zajęciach i przedstawieniu 6-latków nawiązującym do bezpiecznego korzystania z internetu. Dzieci wykonały scenki rodzajowe, mówiące o czyhających w siedzi niebezpieczeństwach., zaś Necio i Sieciuchy uzmysłowiły zagrożenia wynikające z beztroskiego korzystania z komputera i  zapoznały wszystkich z zasadami prawidłowego korzystania z internetu. To była bardzo pouczająca lekcja. Następnego dnia odbył się w naszym przedszkolu Bal u Kopciuszka, na który Misio Pysio została zaproszony wraz ze wszystkimi dziećmi ubranymi w balowe suknie i galowe stroje. Dzieci 6-letnie zaprezentowały bajkę „Kopciuszek” wg ciekawego scenariusza  w pięknej  scenerii i oprawie muzycznej nawiązującej do przedstawianej epoki. Pysio poznał małych aktorów i bawił się z Kopciuszkiem i Księciem. W związku ze zbliżającymi się Walentynkami dzieci wysłuchały wraz z przybyłym gościem „Bajkę o myszce” mówiącej o  przyjaźni i życzliwości, jaką powinniśmy sobie wzajemnie okazywać i wspólnie wykonali walentynkową dekorację a piosenka „W przyjaźni tkwi siła” była uwieńczeniem spotkania z Misiem Pysiem w naszej grupie.


Miś Bajkuś przybył do nas 01. lutego 2017 roku. Dzieci ogromnie ucieszyła jego wizyta. Bajkuś wziął udział w podsumowaniu akcji „Góra Grosza”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Nasze Przedszkolaki, po raz kolejny udowodnili, że pomaganie sprawia im wiele radości i jest niezwykle proste. Akcje humanitarne uczą nas wrażliwości i uświadamiają jak wiele ludzi potrzebuje bezinteresownej pomocy. Nawet drobne gesty są bezcenne i sprawiają, że nasze życie staje się po prostu lepsze. Misie w pomaganiu dzieciom mają również swój udział. Miś wspólnie z dziećmi przeliczał guziczki i rozpoznawał ich kolory. Wysłuchał opowiadania „Przebieranki zgadywanki” – M. Kownackiej, po czym przyglądał się projektowaniu masek i baloników na zbliżający się bal. Opowiadanie „Ślady na śniegu”- Cz. Janczarskiego, zainspirowało nas do obserwacji tychże podczas spaceru do ogrodu. Na pamiątkę pobytu dzieci ofiarowały Bajkusiowi karnawałową maseczkę.
Miś Berlinek przybył do nas 10. stycznia 2017 roku, niemalże równocześnie ze swoją bliźniaczą siostrzyczką Peri. Jego pobyt w przedszkolu zorganizowały Biedronki. Berlinek wziął udział w przygotowaniach do Jasełek połączonych z Dniem Babci i Dziadka. Towarzyszył dzieciom podczas prób, uczestnicząc w przedstawieniach i tańcach przygotowywanych przez dzieci z okazji tej uroczystości. Przyglądał się dzieciom podczas wykonywania upominków dla dziadków i prac plastycznych im poświęconym. Wysłuchał opowiadania I. Salach- „Babcia i Dziadzio” oraz „Najlepszy prezent”. Berlinek przekonał się, jak ważną rolę w życiu dzieci odgrywają dziadkowie i jak ważne jest wzmacnianie z nimi więzi uczuciowej. Wziął także udział w akcji WOŚP, która w naszej placówce trwała kilka dni. Przekonał się, że pomaganie innym sprawia wiele radości i jest niezwykle proste. Na pożegnanie Miś został obdarowany laurką przygotowaną przez dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka.Misia Peri pojawiła się w naszym przedszkolu po dłuższej przerwie. Już myśleliśmy, iż zapadła na poczcie w sen zimowy. Śnieg i siarczysty mróz spowodowały wiele niespodziewanych sytuacji i zapewne utrudniły Misi podróż. Peri zagościła u Muchomorków i wzięła udział w zimowych zajęciach i zabawach badawczych. Wraz z dziećmi sprawdziła – czy śnieg jest czysty, z czego powstaje lód i czy można zobaczyć mróz?. Zimowe doświadczenia ze śniegiem i lodem sprawiły wiele radości dzieciom. Panie przeczytały opowiadanie „Czy śnieg jest czysty?” H. Zdzitowieckiej i „Mróz”- Cz.Janczarskiego, które potwierdziły to, co dzieci wcześniej zbadały i sprawdziły. Peri wzięła udział w próbach do Jasełek, tańcząc i śpiewając razem z dziećmi. Pomagała namalować portrety dziadków i babć. Misia Peri trafiła do naszego przedszkola podczas akcji WOŚP. Wzięła w niej czynny udział, pomagając  małym wolontariuszom w zbiórce pieniędzy. Dzieci obdarowały Peri kalendarzem na rok 2017 ze swoim grupowym zdjęciem na pamiątkę pobytu w naszym przedszkolu. Pożegnały gościa, życząc wiele radości na dalszą drogę.Miś Kudłatek

Dnia 20
. grudnia 2016 roku zawitał do naszego przedszkola Miś Kudłatek z Gliwic. Tym razem odwiedził grupę Muchomorki, aby zobaczyć jak tam ciekawie i wziąć udział w czytaniu i zabawie. Okres przedświąteczny obfituje w różnorodne wydarzenia także w przedszkolu. Dlatego, Kudłatek poznał tradycje bożonarodzeniowe biorąc udział w cyklu zajęć  podczas których dzieci ozdabiały pierniczki, robiły kolorowy łańcuch na choinkę, przygotowywały stół na Wigilię, w której nasz gość uczestniczył. Miś wziął udział również w zajęciach języka angielskiego, poznając wyrazy i zwroty tj:Santa Claus, Merry Christams and Happy New Year.Swoja wiedzę o tradycjach i zwyczajach świątecznych Miś utrwalił dzięki pięknym bajkom pod choinkę „Wesołych Świąt”- Doroty Lulińskiej, „Pierwsze Boże narodzenie”-K. Szchmidt. Obdarowany przez dzieci pierniczkami, oczytany i wyściskany, ruszył w dalszą drogę. Mamy nadzieję, że zdąży do Chęcin przed pierwszą gwiazdką. My zaś wraz z Misiem przesyłamy serdeczne życzenia zdrowych, wesołych Świąt wszystkim uczestnikom I edycji, gminnej i bożonarodzeniowej projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” a dla wszystkich Misiaczków mamy specjalne życzenia:

Świąteczne życzenia
Wszystkim misiom małym i dużym
Życzymy wspaniałych podróży.
Na czas Świąt szczęścia i radości,
A przy choinkowym stole wielu gości.
Od Mikołaja prezentów obfitych,
Oraz spełnienia marzeń ukrytych.
W Nowym Roku pomysłów podniosłych
A misiom samych dni radosnych.


Miś
Różyczka

Dnia 12
. grudnia 2016 roku zawitała do nas Różyczka – misia z Rudy Śląskiej. Dzieci z radością ją powitały i prześcigały się w pomysłach jak zorganizować jej czas w naszym przedszkolu. Co pokazać, przeczytać i w co się zabawić. Postanowiliśmy wspólnie ubrać choinkę. Różyczka jest tak malutka, że z łatwością posłużyła jako ozdoba choinkowa. Wyszliśmy także na spacer, gdzie w dniu dzisiejszym zagościł w naszym przedszkolnym ogrodzie ogromny bałwan. Mieliśmy możliwość powitać piosenką „Stoi bałwan” tego niecodziennego gościa i zatańczyć zimowego walczyka. Różyczka odwiedziła również grupę maluszków, gdzie dzieci wykonały dla niej bombkę. Podczas pobytu w naszym przedszkolu  Różyczka wysłuchała opowiadania: Renaty Opala „Opowieść o bałwanku”, Joanny Kulmowej „Najpiękniejsza choinka”, Doroty Głośnickiej „Bombka” i Anny Sójki „Anioł”. Jako upominek dla gościa panie przygotowały szydełkowego aniołka, a dzieci bombkę, którą wkleiły do dzienniczka podróży misia.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA MISIOWEJ MAMY-KONKURS

Święta to magiczny czas i życzenia bliskim składa każdy z nas. Tym razem życzenia mamy dla Misiowej Mamy. W związku z ogłoszonym konkursem na kartkę świąteczną z życzeniami dla Misiowej Mamy z ogromną radością wzięłyśmy w nim udział. Po raz kolejny Panie- koordynatorki projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” wykazały się kreatywnością i wykonały własnoręcznie kartkę, haftując śliczny bożonarodzeniowy motyw z misiem- czytalisiem w tle. Dzieci zaś zgodnie z regulaminem konkursu redagowały życzenia. Chcemy wyrazić swoje podziękowanie Misiowej Mamie - Pani Anecie Konefał za możliwość wzięcia udziału w innowacji pedagogicznej, dzięki której dzieci wraz z misiami poznają piękną literaturę dziecięcą, a czytanie w przedszkolu stało się nieodzownym motywem  każdego dnia.

 


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Kilka dni temu wzięliśmy udział w konkursie fotograficznym skierowanym do uczestników I edycji ogólnopolskiego projektu „ Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Na konkurs wysłałyśmy fotograficzną relację z rozpoczęcia projektu w naszym przedszkolu w dniu Pluszowego Misia. Jest nam niezmiernie miło, że zdobyłyśmy trzecie miejsce w konkursie, tym bardziej,  że do udziału w projekcie zgłosiło się 380 przedszkoli z całej Polski. Jest to dla nas motywacja do dalszej pracy nad propagowaniem czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin.Misia Misiowanka

Przyjechała do nas z Mazur, z przedszkola w  Pieckach  01. grudnia 2016 roku dzieci z niecierpliwością otwierały kopertę, aby poznać naszego nowego gościa i obejrzeć jego Dzienniczek Podróży. Odnaleźliśmy na mapie Polski miejscowość, z której przyjechała Misiowanka. Nasz gość  zapoznał się z bohaterami Programu Aqafresh Pastusiami, razem z dziećmi z grupy Biedronki uczestniczył w zajęciach logopedycznych. Wspólnie rozpoczęliśmy przygotowania do wizyty św. Mikołaja  6 grudnia  przygotowując dekoracje świąteczne,  wykonując prace plastyczne, ucząc się piosenki dla Mikołaja. Misiowanka towarzyszyła nam także w pierwszym zimowym spacerze. Przeczytaliśmy jej opowiadania Cz. Janczarskiego, "Ślady na śniegu”, A. Paszkiewicz "W krainie Pastusiów", Mikołaj i Mikołajki B. Lewandowskiej. Niestety wizyta Misiowanki upłynęła bardzo szybko i musiała ona wyruszyć w dalszą drogę do innych dzieci. Na pamiątkę pobytu w naszym przedszkolu wyhaftowaliśmy jej kartkę świąteczną z misiem i ułożyliśmy mikołajkowe życzenia, wkleiliśmy również nasze grupowe zdjęcie i następnie  wysłaliśmy Misiowankę w podróż, a my oczekujemy na następnego misia, który mamy nadzieję  przybędzie do nas niebawem.


Misio Pysio

Pierwszy nasz gość  przybył do nas 28
. listopada 2016 roku z Przedszkola w Szczyrzycu z województwa małopolskiego. Dzieci niecierpliwie czekały na moment kiedy rozpakujemy kopertę głośno zastanawiając się jak będzie wyglądał, czy będzie dziewczynką jak nasza Pysia, czy też chłopczykiem, wreszcie jak będzie miał na imię. Po pierwszym powitaniu z Pysiem obejrzeliśmy jego Dzienniczek Podróży z którym przyjechał, odnaleźliśmy też na mapie miejscowość Szczyrzyc. Na przywitanie przeczytaliśmy Pysiowi książeczkę o Franklinie i jego przyjaciołach. Podczas drugiego dnia pobytu czytaliśmy misiowi bajkę o Czerwonym Kapturku, a dzieci przy pomocy pacynek ilustrowały treść tej bajki, następnie czytaliśmy Pysiowi i naszym misiom wierszyki o misiach i ich przygodach oraz wspólnie bawiliśmy się wykorzystując metodę E. Gruszczyk Kolczyńskiej i E. Zielińskiej ,,Zabawa z misiami”, śpiewaliśmy też misiowi piosenkę ,,Mały miś”. Niestety następnego dnia Misio Pysio musiał wyruszyć w dalszą podróż do innych dzieci. Na pamiątkę pobytu w naszym przedszkolu wkleiliśmy mu też do jego Dzienniczka Podróży  nasze grupowe zdjęcie oraz napisaliśmy  o nim krótki wiersz. Na poczcie pożegnaliśmy misia życząc mu udanej podróży i równie wspaniałych wrażeń  z pobytu w innym przedszkolu.


25. listopada 2016 roku podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia przystąpiliśmy do I edycji Ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jego autorem jest Aneta Konefał. 380 misiaczków z całej Polski wyruszy w niezwykła podróż literacką. Organizator projektu zaplanował dla każdego z nich trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Każdy pluszak wraz z przedszkolakami u których zagości, będzie się bawić, zwiedzać przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słuchać bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony jest w dzienniczek w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę, Odbijają również swoje paluszki umaczane w farbce oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.  Jedna z uczestniczek projektu, pani Ludmiła Fabiszewska, wpadła na pomysł napisania piosenki, która stała się niejako hymnem projektu i treścią nawiązuje do wartości czytania dzieciom. Skomponowała muzykę do tekstu specjalnie napisanego dla potrzeb projektu przez Agatę Dziechciarz.  
Naszą placówkę reprezentuje M
isia Pysia, która przez ostatnie dni przygotowywała się do podróży. Panie robiły na drutach dla niej ubranko i haftowały imię i wizytówkę a dzieci ubierały misiaczka. Dla Misi Pysi wspólnie z dziećmi ułożyliśmy wiersz.

Autorki wiersza - Barbara Skłodowska, Beata Nowakowska Sałata


Przygotowaliśmy również kącik czytelniczy, w którym będziemy czytać  przybyłym misiom. Umieściliśmy w nim  mapę podróży misiów, aby wskazać dzieciom miejsca skąd przybędą do nas oczekiwani goście. Nasza Pysia w swoją pierwszą podróż wyruszy  do Chęcin.
Podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia uroczyście zaprezentowaliśmy naszą Misię Pysię wszystkim przedszkolakom. Specjalnie dla niej dzieci z grupy „Biedronki” wystawiły przedstawienie „ Przygoda Misia Uszatka i jego przyjaciół z jeżem”. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Mały miś” a Pani Dyrektor przeczytała opowiadanie z cyklu „Przygody Kubusia Puchatka”. Na pożegnanie dzieci zaprosiły Misię Pysię na podwieczorek, po czy zapakowały przesyłkę i wyszły na pocztę, aby ją nadać.
Podczas jej  nieobecności przybędzie do nas dziewięć misiów z różnych krańców Polski, abyśmy mieli okazję ich poznać.
Relacje z rozpoczęcia projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury I” wysłałyśmy na konkurs fotograficzny.
Wierzymy że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.


Patronat honorowy nad projektem „Mały miś w świecie wielkiej literatury”:

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP
Waldemar Kraska – Senator RP
Jan Zuba – Burmistrz Kolbuszowej
ks. dr hab. Jan Niewęgłowski – prof. UKSW, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Dorota Dziamska – pedagog, autor systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN


Główny patronat medialny:

Przedszkolne ABC


Instytucje wspierające:

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach - Filia w Sokołowie Podlaskim


Autor projektu - Aneta Konefał
Piosenka "Mały miś". Słowa - Agata Dziechciarczyk, aranżacja muzyczna - Ludmiła Fabiszewska.
Autor ilustracji "Miś Bruno" - Helena Tabor


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego